Strona główna Aktualności Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

przez admin
O zaletach picia wody powiedziano i napisano już chyba wszystko, ale nie zmienia to faktu, że część dzieci zaspokaja pragnienie słodzonymi napojami gazowanymi. Często piją również soki które będąc zdrowszą alternatywą dla słodkich napojów nie są tak korzystne dla zdrowia naszych pociech jak woda. Jakich sposobów użyć, aby zachęcić dziecko do picia wody?
 
Brak dostępności to brak możliwości
Zaczynamy od tego, że w domu nie może być napojów innych niż woda – jednym słowem od teraz kupujemy tylko wodę (warto również sprawdzić jakość wody w kranie – jeśli będzie wystarczająco dobra to unikniemy części wydatków).
Woda musi być dostępna na na wyciągnięcie ręki i to dosłownie – dlatego rozstawiamy po kilka butelek wody w każdym pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Wybieramy taką butelkę, której otwarcie nie sprawi naszemu kilkulatkowi problemów.
Zabawa to klucz do sukcesu
Dzieci uczą się przez zabawę – wypróbujcie któryś z poniższych sposobów:
  • picie wody przez małą dziurkę zrobioną przez dziecko w dnie plastikowej butelki
  • picie wody z większego naczynia: talerza, półmiska, garnka
  • zabawa w pieski: dzieci piją wodę z postawionego na podłodze półmiska
  • przelewanie wody do butelki lub bidonu z wizerunkiem ulubionego bajkowego bohatera dziecka
Naukowy eksperyment
Jeśli chcemy zachęcić dziecko do picia wody w sposób naukowy to przygotujmy większą ilość kostek lodu i pokażmy dzieciom jak z lodu powstaje woda. Jeszcze lepiej gdy mamy do dyspozycji formy na lód w kształcie np. roślin wtedy możemy roztopić lód i podlać kwiatki, które mamy w domu przy okazji robiąc dziecku krótką „pogadankę” na temat dlaczego rośliny potrzebują wody i co by się stało gdybyśmy podlewali kwiatki słodzonymi napojami.
Po wysiłku tylko woda
Gdy dziecko jest naprawdę zmęczone i spragnione to będąc zarówno w domu jak i poza nim dawajmy do picia tylko wodę – wzmocni to kształtowany nawyk.
Przykład idzie z góry
Spróbujmy zwalczyć też własne przyzwyczajenia i pijmy wodę – wyjdzie to nam na zdrowie, a przy okazji nasze zachowanie będzie wzorcotwórcze.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej