Strona główna Aktualności Sprawdź, czy twoje łącze ma szybkość, za jaką płacisz

Sprawdź, czy twoje łącze ma szybkość, za jaką płacisz

przez admin
Dla wielu z nas internet jest podstawowym narzędziem pracy i rozrywki. Czy zawsze wiemy jednak, na ile wydajne i zaufane jest nasze łącze? Przekonaj się, jak w łatwy sposób sprawdzić jakość swojego internetu.
Obecnie na rynku znajduje się wielu dostawców, którzy oferują usługi i pakiety internetowe. Często   jednak nawet przemyślany wybór i korzystna oferta mogą okazać się nietrafione. Niewiele osób kontroluje jakość swojego internetu po dokonaniu zakupu. Warto sprawdzić, czy nasz dostawca faktycznie wywiązuje się z deklarowanej w umowie przepustowości. Jeśli masz trudności z pobieraniem danych, a strony internetowe ładują się denerwująco długo, możliwe, że twoje łącze internetowe nie działa z obiecywaną prędkością. Nawet w przypadku braku większych problemów, warto jednak być świadomym tego, jak działa nasz internet.

Jak sprawdzić przepustowość łącza?
Szybkość internetu można sprawdzić dzięki specjalnemu testowi łącza. Pomiar prędkości, czy też speedtest oferuje obecnie wielu dostawców, np. Inea. Pozwala on przekonać się, jaka jest faktyczna prędkość przesyłu danych pomiędzy naszym komputerem, a serwerami internetowymi. Dzięki temu mamy szansę sprawdzić stan naszej sieci i w razie potrzeby poprawić jakość łącza.
Chcąc wykonać speedtest, powinniśmy zakończyć działanie wszystkich procesów, które mogą korzystać z transferu internetowego. Należy więc wyłączyć aplikacje, komunikatory internetowe, programy do ściągania plików oraz wszelkie inne źródła pobierające dane, np. poprzez streaming. W przeciwnym wypadku uzyskany wynik może znacząco odbiegać od rzeczywistości. Na jego poprawność w niektórych przypadkach wpływ może mieć także wydajność naszego komputera, zainstalowanego systemu operacyjnego oraz przeglądarki internetowej.
Analiza uzyskanych danych
Programy pomiaru przepustowości zazwyczaj pokazują dwa główne parametry: szybkość ściągania i szybkość wysyłania danych. Pierwsza decyduje o tym, z jaką maksymalną prędkością możemy pobierać dane na nasz komputer. Ma to wpływ nie tylko na prędkość, z jaką ściągnie się film bądź program, ale także na szybkość ładowania stron internetowych, muzyki lub filmów na portalach takich jak YouTube. Drugi parametr – szybkość wysyłania – wskazuje, z jaką prędkością możemy wysyłać dane do serwera, umieszczać zdjęcia czy filmy na Facebooku etc. Dane te wbrew pozorom nie są takie same. Często odbiegają od siebie nawet bardzo znacząco. Przeważnie szybkość wysyłania jest dużo niższa niż pobierania, co należy mieć na uwadze, podpisując umowę z dostawcą.
Warto także pamiętać, że dane pokazywane przez program wyrażone są najczęściej w Mbit/s, czyli liczbie megabitów na sekundę, a nie Mb/s (megabajtów na sekundę). Możliwe jest więc, że otrzymane wartości będziemy musieli odpowiednio podzielić, żeby otrzymać wynik w takich samych jednostkach, jak w umowie dostarczonej przez operatora.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej