Strona główna Aktualności Plagi w ogrodzie

Plagi w ogrodzie

przez admin

Jeśli spytać ogrodników amatorów, co poza niesprzyjającą aurą sprawia im najwięcej problemów w ogrodzie, jednogłośnie odpowiedzą, że ptaki i gryzonie. To właśnie one potrafią w krótkim czasie doszczętnie zniszczyć rośliny i ogołocić sad z owoców.

Ptaki – metody ich odstraszania

Stada szpaków siadające na owocujących drzewach i krzewach dosłownie w ciągu kilku godzin potrafią zjeść wszystkie dojrzałe wiśnie lub czereśnie. Duże szkody robią także na świeżo zasianych grządkach. Już kilkanaście ptaków wystarczy, by zniknęła większość zasianych nasion, jeśli stado będzie liczniejsze zasiew na pewno trzeba będzie powtórzyć.

Najpopularniejsze i najłatwiejsze do zastosowania są sposoby domowe. W okresie dojrzewania owoców na drzewkach i krzewach ogrodnicy wywieszają kolorowe wstążki lub paski szeleszczącej folii, które odstraszają ptaki. Podobną role spełniają także błyszczące płyty CD rozwieszone na gałęziach. Z kolei na grządkach wiele osób wbija zaostrzone patyki, które uniemożliwiają przysiadanie ptakom na ziemi, a tym samym także żerowanie.

Niestety, na dłuższą metę nie sprawdzają się domowe sposoby ich odstraszania, ponieważ z czasem ptaki się do nich przyzwyczajają. Nieco bardziej skuteczne są figurki ptaków drapieżnych, będących naturalnymi wrogami szpaków i wróbli. Zdaniem specjalistów już kilka imitacji drapieżników powinno ochronić zbiory w średniej wielkości ogrodzie. Poza tym figurki te nie szpecą otoczenia, a nawet mogą być ozdobą.

Jak wytępić gryzonie

Walka z ogrodowymi gryzoniami jest bardzo uciążliwa i długotrwała. We znaki mogą się dawać szczególnie krety i myszy. Niezłego bałaganu potrafią także narobić nornice. Wyjadają posadzone cebulki, podgryzają korzenie kwiatów, krzewów, a nawet drzewek – co może doprowadzić do ich uschnięcia.

Walkę z gryzoniami dobrze jest rozpocząć od prostych i mało inwazyjnych metod. Jedną z najprostszych, choć brzmi to banalnie, jest porządek w ogrodzie. Najlepiej od ręki sprzątać wszelkie gałęzie, uschnięte liście i pozostałości roślin. Dzięki temu zabiegowi likwiduje się kryjówki gryzoni na powierzchni ziemi. Podziemne jamy zniszczy natomiast częste przekopywanie ziemi. Niestety, nie będzie to możliwe na trawnikach i na rabatach, na których rosną wieloletnie byliny i kwiaty. W tych miejscach może nieco pomóc obsianie gorczycą, której bardzo nie lubią nornice i krety. Nie przepadają także za czosnkiem niedźwiedzim oraz cesarską koroną, która ma bardzo dekoracyjne kwiaty. By uchronić pozostałe rośliny cebulowe najlepiej jest je sadzić w specjalnych koszyczkach lub w niewielkich doniczkach. Zabezpieczy to cebulki przed zjedzeniem i ułatwi ich wykopywanie jesienią.

Gdy domowe sposoby nie przyniosą dobrych efektów, trzeba sięgnąć po radykalne metody. Na rynku bez większych problemów można kupić odstraszacz gryzoni, który emituje ultradźwięki. Ich częstotliwość jest niezwykle nieprzyjemna dla gryzoni, natomiast całkowicie niesłyszalna dla ludzi oraz dla psów i kotów. Inną ze skutecznych metod jest wkładanie do jam świec dymnych. Gryzący dym zmusi gryzonie do poszukania nowych terenów do żerowania.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej