Strona główna Aktualności 5 powodów dla których kochamy koty

5 powodów dla których kochamy koty

przez admin
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. To tylko częściowo prawda. Przyjrzyjmy się kotom, które od tysięcy lat towarzyszą ludziom w ich codziennym życiu. Co zyskamy, przebywając w ich towarzystwie i dlaczego warto pokochać te zwierzęta?

Stereotypom mówimy nie!
Koty niesłusznie postrzega się jako złośliwe lub fałszywe zwierzęta. Ten krzywdzący pogląd sprawia, że wiele osób rezygnuje z posiadania kota, nie zdając sobie sprawy, ile radości i zalet może przynieść mieszkanie z tym zwierzakiem.
Koty to przede wszystkim wspaniali towarzysze, którzy – gdy stopniowo zdobędzie się ich zaufanie – staną się naszymi najbardziej oddanymi przyjaciółmi. Jeżeli obdarzymy pupila odpowiednią ilością zainteresowania, odwdzięczy się nam, nie odstępując nas na krok oraz umili nam wolny czas przyjemnym mruczeniem.
Co więcej, jeżeli mamy dzieci, z pewnością docenią one możliwość przebywania z tymi zwierzętami. Koty to niezastąpieni towarzysze dziecięcych zabaw, o ile zadbamy 
o bezpieczeństwo zarówno naszych pociech, jak i pupili. Koci przyjaciele to także szansa 
dla naszych dzieci na naukę samodzielnej opieki nad żywym stworzeniem.
Dbajmy o koty, a one zadbają o nas
Jak twierdzą Graham Meadows i Elsa Flint, autorzy książki „Kot. Pielęgnacja, zdrowie, żywienie, rasy”, zwierzęta te odgrywają istotną rolę w coraz bardziej rozpowszechnianej metodzie leczenia ludzi poprzez kontakt z nimi, zwanej animaloterapią. Eksperci uważają, że terapeuta zajmujący się chorą osobą może – dzięki pomocy kota – wpłynąć na zwiększenie jej ruchliwości poprzez zachętę do głaskania lub trzymania zwierzęcia.
Oprócz tego autorzy podręcznika są również przekonani o tym, że ze względu na to, że coraz mniejszą wagę przywiązujemy do więzi rodzinnych, zaczęliśmy odczuwać większą potrzebę angażowania się w opiekę nad zwierzętami, które mogą „zastąpić” nam na przykład dzieci lub towarzystwo partnera.
Chociaż relacja kot-człowiek postrzegana jest jako skomplikowany związek, to trzeba zauważyć, że liczba kotów w Polsce w roku 2010 szacowano na 5,7 mln! Mnóstwo osób odnajduje w kotach spokój i wyciszenie, oddając im część swoich domów i życia. Warto wiedzieć, że przyjaźń z kotem może okazać się równie silna i trwała co przyjaźń z psem. Mruczący pupil z pewnością doceni nasze zaangażowanie i w podzięce za troskliwą opiekę obdarzy nasz szczerym uczuciem.
Z ekologią za pan brat
Poza wspomnianymi korzyściami, jakie daje posiadanie kota, pamiętajmy, że są one także istotną częścią miejskiego ekosystemu. Dzięki swojemu naturalnemu przystosowaniu zwierzęta te od wieków łowią myszy, uwalniając nas od tych gryzoni i eliminując ryzyko rozprzestrzeniania się przenoszonych przez nie groźnych zarazków.
My także, jako właściciele kotów, możemy mieć swój udział w dbaniu o środowisko, 
w którym żyjemy. Kupując wyściółkę do kuwety naszego pupila, zatroszczmy się o to, by w jej składzie znalazły się wyłącznie substancje naturalne, nieszkodliwe dla przyrody. Wybierając się do sklepu zoologicznego, zwróćmy uwagę na żwirki drewniane, które, tak jak np. Cat’s Best Eco Plus, są bezpieczne dla naszego środowiska oraz zapewniają kotom najwyższy komfort korzystania z przygotowanej dla niego toalety. Naturalne podściółki roślinne w 100% są biodegradowalne dlatego bez kłopotu można usuwać je w domowych toaletach lub przeznaczać na kompost. Dzięki temu dodatkowo dbamy o ekologię, ograniczając ilość wyrzucanych odpadów.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej