Strona główna Aktualności Czym się kierować przy zakupie pralki?

Czym się kierować przy zakupie pralki?

przez admin

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej pralki? Czy rodzaj bębna i klasa energetyczna mają znaczenie? Która prędkość wirowania jest najbardziej optymalna? Jak spośród setek jeśli nie tysięcy modeli wybrać pralkę, która posłuży nam długie lata?

1. Ładowność ma znaczenie

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć przed zakupem pralki jest miejsce, w którym ją postawimy. Zanim wybierzemy się do sklepu w poszukiwaniu wymarzonego modelu, zmierzmy dokładnie powierzchnię przeznaczoną na urządzenie. Pamiętajmy przy tym, by uwzględnić ok. 8 cm na wystające elementy w postaci przyłącza wody (producenci pomijają ten punkt przy podawaniu wymiarów pralki). Jeżeli zależy nam na oszczędności miejsca, warto postawić na pralkę ładowaną od góry, która z założenia jest węższa od standardowych modeli ładowanych z przodu, ale ma mniejszą pojemność bębna. Alternatywą są też tutaj ładowane od frontu modele typu slim – ich zaletą jest nie tylko mała głębokość, ale też fakt, że możemy dodatkowo zagospodarować użytkowo jej wierzch.


2. (Za)wirowanie

Wybierając prędkość wirowania naszej pralki warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim im większa liczba obrotów na minutę, tym mniej mokre ubrania, ale i zwykle – większa cena. Z drugiej strony, wysoka prędkość wirowania oznacza też głośniejszą pracę pralki oraz zagniecenia na odzieży i tym samym, więcej prasowania. Przedział obrotów w dostępnych na rynku pralkach jest bardzo duży – od 800 do ponad 1500 obrotów na minutę. – Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zakup pralki z prędkością co najmniej 1000 obrotów oraz możliwością regulacji prędkości wirowania w zależności od naszych preferencji.

3. Nie odbębniaj zakupu

Bęben to najważniejszy element pralki. Dlatego, przy zakupie nowego urządzenia warto wziąć pod uwagę zarówno pojemność, jak i rodzaj bębna. Pojemność bębna powinniśmy wybrać w oparciu o to, ilu członków liczy nasza rodzina oraz jak często robimy pranie. – Optymalna pojemność bębna dla singla to ok. 4-4,5 kg, dodatkowe 2 kg przydadzą się kilkuosobowej rodzinie. Z kolei przy większej liczbie pociech, gdzie pranie trzeba robić prawie codziennie, sprawdzi się pralka z bębnem o pojemności powyżej 7 kg – mówi Maciej Cisek, ekspert Max Elektro, firmy z branży AGD/RTV/IT, zrzeszającej ponad 300 sklepów w całej Polsce. Na efektywność prania duży wpływ ma sam rodzaj bębna. Te o strukturze diamentu sprawdzają się przy delikatnym praniu zapobiegając zaciąganiu się tkanin. Struktura plastrów miodu (tzw. SoftCare) sprawia, że ubrania nie dotykają podczas prania ścianek bębna, dzięki czemu się nie mechacą. Bęben typu VarioSoft pokryty jest od środka wypukłymi kroplami, które w zależności od rodzaju obrotów umożliwiają zarówno delikatne, jak i intensywne pranie. Z kolei typ Shiatsu rozluźnia podczas prania włókna tkanin, co umożliwia środkom głębsze wnikanie w strukturę ubrania.

4. Pralka z klasą

Pobudki ekonomiczne oraz coraz częściej – ekologiczne sprawiają, że zwiększamy uwagę na klasę energetyczną nowej pralki, rozumianą jako roczne zużycie energii wyrażonej w kW/h. Obecnie mamy do wyboru siedem stopni klas energetycznych – od najbardziej efektywnego A+++ do D o najniższym współczynniku efektywności. – Jeżeli zależy nam na korzystnych rachunkach za energię elektryczną – wybierzmy pralkę z oznaczeniem A. Przy czym, im więcej plusów przy A, tym mniej zużycia energii, wody, ale i niższy poziom hałasu – radzi Maciej Cisek. Wyższa klasa energetyczna pralki oznacza oczywiście jej wyższą cenę. Warto tu jednak pomyśleć o długofalowych korzyściach i oszczędnościach wynikających z zakupu pralki o wyższej klasie energetycznej.

5. Zaprogramuj pralkę pod siebie

Programator dostosowany do rodzaju tkanin, temperatury oraz długości prania to już standardowe rozwiązanie. Nowoczesne modele pralek są wyposażone w coraz większą liczbę funkcjonalności, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku rodzin, w których każdy nosi inny typ ubrania. Przykładowe, dodatkowe programy to: pranie skrócone, służące jedynie odświeżeniu odzieży, pranie tkanin mieszanych niewymagające sortowania ubrań zgodnie z kolorem, pranie koszul, tryb dla alergików, funkcja ? wsadu, pranie parowe lub bąbelkowe, czy zabezpieczenie przed dziećmi. Możemy też znaleźć modele, w których mamy możliwość samodzielnego skonstruowania trybu poprzez dobór temperatury i wirowania, a nawet pralki zintegrowane ze smartfonem, pozwalające na zdalne włączanie prania.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej