Strona główna Aktualności Regularne badanie ciśnienia tętniczego

Regularne badanie ciśnienia tętniczego

przez admin

Nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi staje się coraz powszechniejszym problemem. Dlatego tak istotne są jego regularne pomiary, które pozwolą wychwycić problem jak najwcześniej. Jeśli nie zaniedbasz niepokojących sygnałów organizmu i na czas udasz się po poradę do lekarza, być może wystarczy niewielka modyfikacja trybu życia, by ciśnienie wróciło do normy.

Regularne pomiary ratują zdrowie  
Systematyczne pomiary ciśnienia najłatwiej i najwygodniej wykonywać w domu, samodzielnie. Jeśli nie zapomnisz o zapisywaniu wyników, Twój lekarz będzie miał do dyspozycji szczegółowe informacje, na podstawie których bez trudu zdiagnozuje ewentualny problem. Jeśli to konieczne – skieruje Cię na dodatkowe badania. W ciśnieniomierz powinny zaopatrzyć się przede wszystkim osoby, które maja kłopot z utrzymaniem właściwego ciśnienia. Aparat przyda się również młodym ludziom, którzy czują się dobrze. Jeśli szybko zauważysz, że ciśnienie „skacze” i odchyla się od norm, zdusisz problem w zarodku. Nie pozwolisz rozwinąć się groźnym chorobom, na które wskazuje nieprawidłowe ciśnienie krwi. 
Być może wystarczą domowe metody na uregulowanie ciśnienia – bez konieczności przyjmowania leków. Na http://adamed.expert przeczytasz, jak w nieskomplikowany sposób obniżyć ciśnienie krwi.
Nieprawidłowe ciśnienie krwi – objaw wielu chorób  
Najgroźniejsze jest nadciśnienie tętnicze, czyli schorzenie układu krążenia (1). W jego przebiegu w naczyniach panuje zwiększone ciśnienie krwi. Jeśli nie dokonujesz regularnych pomiarów, przez długi czas możesz nie zdawać sobie sprawy z przypadłości. Zwykle odkrywa się ją przypadkiem, przy okazji innych badań. Wysokie ciśnienie daje jednak pewne objawy, które nierzadko bywają lekceważone. Pojawiają się uderzenia gorąca, zawroty głowy i szumy w uszach. Chorzy skarżą się też na nawracające zaczerwienienia twarzy, duszność, nadmierną potliwość i spore problemy ze snem. Nadciśnieniu tętniczemu bardzo często towarzyszy cukrzyca. Pacjenci, u których zdiagnozowano tzw. nadciśnienie samoistne, są szczególnie narażeni na rozwój tej choroby.
W niektórych przypadkach również niedociśnienie krwi stanowi objaw różnych schorzeń. Możesz cierpieć m.in. na chorobę Addisona (niedoczynność nadnerczy), obwodową niewydolność krążenia czy wstrząs pochodzenia sercowego i endotoksyczny. Spory spadek ciśnienia tętniczego wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami i ogólnym złym samopoczuciem. Jednak nie wszystkim pacjentom zaleca się wdrożenie specjalistycznych terapii, czasem wystarczają domowe sposoby na podwyższenie ciśnienia (2). Leczenie ustala specjalista.  
Jak samodzielnie mierzyć ciśnienie?  
Pomiary ciśnienia w domu, przy pomocy specjalnego aparatu, należy wykonywać rano i wieczorem. Pół godziny wcześniej nie pij herbaty, kawy ani nie pal tytoniu. Kilka minut przed pomiarem zrelaksuj się, połóż lub osiądź w ulubionym fotelu. Następnie przystąp do pomiarów. Rękę oprzyj wygodnie na stole. Zadbaj również o luźną odzież, która nie uciska ramienia. Podczas mierzenia ciśnienia nie rozmawiaj i nie poruszaj się. Zwróć uwagę na dobór właściwego rozmiaru mankietu – nie może być zbyt wąski. Podwiń rękaw, nałóż mankiet 3 cm powyżej zgięcia łokciowego. Przewód powietrza powinien znajdować się po wewnętrznej stronie ramienia. Jeśli chcesz powtórzyć pomiar, musisz odczekać co najmniej 10 minut. Staraj się mierzyć ciśnienie krwi codziennie o stałej porze.
Zalecane wartości ciśnienia tętniczego (3):   
  • Optymalne ciśnienie w czasie aktywności: <130/80
  • Optymalne ciśnienie w czasie snu: <115/65
  •  Prawidłowe ciśnienie w czasie aktywności: <135/85 
  • Prawidłowe ciśnienie w czasie snu: <120/70   
1. JJ. Torre, ZT. Bloomgarden, RA. Dickey, MJ. Hogan, American Association of Clinical Endocrinologists Medical Guidelines for Clinical Practice for the diagnosis and treatment of hypertension, Endocrine Practice, 2006, 12 (2), s. 193-222 2. Medycyna Praktyczna, http://nadcisnienie.mp.pl/lista/show.html?id=70495, dostęp: 2.09.2015 3. Medycyna Praktyczna, http://www.mp.pl/artykuly/25650, dostęp: 2.09.2015
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej