Strona główna Aktualności Do pracy rowerem? – Więcej „za” niż „przeciw”

Do pracy rowerem? – Więcej „za” niż „przeciw”

przez admin
do pracy roweremPodróże po mieście w godzinach szczytu to prawdziwe wyzwanie, dlatego warto rozważyć przesiadkę na rower.
Zmotoryzowani jadą do pracy
Mieszkańcy dużych miast codziennie muszą przebyć spore odległości z domu do pracy lub na zakupy. Aby w miarę sprawnie je pokonać, wybierają komunikację miejską albo wsiadają w samochód. Jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie, szczególnie gdy na ulicach pojawiają się setki innych aut, tworząc korki tamujące ruch na wiele minut, a nawet godzin. W takim wypadku warto rozważyć przesiadkę na rower.
Postaw na rower!
Dwa kółka są pojazdem o wiele bardziej zwrotnym i zajmującym mniej miejsca, przez co nigdy nie będziesz mieć problemu z jego zaparkowaniem. Dosłownie wszędzie znajdą się stojaki, do których można rower przypiąć, a nawet jeśli ich brakuje, wystarczy, że skorzystasz z innych stałych elementów otoczenia.
Małe gabaryty pozwalają bez trudu przedostać się do celu podróży nawet w godzinach szczytu – rowerem nigdy nie stoisz w korku! Pomocne są tu oczywiście drogi rowerowe. W przypadku nieprzewidzianych problemów zwrotność roweru pozwoli Ci momentalnie zmienić trasę i nadal swobodnie się poruszać.
Zwróć uwagę na koszty eksploatacji. W przypadku roweru odpada konieczność płacenia za paliwo lub za parking, a koszty przeglądów i napraw są zdecydowanie niższe.
Nie bez znaczenia jest też aspekt zdrowotny. Jazda na rowerze pozwala się dotlenić, poprawia sprawność oraz sylwetkę. Siedząc za kółkiem najczęściej możesz tylko poćwiczyć swoją cierpliwość.
Ruszamy na miasto
Poruszając się na rowerze po mieście pamiętaj o obowiązkowym oświetleniu. Z przodu powinno znajdować się białe lub żółte światło, z tyłu – czerwone, zarówno ciągłe, jak i odblaskowe. Dla zwiększenia widoczności podczas jazdy po zmroku warto także wyposażyć się w dodatkowe elementy odbijające światło, np. opaski odblaskowe.
Jeśli poruszasz się na rowerze miejskim, powinien on posiadać także dzwonek, by w razie potrzeby szybko ostrzec innych uczestników ruchu, przede wszystkim rowerzystów i pieszych, o tym, że się zbliżasz. Nie zapominaj także o zapięciu, dzięki któremu będziesz mógł pozostawić swój pojazd bez opieki bez ryzyka kradzieży.
Przed wejściem na rower upewnij się, czy hamulce i światła działają oraz czy opony są dobrze napompowane. Obowiązkowo załóż kask na głowę, by poprawić własne bezpieczeństwo.
                                                         fot. Kellys Bike
 
Samochód na wyjątkowe okazje
Oczywiście bywają sytuacje, w których samochód okaże się niezastąpiony. Wyprawa po zakupy jest jedną z nich. Jeśli masz zamiar zrobić spory zapas artykułów spożywczych albo kupujesz sprzęt wielkogabarytowy, wtedy jednoślad raczej Ci się nie przyda.
W przypadku złych warunków pogodowych, takich jak opady deszczu lub silny wiatr, również warto postawić na samochód. Szczególnie wtedy, gdy wybierasz się na ważne spotkanie i musisz być elegancko ubrany. W takiej sytuacji jazda na rowerze oczywiście jest możliwa, ale znacząco utrudni osiągnięcie zamierzonego celu.
Na jazdę samochodem warto zdecydować się także wtedy, gdy Twoja trasa jest niebezpieczna i ruchliwa, a nie posiada ścieżki rowerowej lub odpowiednio szerokiego pobocza. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu powinno się wtedy przesiąść się z siodełka za kółko. Kluczowe jest dobre poznanie często uczęszczanych dróg i wybór takiego pojazdu, który pozwoli Ci zoptymalizować podróż.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej