Strona główna Aktualności Kasza jaglana odkryta na nowo

Kasza jaglana odkryta na nowo

przez admin

Choć coraz częściej mówi się o kaszy jaglanej, Polacy w dalszym ciągu podchodzą do tego bogatego źródła witamin z dużym dystansem. Na naszych stołach wciąż królują takie dodatki jak ziemniaki, kasza gryczana, ryż i makarony. Nie doceniamy tego, jak wiele cennych składników mogą dostarczyć do naszego organizmu te drobne, niepozorne ziarenka.

Kasza jaglana zawiera lecytynę, szereg witamin z grupy B oraz wiele składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo, potas, wapń i fosfor. Ważną informacją jest również to, iż nie zawiera ona glutenu, dzięki czemu jest lekkostrawna i nie uczula. Przedstawiamy kilka prostych przepisów na potrawy, które pomogą Ci rozpocząć smaczną i zdrową przygodę z kaszą jaglaną.

Przygotowanie kaszy

Kluczem do sukcesu jest dobrze ugotowana kasza, dlatego też w pierwszej kolejności przedstawimy sposób w jaki należy ją gotować. Pierwszym krokiem jest kilkukrotne wypłukanie ziaren w zimnej wodzie, aby pozbyć się typowego orzechowego i lekko gorzkawego posmaku. Następnie odsączamy ziarna z wody, wrzucamy je do lekko osolonego wrzątku w proporcji 1/3 (1 szklanka kaszy i 3 szklanki wody). Dodajemy też odrobinę oliwy. Gotujemy kaszę pod przykryciem na wolnym ogniu przez 20 minut (w tym czasie powinna wchłonąć całą wodę). Po 20 minutach zdejmujemy kaszę z ognia, a następnie odstawiamy garnek po przykryciem na kolejne 10-15 minut. Tak przygotowaną kaszę możemy wykorzystać do wszystkich rodzajów potraw – jako dodatek do bitek, składnik sałatki, a także do przygotowania jaglanki.

Jednogarnkowa propozycja dla roślinożerców

Wystarczą Twoje ulubione warzywa i przyprawy, aby wyczarować pyszne i sycące danie. W naszym warzywnym zestawie znajdują się bakłażan, cukinia, pieczarki, pomidory, cebula i opcjonalnie czosnek. Zgodnie z własnymi preferencjami pokrój wszystkie składniki w kostkę, plasterki lub paseczki. Rozgrzej odrobinę oliwy na patelni i podsmaż na niej kolejno cebulę i czosnek, po chwili dorzuć pieczarki i poczekaj aż sok, który puszczą odparuje. Następnie dorzuć do wszystkiego cukinię i bakłażany, podsmaż chwilkę i dodaj krojone pomidory z puszki. Tak przygotowane warzywa doprawiamy solą, pieprzem i ulubionymi ziołami, np. tymiankiem lub oregano i smażymy razem całość ok 10-15. Na koniec łączymy całość z kaszą, dusimy wszystko razem ok. 5 minut i dekorujemy całą potrawę posiekaną świeżą natką pietruszki lub bazylią.

Faszerowane bakłażany dla amatorów mięsa

Dla mięsożerców jest to ciekawa i zdrowa propozycja. Przygotuj bakłażana, mięso mielone(drobiowe, wieprzowe lub wołowe), pomidory, cebulę, czosnek i żółty ser. Przekrój bakłażany wzdłuż na pół i wydrąż miąższ, aby przygotować miejsce na farsz. Tak przygotowane łódeczki oprósz solą i pieprzem, skrop odrobiną oliwy i piecz do miękkości (ok. 15 minut) w temperaturze 200°C. Pokrój drobno cebulę i podsmaż chwilkę na patelni, a następnie dodaj czosnek. Po chwili dorzuć do cebuli i czosnku mięso i wydrążone części bakłażana, dopraw wszystko solą i pieprzem. Po chwili smażenia dodaj krojone pomidory z puszki, dopraw całość oregano i duś wszystko razem ok 10-15 minut. Na koniec dodaj kaszę jaglaną i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowanym farszem napełnij wcześniej przygotowane bakłażany, posyp startym żółtym serem i piecz prze ok 20-25 minut w temperaturze 180°C.

Jeżeli jesteście zainteresowani kaszą jaglaną to
odsyłamy na stronę:

Alejakobiet.pl
na podstawie materiałów portalu Pizzaportal

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej