Strona główna Aktualności Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności

przez admin

Niepłodność to stan, gdy przez ponad rok współżycia, bez użycia antykoncepcji, kobieta nie może zajść w ciążę. Czas płodności wynosi od 12 do 24 godzin miesięcznie, co jeszcze bardziej utrudnia poczęcie dziecka. Problem ten dotyka, szacunkowo, około 30% społeczeństwa. Nie jest to jednak ostateczny wyrok. Niepłodność w dzisiejszych czasach można leczyć na wiele sposobów i to bardzo skutecznych. Najważniejsze jest wykrycie przyczyny, określenie po czyjej stronie ona leży, a następnie przystąpienie do leczenia.

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, przyczyn niepłodności może być wiele. Począwszy od zaburzeń hormonalnych, stres i niedowagę, poprzez nadużycie alkoholu, nadmierny wysiłek fizyczny i niewłaściwe odżywianie, aż po stan napięcia psychicznego, zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy i niedrożność jajowodów, to wszystko może mieć wpływ u kobiet na brak zapłodnienia.
badanie nasienia u mężczyzn
Mężczyźni mogą posiadać niską ilość nasienia, słabą jego jakość, czy zmniejszoną ruchliwość plemników. Na to wpływ mają głównie choroby przenoszone drogą płciową lub długotrwałe nagrzanie jąder. To są podstawowe przyczyny niepłodności, których jest tak na prawdę znacznie więcej, a ich wykrycie zajmuje bardzo dużo czasu. Wszystko zależy od badań i ich wyników.
U kobiet są one bardziej skomplikowane, wymagają zbadania próbki krwi, poziomu hormonów, analizy moczu oraz śluzu szyjkowego. Laparoskopia to podstawowy test sprawdzający obecność przeciwciał anty-plemnikowych w śluzie szyjkowym kobiety. Mężczyznom wykonuje się badanie nasienia, w celu ustalenia jakości i ilości plemników.
Leczenie niepłodności to zazwyczaj terapia hormonalna, bądź w przypadku infekcji, antybiotyki. W skrajnych przypadkach dochodzi do operacyjnego usunięcia przeszkody. Jednak gdy żadna z tych metod nie skutkuje, większości par oferuje się możliwość zapłodnienia in-vitro.To inseminacja, zabieg inwazyjny polegający na przeniesieniu nasienia mężczyzny do macicy kobiety. Nasienie przygotowuje się w laboratorium, z którego wybiera się najbardziej ruchliwe plemniki. Następnie wstrzykiwane są one do macicy w czasie naturalnego lub stymulowanego jajeczkowania. Istnieje jeszcze drugi rodzaj in-vitro, inaczej mówiąc zapłodnienie pozaustrojowe, gdzie komórka jajowa łączona jest z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych i wprowadzana do macicy za pomocą cewnika.
Niepłodność nie musi oznaczać braku potomstwa. Należy podjąć odpowiednie kroki pod okiem lekarza, aby spełnić swoje marzenie o dziecku.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej