Strona główna Aktualności Zasady efektywnego sprzątania

Zasady efektywnego sprzątania

przez admin

Sprzątanie – syzyfowa praca, koszmar, marnowanie czasu, generalnie: czynność, którą z pewnością większość z nas najchętniej by wykreśliła z listy obowiązków. Mimo to sprzątamy. Dlaczego? Bo życie w brudzie nie jest specjalnie przyjemne i zdrowe. Nawet największy bałaganiarz w końcu uznaje, że najwyższy czas uporządkować wokół siebie przestrzeń. Jak sprzątać, żeby nie tracić zbyt wiele czasu i osiągnąć efekt?

Przede wszystkim: nie wszystko naraz! Rzucanie się do sprzątania całego domu w ciągu jednego dnia doprowadzi tylko do irytacji, wycieńczenia i marnych efektów. Najlepiej podzielić sobie pracę na etapy, przykładowo każdy dzień tygodnia przeznacz na inne pomieszczenie, poza łazienka i kuchnią, które wymagają codziennego sprzątania ze względu na to, że są najczęściej używane. I przede wszystkim zachowuj porządek. Staraj się zostawiać każde pomieszczenie w takim stanie, w jakim je zastałaś. Warto też zachęcić twoich najbliższych, żeby szanowali porządek.
 
Rupiecie

Wiele z nas jest jak chomiki. Lubimy trzymać stare rzeczy uznając, że kiedyś się na pewno przydadzą. Prawda jest taka, że zajmują tylko miejsce i w końcu brakuje przestrzeni na to, co najważniejsze: rzeczy potrzebne, piękne i o prawdziwym, sentymentalnym znaczeniu. Rupieć to rzecz popsuta, której nie ma kiedy naprawić, która ci się nie podoba, to czego w ogóle nie używasz. Jeśli dany przedmiot spełnia te warunki wyrzuć go, oddaj potrzebującym, sprzedaj. Postaraj się odgracać pokój po pokoju, powoli, bez pośpiechu, pozwól sobie zastanowić się nad każdą rzeczą, której zamierzasz się pozbyć, żeby potem nie żałować decyzji. Odgracanie to pierwszy krok do tego, aby w domu zapanował ład i porządek.


Przedpokój

Prawdziwe sprzątanie zacznij od przedpokoju, tu zacznij pozbywać się rupieci i jednocześnie znajdź miejsce na rzeczy potrzebne. Przedpokój ma być jasny, przestrzenny, niezagracony. Ustaw w pobliżu wejścia szafkę na buty i kapcie oraz kilka wieszaczków. UWAGA: do szafek wkładaj buty suche i odpiaszczone!

Kuchnia

Miejsce, które zawsze powinno być czyste, ponieważ jest kopalnią zarazków. Codziennie sprzątaj blaty, optymalnie przed i po przyrządzeniu posiłku. Zawsze odstawiaj rzeczy na miejsce. Czyść zlew gorącą wodą i detergentem, a następnie susz do czysta szmatką. Po każdym użyciu czyść urządzenia kuchenne. Dwa razy w tygodniu sprzątaj podłogę i usuwaj z lodówki resztki jedzenia. Raz w tygodniu myj lodówkę, najlepiej przed zakupami – od razy sprawdzisz, czego ci brakuje. Umyj i zdezynfekuj kosz na śmieci! To prawdziwa bomba biologiczna! Śmieci wyrzucaj codziennie, jeśli tylko to możliwe, szczególnie gdy znalazły się w nich resztki mięsa. Przestrzeń pomiędzy szafkami a sufitem zazwyczaj jest ubrudzona tłustym kurzem. Możesz temu zaradzić przycinając na wymiar gazety i kładąc je na górze szafek. Wymieniaj gazety raz w miesiącu. Innym problemem są muchy. Odstraszysz je ustawiając na parapecie doniczki z bazylią i miętą lub słoiczek z wacikami spryskanymi lawendą.

Salon

Aby zapewnić sobie przyjemny początek dnia w salonie codziennie wieczorem poświęć kilka minut na uprzątnięcie go. Odłóż książki na półki, kieliszki i kubki do kuchni, popraw i przetrzep poduszki. Co trzy dni odkurzaj dywan (dwa razy w roku powinien być on porządnie wyprany!). Raz w miesiącu czyść z kurzu meble tapicerowane – to siedlisko zarazków. Jeśli masz zwierzęta, powinnaś robić to częściej. Źródłem kurzu jest ekran telewizora. Możesz go czyścić specjalnymi szmatkami do kupienia w sklepie lub po prostu za pomocą papierowego ręcznika z odrobiną płynu do mycia naczyń, a następnie wytrzeć go do sucha również papierowym ręcznikiem. A do usuwania kurzu z pozostałych powierzchni używaj wilgotnej ściereczki, za jednym zamachem zbierzesz kurz i ślady po palcach.

Łazienka

Łazienka to miejsce relaksu po ciężkim dniu. Nie trzeba wiele, by zawsze była czysta, ale też nie wystarczy wiele, by doprowadzić ją do stanu nieużywalności. Dlatego warto poświęcić parę minut każdego dnia, by było w niej przyjemnie. Po każdym myciu spłucz wannę, kabinę i umywalkę. Czemu? Bo para zmiękcza brud i ułatwia czyszczenie powierzchni – to zajmie naprawdę tylko chwilkę. Codziennie przecieraj lustro i wszystkie powierzchnie uniwersalnym preparatem czyszczącym. Tu kurz widać czasem już po jednym dniu. Uporządkuj przybory toaletowe i zawsze odkładaj je na miejsce po każdym użyciu. Umyj wannę i toaletę. Myj podłogę zawsze, gdy uznasz, że jest to konieczne, nie rzadziej niż raz w tygodniu. Raz w tygodniu zmieniaj ręczniki.

Sypialnia

To pokój, w którym przebywamy najrzadziej, teoretycznie powinno być w nim najmniej pracy. Chyba że zrobimy z niej składzik na gazety, sterty ubrań i inne szpargały. Jeśli jednak będziemy jej używali do spania, a nie do składowania, wystarczy raz w tygodniu zmienić pościel, odkurzyć podłogę i wytrzeć kurze. Warto też pamiętać o roztoczach – co miesiąc odkurzaj materac i go odwracaj.

Niewiele trzeba, aby dom był czysty i zadbany. Mimo że na pierwszy rzut oka wygląda to na zadanie nie do przebrnięcia, w praktyce okazuje się, że czas na nie przeznaczony jest naprawdę krótki, pod warunkiem, że dbamy o czystość regularnie. Jeśli nie, no cóż. Rzeczywiście, sprzątanie staje się po prostu syzyfową pracą…

Agnieszka Rachwał

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej