Strona główna Aktualności Witamina D – słoneczna witamina

Witamina D – słoneczna witamina

przez admin

Witamina D jest niezbędna w regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu. Jej obecność poprawia absorpcję wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Przy niedoborze witaminy D, wapń zawarty w produktach spożywczych jest w dużym stopniu niewykorzystany, co skutkuje złą mineralizacją kości i schorzeniami układu kostnego. Niedobór witaminy D może skutkować złym działaniem układu odpornościowego, zburzeniami snu oraz ogólnym osłabieniem i sennością.

Niedobór witaminy D może być również powodem groźnych chorób takich jak krzywica czy osteomalacja. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie niezbędnych badań. Można wykonać m.in. badania w przychodniach Multi Med.
Witamina D jest nazywana słoneczną witaminą, ponieważ jej głównym źródłem jest słońce. Witamina D jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. W okresie jesiennozimowym w naszej strefie klimatycznej jest bardzo mało dni słonecznych, przez co jesteśmy narażeni na niedobór tej bardzo ważnej witaminy. Poza okresem letnim należy zadbać o to, by dieta była bogata w produkty ją zawierające.
Kawior
Kolejnym produktem spożywczym bogatym w witaminę D jest kawior. Jest to produkt kojarzący się z luksusem, są jednak miejsca, gdzie kawior stanowi jeden z podstawowych produktów spożywczych. Kawior w naszym kraju nie jest zbyt popularny a szkoda, ponieważ zawiera wiele składników odżywczych, takich jak cynk, fosfor, jod, magnez oraz witaminy A, E i D. Kawior zapewne nie stanie się daniem, które będziemy jeść codziennie, jednak warto sięgnąć po niego raz na jakiś czas.
Jajka
W przeciwieństwie do kawioru jajka stanowią prawie codziennie goszczą na naszych stołach. Są one bogatym źródłem wielu mikroelementów, między innymi białka i witamin. Duże ilości witaminy D znajdują się w żółtku. Jedno jajko pokrywa pięć procent dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.
Ryby morskie
Wiele produktów spożywczych zawiera witaminę D, jednak jednym z najlepszych jej źródeł są ryby morskie. Niestety Polacy jedzą zbyt małe ilości ryb, a powinny one być stałym elementem codziennej diety. Ryby nie tylko są zdrowe, ale również bardzo smaczne. Jedząc codziennie takie ryby jak śledź, dorsz, węgorz, makrela czy łosoś możemy pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę D.
Ryby z puszki
Osoby lubiące ryby z puszki nie muszą się obawiać niedoboru witaminy D. Wystarczy codziennie zjadać puszkę tuńczyka lub sardynek, by pokryć prawie połowę dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Co więcej ryby z puszki są również bogatym źródłem kwasu tłuszczowego omega 3.
Mleko i produkty mleczne
Witamina D znajduje się w również w mleku i produktach pochodzenia mlecznego, takich jak maślanka, jogurt czy sery. Jednak zawierają one zbyt małą ilość tego składnika, by pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu. Nabiału nie można traktować jako głównego źródła witaminy D, pomaga on jednak uzupełniać jej niedobory.
Grzyby
Nie każdy o tym wie, ale również grzyby są wartościowym źródłem witaminy D. Nie każdy rodzaj grzybów zawiera taką samą ilość tego składnika. Najwięcej witaminy D znajduje się w grzybach shitake, pieczarkach oraz smardzach.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej