Strona główna Aktualności Jak dobrać najlepszy kolor ścian do Twoich wnętrz – wskazówki

Jak dobrać najlepszy kolor ścian do Twoich wnętrz – wskazówki

przez admin

Ściany mają ogromne znaczenie dla stworzenia odpowiedniej atmosfery oraz wykreowania konkretnego stylu w aranżacjach wnętrz. Dodatkowo dobranie najlepszego wykończenia pozwala na rozjaśnienie, przyciemnienie lub optyczne powiększenie pokoju. Nieprzemyślany wybór z pewnością będzie rzutował na całość – choć ściany są tłem, taka nieodpowiedniość będzie wyraźnie odczuwalna przez mieszkańców czterech kątów. Zanim zabierzemy się za remont lub wykończenie nowego mieszkania, praktyczne rozeznanie pozwoli ocenić, które rozwiązania okażą się najlepsze. Szeroki wybór materiałów otwiera nowe możliwości – dzięki ich nieszablonowemu łączeniu, możemy stworzyć naprawdę oryginalne wnętrza, w których będziemy dobrze się czuli i funkcjonowali na co dzień. To kryterium jest ważniejsze niż ślepe podążanie za trendami, zatem nie zapominajmy o rozsądku, choć i ten nie powinien za bardzo hamować naszej wyobraźni.

Kolor to podstawa

Odpowiednia tonacja jest kluczowa w wykończeniu ścian, gdyż rzutuje na całą aranżację. Preferowane kolory powinny być jasne, delikatne i harmonijne – będą to zatem biele, beże czy kolor kawy z mlekiem. Takie barwy będą również dobrze współgrały z kolorami kontrastowymi, które przełamią monotonię i dodadzą wnętrzom dynamiki – szarościami, brązami, czernią. W doborze kolorów lepiej postawić na klasykę, a pole do popisu pozostawić sobie w kwestii dodatków czy wyposażenia. Za mocne kolory sprawią, że wnętrze będzie optycznie pomniejszone, mroczne i męczące. Choć niektóre z takich kolorów mogą wydawać się energiczne, powierzchnia ścian jest zbyt duża, by była pomalowana w zbyt mocnym kolorze. Jeśli zależy nam na stworzeniu miejsca przestronnego, ciepłego, o dobrej energii, lepiej wybrać barwy jasne, harmonijne i przyjemne dla oka.

Faktura również ma znaczenie

Jeśli zależy nam na nieco surowym wykończeniu, ściany mogą być ogromnym polem do popisu. Sprawdzą się tutaj rozmaite zabiegi stylistyczne, rezygnujące z idealnej gładkości powierzchni ścian. Przykładowo możemy wykonać różne zgrubienia za pomocą tynku – czy to strukturalnego, nierówno nakładanego przy użyciu szpachli, czy też przez specjalne „odciski” w niezaschniętej ścianie (np. deski, która po odciśnięciu stworzy małą wnękę, w której możemy powiesić obrazy czy zdjęcia). Inne pomysły niebanalnych aranżacji bazujących na zabawie z fakturą to pozostawienie nieotynkowanej, gołej ściany z cegieł czy pustaków – tu jednak lepiej ograniczyć się do „surowego” fragmentu, gdyż tego typu ściany z łatwością przepuszczają chłodne powietrze.

Innym pomysłem mogą być również tapety – zwłaszcza, gdy cenimy sobie bogate wzornictwo i nie chcemy ograniczać się do jednolitych kolorów. Tapety mogą dodatkowo imitować cegły, wprowadzać nowe desenie lub prezentować interesujące grafiki. U znanych producentów dobrym wyborem będą tapety ścienne Rasch.

Zarówno zabawy z fakturą, jak i kolorami otwierają przed nami szereg możliwości, zatem nie pozostaje nam nic innego, jak wybrać najlepsze i najbardziej trafione w nasze gusta.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej