Strona główna Aktualności Wysoki poziom cholesterolu – kto jest najbardziej narażony?

Wysoki poziom cholesterolu – kto jest najbardziej narażony?

przez admin

Jak wynika ze statystyk, choroby układu krążenia są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju . Wiążą się one zazwyczaj z długoletnim brakiem dbałości o stan serca i naczyń krwionośnych, na co wpływa szereg szkodliwych czynników, towarzyszących chorym przez wiele lat.

 
Kto jest w grupie ryzyka?
Na rozwój różnych schorzeń układu krążenia narażone są w szczególności osoby, które nie przestrzegają założeń zdrowej, zbilansowanej diety. Skutkiem takiego postępowania może być m.in. nadciśnienie, cukrzyca, nadwaga oraz otyłość. Ze zbyt wysoką masą ciała dość ściśle związana jest jeszcze ograniczona aktywność fizyczna. Poza tym, na rozwój chorób układu krążenia wpływają również nałogi, takie jak alkohol lub papierosy. Wiążą się one najczęściej z nadmiernym stresem, którego w dzisiejszych czasach dość ciężko całkowicie uniknąć.
Wszystkie te szkodliwe zachowania mogą prowadzić do znacznego wzrostu poziomu „złego” cholesterolu we krwi.
 
Poziom cholesterolu a choroby układu krążenia
Wysoki poziom cholesterolu ma zgubny wpływ na ludzkie zdrowie, o czym dość szeroko mówi się w mass-mediach. Jest to po części elementem szeroko zakrojonej kampanii społecznej, mającej na celu ograniczenie śmiertelności w wyniku chorób serca. A te odgrywają niebagatelną rolę w ogólnej liczbie zgonów w naszym kraju. Według danych Ministerstwa Zdrowia, na choroby układu krążenia umiera aż 48 proc. naszych rodaków! Poza tym ze statystyk jasno widać, że schorzenia te są także jedną z głównych przyczyn inwalidztwa.
Z tych samych danych wynika, że codziennie ok. 100 osób umiera w wyniku zawału serca. Bez wątpienia najgorszą sytuację obserwuje się wśród mężczyzn w wieku 30-59[1].
Polacy nie wiedzą, jaki mają poziom cholesterolu
Poziom cholesterolu we krwi nie jest dla wielu z nas pojęciem obcym, jednak wciąż mało wiemy o jego faktycznym wpływie na zdrowie. Mimo, iż blisko 35 proc. badanych Polaków boi się zawału serca w przyszłości, to jednak 80 proc. tej samej grupy nie wie, jaka zawartość cholesterolu we krwi powinna wzbudzać niepokój i skłaniać do odwiedzenia gabinetu specjalisty.
Według rekomendacji specjalistów, prawidłowe stężenie całkowite cholesterolu u osoby zdrowej nie powinno przekroczyć 190 mg/dl (miligramów na decylitr). Stężenie lipoprotein niskiej gęstości (LDL) nie powinno być natomiast większe niż 115 mg/dl, a cholesterolu HDL – minimum 40 mg/dl[2]. Jak podają specjaliści, taka zawartość cholesterolu odnotowywana jest w dzisiejszym społeczeństwie dość rzadko, u większości osób z grupy ryzyka, wartości te są często znacznie przekroczone. Z tego właśnie powodu, lekarze zalecają profilaktyczne badania poziomu cholesterolu we krwi przynajmniej raz w roku.
Wysoki poziom cholesterolu można w dużej mierze obniżyć, stosując się do zasad zdrowego stylu życia. Warto wprowadzić zbilansowaną dietę, bogatą w produkty o dużej zawartości nienasyconcych kwasów tłuszczowych, steroli roślinnych oraz błonnika. W zadbaniu o kondycję serca i naczyń krwionośnych pomoże również regularna aktywność fizyczna.
[1]http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=b4&ms=&ml=pl&mi=&mx=0&mt=&my=26&ma=016206
[2]wytyczne Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej