Strona główna Aktualności W tych miejscach karnawał trwa dłużej

W tych miejscach karnawał trwa dłużej

przez admin

W wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce, trwa ostatni tydzień imprez kończących okres karnawału. Jednak w niektórych krajach, ze względu na różnice kulturowe, zabawy karnawałowe wcale się nie kończą, a liczne imprezy potrwają nawet do marca.

W Polsce karnawał, związany z czasem zimowych balów, maskarad i zabaw, rozpoczyna się zazwyczaj świętem Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Nazwa pochodzi od włoskich słów carne vale, zaczerpniętych z łaciny, a tłumaczonych jako pożegnanie mięsa. Rokrocznie najwięcej turystów uczestniczy w zabawie karnawałowej w Rio de Janeiro i w europejskiej Wenecji.

Rio na Gran Canaria

Szaloną karnawałową zabawę połączoną z ciepłem i słońcem można znaleźć na Wyspach Kanaryjskich. Na Gran Canarii w lutym słupek rtęci nie spada poniżej 18 stopni, a temperatura wody wynosi około 19. W takim klimacie odbywa się drugi, po Rio de Janeiro, najbarwniejszy karnawał na świecie. Ulice Las Palmas udekorowane są kolorowymi korowodami, przed którymi jadą platformy ze skąpo ubranymi tancerkami. Przebrani w bajeczne stroje mieszkańcy tańczą przy rytmicznej latynoamerykańskiej muzyce. Codzienna zabawa kończy się koncertami na Plaza de la Musica. W tym roku karnawał w Las Palmas będzie trwał od 29 stycznia do 21 lutego. Końcem karnawałowych imprez jest pogrzeb sardynki. „Żałobnicy” w kondukcie pogrzebowym przemierzają ulice miasta, niosąc wielką kartonową rybę na brzeg oceanu. Tam sardynka zostaje spalona, co jest sygnałem do rozpoczęcia wielkiego pokazu sztucznych ogni i ostatniego balu karnawałowego.


Dla spóźnialskich karnawał w Mediolanie

Mediolańczycy zaczynają karnawałową zabawę wtedy, kiedy u nas trwa już Wielki Post. Festiwal nie kończy się tu w ostatki, a w następną sobotę po Popielcu. Miasto posługuje się innym od rzymskiego kalendarzem, opartym na obrządku ambrozjańskim. Zgodnie z tradycją, Ambroży przebywał w tym czasie poza miastem i zwrócił się do mediolańczyków z prośbą, aby zaczekali z rozpoczęciem liturgii wielkopostnych do jego powrotu z pielgrzymki. W czasie zabaw ulice miasta zasypywane są tonami kolorowych konfetti i serpentyn, a mieszkańcy korzystają z bogatego i różnorodnego programu uroczystości. Wystawy, wydarzenia, koncerty i imprezy do rana. Kluczowym miejscem karnawału jest Plac Duomo, rozciągający się wokół słynnej mediolańskiej katedry. Co roku odbywa się tu oficjalna zabawa, która przyciąga tłumy widzów, przebranych w tradycyjne stroje Meneghino.

Trzy najpiękniejsze dni

W Bazylei karnawał rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa nieprzerwanie trzy dni. Po reformacji kościoła, przełożono zabawę o tydzień, aby odróżnić go od zwyczajów katolickich i tak zostało do dziś. Festyn rozpoczyna się od Morgestraich, czyli porannego figla. O 4 rano w rytm werbli i fletów na ulice miasta wyrusza pochód przebierańców. Latarnie uliczne gasną, a jedynym źródłem światła pozostają niesione przez uczestników lampiony. Ten nocny przemarsz rozpoczyna zabawę, która trwa nieprzerwanie trzy dni. Podobnie jak w innych miastach, przez ulice przemierzają kolorowe i roztańczone korowody. W maskaradach udział biorą jednak tylko i wyłącznie mieszkańcy miasta, którzy śpiewają w zrozumiałym dla siebie dialekcie. Turyści są tylko widzami. Wokół sypie się konfetti, a przebierańcy rozrzucają w stronę widzów słodkości, pluszowe zabawki oraz małe buteleczki z alkoholem.

Kwiatowa bitwa w Nicei

W Nicei odbywa się największy karnawał na Lazurowym Wybrzeżu. Rokrocznie zużywa się tu około 20 ton konfetti i setki tysięcy sztuk kwiatów. W ciągu dwóch tygodni festiwalu w Nicei maja miejsce przeróżne wydarzenia i zabawy, w czasie których występuje około 1000 artystów z wielu krajów. Do najważniejszego punktu festiwalu należy wieczorna Parada Światła.

Barwny pochód kukieł i artystów, tańcząc w rytm muzyki, przechodzi ulicami miasta. Dodatkową atrakcją są bitwy kwiatowe. Widzowie obrzucają się kwiatami z uczestnikami parady. W programie artystycznym przewidziany jest też bal maskowy i liczne koncerty. W tym roku karnawał zaczyna się 13 lutego i trwać będzie do 28 lutego.

Chalon sur Saone we Francji

W burgundzkim miasteczku Chalon sur Saone karnawał rozpoczyna się dopiero 26 lutego i trwa do 6 marca. W ciągu dziesięciu dni, ulice tego malowniczego miasteczka rozbrzmiewają dźwiękami orkiestr z całego świata. Liczne koncerty, występy i zabawy, kończą się tu zwykle wielkimi bitwami na konfetti. Festiwal organizowany jest przez okolicznych producentów win, więc ich wyrobów w czasie parad i zabaw nie może zabraknąć. Wśród tłumu krążą ciekawie przebrane osoby, które częstują uczestników winem. W czasie tylko jednego dnia rozlewa się nawet 6 tyś. litrów francuskiego wina.

Alejakobiet.pl
na podstawie materiałów firmy Travelplanet

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej