Strona główna Aktualności Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

przez admin
Sezon zimowo-wiosenny sprzyja różnego rodzaju infekcjom dróg oddechowych, zwłaszcza przeziębieniu i grypie. Coraz częściej pojawiają się problemy z rozróżnieniem tych chorób, dlatego warto uporządkować, co wywołuje ich objawy i czym się charakteryzują.
Podstawowe różnice między obiema dolegliwościami to ich dynamika, przebieg, czas trwania, a także długość leczenia oraz ryzyko pojawienia się powikłań. W przypadku obu chorób za ich powstanie odpowiedzialne są wirusy, jednak przeziębienie wywołuje aż 200 ich rodzajów, grypę zaś tylko te, które należą do typu A, B lub C. Prawidłowe rozpoznanie objawów schorzeń pozwoli na szybsze uporanie się z ich objawami poprzez sięgnięcie po odpowiednie leki na grypę lub przeziębienie. 
Przebieg chorób
W większości przypadków rozwój każdej z tych infekcji jest stosunkowo szybki. Po upływie 48 godzin zaczynają się pojawiać pierwsze objawy, które utrzymują się od 2 do 4 dni. Jednocześnie warto pamiętać, że samo przeziębienie utrzymuje się w organizmie do siedmiu dni, grypa zaś może trwać nawet dwa tygodnie. Przebieg pierwszej przypadłości jest dość łagodny i koncentruje się głównie na miejscowej infekcji górnych dróg oddechowych, podczas gdy w grypie na pierwszym planie pojawiają się symptomy ogólnoustrojowe o zróżnicowanym nasileniu. 
Różnice w objawach
Pierwsza z różnic to kwestia wysokiej gorączki. Jest ona charakterystyczna dla grypy, może utrzymywać się nawet do kilku dni. Przeziębienie natomiast zazwyczaj pojawia się bez występowania podwyższonej temperatury, możliwy jednak jest stan podgorączkowy chorego. Co więcej, będąc przeziębionym, nie doświadcza się bólu głowy, który podczas grypy jest na tyle intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wykonywanie dotychczasowych obowiązków. Bolące gardło to z kolei objaw przeziębienia, który nie pojawia się w trakcie zachorowania na grypę. Natomiast bóle mięśni i stawów towarzyszą niemal każdemu z przypadków grypy, a nie są obecne przy przeziębieniu. Jednocześnie, chorując na przeziębienie, cierpi się z powodu kataru i kaszlu, które przy grypie albo nie występują w ogóle, albo mają znikome oddziaływanie. W końcu grypie towarzyszy także silne osłabienie organizmu utrzymujące się nawet do 3 tygodni. 
Leczenie
Zazwyczaj zwalczanie zarówno grypy, jak i przeziębienia, sprowadza się do leczenia na podstawie doskwierających tym schorzeniom objawów, czyli na przykład obniżenia gorączki, wyeliminowania bólów głowy, mięśni czy gardła, a także pozbycia się kaszlu lub kataru. Dodatkowo przeziębienie najczęściej leczy się domowymi sposobami, podczas gdy grypę bezpieczniej zwalczyć po konsultacji ze specjalistą. Z kolei grypy można pozbyć się również dzięki stosowaniu leków przeciwwirusowych, trzeba je jednak zacząć przyjmować nie później niż dobę po odczuciu pierwszych jej objawów. W końcu grypa wymaga także długiego okresu rekonwalescencji ze względu na fakt, że nieleczona może prowadzić do poważnych zdrowotnych powikłań. 
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej