Strona główna Aktualności Rano trzeba wstać

Rano trzeba wstać

przez admin

Wraz z nastaniem typowo jesiennej pogody w zimnej i ciemnej aurze nikomu chyba nie przychodzi łatwo poranne wstawanie. Latem to słońce nas budzi, jesienią nie może wyciągnąć nas z łóżka nawet głośny budzik. W nadziei na złowienie jeszcze kilku słodkich chwil snu ustawiamy kolejne pięć minut tak zwanej „drzemki”. Czy istnieje sposób, który pomoże z uśmiechem na ustach przebudzić się i radośnie powędrować do pracy?

Coś dla ucha, coś dla ciała

Przede wszystkim musimy postarać się, aby samo budzenie odbyło się w miły i przyjazny dla ucha sposób. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy zamiast tradycyjnego, monotonnego alarmu obudzi nas ulubiona energetyczna melodia lub pobudzająca piosenka, która porwie do działania. W dalszych zabiegach o stworzenie pozytywnej aury do wstawania musimy odnaleźć czas na wpuszczenie do mieszkania świeżego powietrza oraz światła, które przypomni o rozpoczętym już dniu. Zadbajmy o to, by rankiem obudzić się w jasnym otoczeniu, ciemność bowiem kojarzy się ze spaniem. Tak też odbiera to nasz organizm, zatem pobudzić się do działania możemy jedynie w jasnej aurze.

Wszyscy zazdrościmy rannym ptaszkom, które zdolne są budzić się bez budzika o jednej, tej samej porze. Wymaga to jednak pewnych wyrzeczeń. Wystarczy, jeśli wyrobisz w sobie nawyk codziennego wstawania o konkretnej godzinie. Zasady tej powinno się trzymać także w weekendy. Ważne, by pora zasypiania także była możliwie podobna.

Bądź aktywna!

Z pewnością najtrudniejsze będą początki, szczególnie dla osób prowadzących nieregularny tryb życia. Stąd też bardziej wygodne dla nich będzie poranne rozbudzanie się przy pomocy prostych ćwiczeń. Kilka skłonów i przysiadów pobudzi nasz układ krążenia oraz podwyższy ciśnienie krwi, dzięki czemu z powodzeniem możemy zrezygnować z porannej kawy.

Jedną z głównych przyczyn tego, że pomimo dzwoniącego budzika wciąż pozostajemy w pieleszach jest brak perspektyw na ciekawe rozpoczęcie dnia. Stąd też niezwykle istotne jest, aby budzić się z wyznaczonym celem na kolejny dzień, celem, z realizacji którego czerpać będziemy korzyści. Zatem organizujmy, planujmy każdy dzień. Budząc motywację do działania, jednocześnie budzimy nasze siły do wstania.

Mimo, iż rady mogą wydawać się niezbyt wyszukane, co najważniejsze – działają! Kluczem do sukcesu jest regularność powtórzeń naszych zachowań. Dodatkowo możemy zastosować metodę nagród. Im wcześniej, szybciej wstaniesz, sowiciej się nagrodź. Chociaż sposób może wydawać się zupełnie infantylny, zadziała, ponieważ to nasza podświadomość reaguje niczym dziecko. A tak naprawdę wszyscy uwielbiamy nagrody.
Patrycja Bednarek

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej