Strona główna Aktualności Różnice między sokowirówką a wyciskarką

Różnice między sokowirówką a wyciskarką

przez admin

Większość zapytanych zapewne za pierwszym razem nie byłaby w stanie skazać zasadniczych różnic pomiędzy sokowirówką a wyciskarką. Jednak, mimo iż oba te urządzenia działają podobnie, różni ich naprawdę wiele.

Sokowirówka a wyciskarka – rozwój technologiczny

Pierwsze profesjonalne sokowirówki pojawiły się na rynkach z początkiem lat 80tych XX wieku. Działały troszkę niczym maszyna mieląco-szatkująca, która rozbijała owoc (warzyw jeszcze wtedy nie) na bardzo drobne kawałki. Po wytłoczeniu z nich soku, można było go spożywać.
Dziś sokowirówka to przede wszystkim urządzenie kuchenne wykorzystujące dwa zasadnicze elementy: sito i ostrza. Każdy z nich wykonuje zsynchronizowaną pracę, która ma za zadanie wydobyć z owocu lub warzywa maksymalną ilość soku.
Budowa wyciskarki do soków opiera się przede wszystkim na ślimaku. To on jest podstawowym elementem każdej wyciskarki do soków. Dzięki wspomnianym ślimakom spokojnie możemy stwierdzić, że wyciskarki są w stanie pozyskać sok nawet z takich artykułów spożywczych jak zborze, zioła czy korzenie ziół. Oczywiście model i osprzęt wyciskarki ma swoje znaczenie, ale generalnie należy przyjąć, że wyciskarka Kuvings  ma szerokie spektrum możliwości wyciskania soku nie tylko z warzyw i owoców.
Czy sok z sokowirówki to na pewno sok?
W wyniku oddziaływania sokowirówki na owoc lub warzywo, z tego typu produktów powstaje niemalże jednolita papka, która niczym nie przypomina soku. Bardziej można ją nazwać kisielem, dżemem czy inną formą raczej przypominającą konsystencją mus.
Sok, powstaje dopiero, gdy właśnie ten stan produktu zmielonego odcedzimy od wartości stałych. Wówczas możemy mówić, że wyprodukowaliśmy formę płynną – w tym przypadku spokojnie można ją nazwać sokiem.
Zupełnie inaczej wygląda praca wyciskarki. Tutaj owoc jest miażdżony co powoduje, że sok nie utlenia się. Nie działa na nie żadna temperatura a wartości odżywcze zostają całkowicie nie zmienione. Sok z wyciskarki jest zdecydowanie rzadszy, choć może przypominać konsystencją nektar. Nawet po odcedzeniu zauważymy, po wlaniu go do szklanki, że będą w nim pływały pojedyncze fragmenty rozbitego miąższu.
Sok z wyciskarki jest dużo bardziej zdrowy od tych pozyskiwanych za pomocą sokowirówki. Jak było wspomniane nie utlenia się co sprawia, że zachowuje wszelkie wartości odżywcze. Taki sok z wyciskarki ma jeden zasadniczy minus. Musi być odpowiednio przechowywany (najlepiej w lodówce) nie dłużej niż 48 godzin. Dlatego soki wyciskane za pomocą wyciskarki najlepiej jest pić na bieżąco.(więcej o sokach z wyciskarki)
Sokowirówka tańsza wersja wyciskarki
Oczywiście sokowirówki mają także swoje zalety i noszą swoich zwolenników. Warto jednak wsiąść pod uwagę samo uwarunkowanie pracy tego urządzenia. Nie da się wytworzyć soku przy użyciu procesów, które zachodzą w pracy sokowirówki. Nie oznacza to jednak automatycznie, że sok z sokowirówki jest zły czy wręcz szkodliwy. To nie prawda. Dostarczy on jednak mniej substancji aktywnych niż ten, który pozyskamy za pomocą wyciskarki.
O tym jednak, w które urządzenie zainwestować, tą decyzję należy podjąć absolutnie indywidualnie.
Wyciskarki to urządzenia dzięki którym możliwe jest wyprodukowanie najlepszego gatunkowo soku. Jest on nie tylko bardzo odżywczy, ale zachowuje pełnie wszelkich wartości. Wyciskarki co ważne, są w stanie wyprodukować nawet do 30% więcej soku od sokowirówek. Dzięki większej sile odśrodkowej która działa na owoc oraz zwiększonemu naciskowi, soku z wyciskarki mamy zarówno więcej, jak i jest on zdrowszy.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej