Strona główna Aktualności E-booki i audiobooki, czyli elektroniczne odpowiedniki książek

E-booki i audiobooki, czyli elektroniczne odpowiedniki książek

przez admin
W świecie, w którym dominującą rozrywką stał się Internet, Polacy zapominają o czytaniu. Właściwie często ogranicza się ono do szybkiego skanowania artykułów czy notek prasowych zamieszczonych w sieci, ewentualnie pobieżnego przeglądania gazet w drodze do pracy. A gdzie miejsce na książki?
Papierowa lektura dla wielu zdaje się być już przeżytkiem. Tak naprawdę nie ma sensownego wyjaśnienia, które tłumaczyłoby tego rodzaju zaniedbanie. Wielu narzeka na brak czasu, ale przecież nawet kiedy go ma, często sięga po inne formy rozrywki. Z pomocą przychodzą jednak, dostępne na rynku od pewnego czasu, e-booki oraz audiobooki, czyli ,,wygodniejsze” odpowiedniki literackich dzieł. Technologiczne udogodnienia coraz bardziej przekonują do czytania, a decydującymi czynnikami okazują się być moda i wygoda. 

Magia czytania.
Cyfrowe treści do czytania, podobnie jak książki w wersji papierowej, doskonale pobudzają wyobraźnię. Ich użytkownicy, jako zaletę wskazują fakt, iż czytając e-booka, łatwo wrócić do wybranych fragmentów książki oraz przeczytać je powtórnie. Poza tym, pod względem zapisu, e-book znacznie bardziej przypomina książkę drukowaną. Dzięki temu daje czytelnikowi poczucie, że faktycznie czyta on prawdziwą książkę. ,,Elektroniczna literatura” pozwala także na lepsze skupienie podczas obcowania z lekturą. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z zapisem, uwaga czytelnika nie pozostaje rozproszona.

Wygoda słuchania.
Jeśli zaś chodzi o audiobooki, ich naczelną zaletą jest fakt, iż dają one możliwość odsłuchiwania ich praktycznie w dowolnie wybranym miejscu i o każdym czasie. Możliwe jest to choćby podczas jazdy samochodem. Słuchając audiobooka, można śmiało wykonywać jednocześnie także inne czynności.
Kontakt z literaturą.
Audiobook, to dla wielu ludzi w zasadzie jedyny sposób na obcowanie z literaturą. Tu wskazać można na przykład na osoby starsze, ale i niewidome czy niedowidzące. Obecność takiego technologicznego udogodnienia powoduje, że wiek bądź wada wzroku tych osób, nie wyklucza użytkowania przez nich literackich dzieł.

Uniwersalny format.
Wspomniane cyfrowe zapisy dźwięku, nagrywane są w formacie audio, mp3 lub mp4. Dzięki temu, dają one możliwość przechowywania ich praktycznie na każdym nośniku. Odtwarzamy je z płyt CD, DVD, z kart pamięci, w odtwarzaczu, iPodzie, w telefonie komórkowym czy komputerze. Są to nagrania bardzo dobrej jakości, dodatkowo najczęściej wykorzystujące głosy znanych lektorów – aktorów czy prezenterów.

Dla kogo najlepsze?
Audiobooki to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy pozostają w ciągłym biegu. Zajęci pracą oraz innymi obowiązkami, nie czytają, tłumacząc się brakiem czasu. Dzięki coraz większej dostępności urządzeń takich jak czytniki, odtwarzacze, smartfony oraz tablety, popularność e-booków, jak i audiobooków, nieustannie rośnie. To pokrzepiająca informacja, pozwalająca wierzyć, że na nowo rozbudzimy w sobie zainteresowanie literaturą. (źródło: http://tezeusz.pl/)
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej