Strona główna Aktualności Usuwanie zmarszczek botoksem

Usuwanie zmarszczek botoksem

przez admin
Zmarszczki tzw. „mimiczne”, to utrapienie wielu kobiet, jak i mężczyzn. Z pomocą przychodzi tu zastosowanie toksyny botulinowej typu A, zwanej botoksem.
Zabieg przy użyciu tego preparatu jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej na świecie.
Toksynę botulinową produkują bakterie beztlenowe Bacillus botulinus. Bakterie te występują m.in. w zepsutych wędlinach. Potoczna nazwa toksyny, to jad kiełbasiany.
Jad kiełbasiany jest niebezpieczną i bardzo silną trucizną. Jednakże stosowany w medycynie jako lek i aplikowany w odpowiednich ilościach, ma właściwości dobroczynne.
Toksynę botulinową zaczęto stosować pod koniec lat 80 – tych ub. w., początkowo wykorzystując ją w okulistyce (leczenie skurczów gałki ocznej). Preparat przynosi także dobre efekty w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawu biodrowego, bólów migrenowych, a także sprawdza się w leczeniu nadmiernej potliwości.
Bezpieczeństwo i skuteczność preparatu została potwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).
W medycynie estetycznej botoks ma zastosowanie w kuracjach przeciwzmarszczkowych, a konkretnie w korekcji zmarszczek mimicznych – ten rodzaj zmian może pojawić się już w młodym wieku, gdyż związane to jest ze spowolnionym działaniem fibroblastów po 26 roku życia, a także żywą mimiką twarzy.
Za pomocą preparatu toksyny likwiduje się m.in.:
 • kurze łapki
 • zmarszczki brody
 • bruzdy czołowe
 • zmarszczki między brwiami
 • zmarszczki dolnej powieki oka
 • podnosi opadające kąciki ust
Botoks sprawdza się także w leczeniu niedoskonałości skóry szyi. Z jego użyciem można również wykonać niewielki lifting bez użycia skalpela i dokonać m.in. uniesienia brwi, zlikwidowania zmarszczki na nosie (tzw. króliczego noska).
Co do skuteczności tego środka, to jest bardzo wysoka – redukcja zmarszczek może wynieść nawet 80%. Należy jednak pamiętać, że efekty nie dla wszystkich mogą być jednakowe.
Zabieg charakteryzuje się nie tylko wysoką skutecznością, ale i bezpieczeństwem. Nie pozostawia śladów w postaci blizn, a miejsca po aplikacji są niewidoczne. Co do ewentualnych działań niepożądanych, to ryzyko ich wystąpienia jest znikome przy profesjonalnym wykonaniu zabiegu.
Zabieg przy użyciu botoksu, to nie tylko usunięcie zmarszczek mimicznych istniejących w trakcie leczenia, ale jest to również najskuteczniejsza obecnie metoda profilaktyki przeciwzmarszczkowej leczonej okolicy skóry.
Leczenie toksyną botulinową przywraca skórze młodość, dodaje świeżości oraz usuwa oznaki zmęczenia.
Specjaliści medycyny estetycznej polecają botoks osobom w przedziale wiekowym 30 – 60 lat. U młodszych osób zabieg ma charakter prewencyjny ponieważ ogranicza mimikę twarzy, która przyczynia się do powstawania zmarszczek.
Zabieg wykonuje się za pomocą wstrzyknięć botuliny przy użyciu bardzo cienkiej igły. Wstrzyknięty preparat działa tylko i wyłącznie w obrębie mięśni gdzie został podany. W związku z czym wygląd twarzy oraz mimika pozostałych mięśni zostają nienaruszone, a zmarszczki znikają.
Zmarszczki mimiczne powstają na skutek nadmiernej aktywności mięśni w określonych częściach twarzy. Miesień kurczy się, gdy otrzyma odpowiedni sygnał z włókna nerwowego. Po zaaplikowaniu do niego botoksu, nerw przestanie wysyłać impulsy. Rezultatem będzie spowodowanie braku aktywności mięśnia.
Mówiąc najprościej, działanie toksyny polega na czasowej blokadzie przewodnictwa nerwowo – mięśniowego. Zahamowany zostaje proces uwalniania acetylocholiny (substancja chemiczna uwalniana z zakończeń nerwowych, odpowiedzialna za przekazywanie do mięśni informacji o skurczu). Zablokowanie produkcji owej substancji powoduje, że mięśnie ulegają paraliżowi, czego efektem jest wygładzenie zmarszczek, a rysy twarzy ulegają złagodzeniu.
Sam zabieg nie wymaga jakiś szczególnych przygotowań. Wskazane jest jednak, aby pacjentka przed zabiegiem nie brała aspiryny oraz niesterydowych środków przeciwzapalnych, zwiększa to bowiem możliwość powstania siniaków.
Preparat toksyny botulinowej nie może być stosowany u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest m.in.:
 • alergia na albuminę ludzką
 • ciąża, laktacja
 • miastenia gravis
 • zaburzenia układu nerwowego
Również zażywanie pewnych leków wyklucza wykonanie zabiegu, należą do nich m.in.:
 • Amikacyna
 • Chlorochina
 • Hydroksychlorochina
 • Likomycyna
Procedura zabiegu wygląda następująco: podczas przeprowadzonej przez specjalistę konsultacji, określone zostają miejsca, w które podany zostanie preparat. Ilość zastosowanej botuliny zostaje dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta.
Iniekcja odbywa się przy użyciu wspomnianej już powyżej cienkiej i krótkiej igły. Aplikacja jest prawie bezbolesna. Pacjentom mało odpornym na ból podane zostaje znieczulenie miejscowe za pomocą specjalnego kremu.
Po dezynfekcji skóry, lekarz zaznacza następnie kredką miejsca, gdzie zostanie wstrzyknięty botoks. Ostrzykiwanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Lekarz może wybrać kilka punktów wstrzyknięć dla każdego miejsca, aby osiągnąć lepszy efekt. Punkty niekoniecznie muszą być usytuowane na samych zmarszczkach, ale na obszarze, na którym znajduje się mięsień (można się spodziewać 1 – 5 zastrzyków przypadających na jeden mięsień).
W miejscu wkłucia może pojawić się niewielkie zaczerwienienie oraz zgrubienia. Ustępują one w ciągu 1 – 2 godzin. W sporadycznych przypadkach może pojawić się zasinienie, które schodzi do tygodnia czasu.
Po zabiegu niewskazane jest schylanie się przez około 4 godziny, aby nie doszło do przemieszczenia podanego materiału. Bezpośrednio po terapii toksyną można powrócić do swoich codziennych czynności.
Rezultaty po zabiegu toksyną botulinową są widoczne w ciągu pierwszych dni, pełny efekt rozwija się w ciągu dwóch tygodni i utrzymuje się 6 – 8 miesięcy. W przypadku ostrzykiwania kurzych łapek, efekt utrzymuje się przez  4 miesiące.
W miarę stosowania preparatu skóra w miejscu aplikacji odzwyczaja się od marszczenia, dlatego też toksyna może być podawana rzadziej, z reguły raz na 6 miesięcy.
W wyniku zaprzestania podawania toksyny, zmarszczki, które zostały poddane ostrzykiwaniu nie ulegną większemu pogłębieniu niż to jakie było przed podaniem preparatu. Zostaną po prostu „zamrożone” w stadium sprzed podania.
Źródła: K. Coleman Moriarty „Zastosowanie toksyny botulinowej w zabiegach odmładzania twarzy”, wyd. I polskie, red. A. Kaszuba, wydawnictwo Urban & Partner 2005 rok.  G. Sattler, B.C Kolster „Toksyna botulinowa w kosmetyce. Poradnik dla pacjentów”, red. wyd. polskiego P. Surowiak, wydawnictwo Medipage 2011 rok.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej