Strona główna Aktualności ABC soczewek kontaktowych

ABC soczewek kontaktowych

przez admin

Coraz więcej Polaków boryka się z problemem wady wzroku. Szacuje się, że ponad 5 milionów z nas może mieć taki problem, a większość tych osób jest w wieku produkcyjnym. Ma na to wpływ m.in. wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem komputera (nie tylko w pracy, ale także w domu), już od najmłodszych lat bliskie obcowanie z obciążającym wzrok sprzętem elektronicznym (smartfony, tablety), a także fakt starzenia się społeczeństwa i w jego następstwie nabywania schorzeń związanych z wiekiem.

Dlaczego coraz częściej wybieramy soczewki?

Ponieważ zapewniają one dużo większą wygodę i komfort noszenia. Tyczy się to szczególnie osób z dużą wadą wzroku, zmuszonych wcześniej do obciążania głowy ciężkimi okularami. Ponadto odchodzi denerwujący problem zaparowanych okularów, konieczności codziennego, kilkukrotnego ich przeczyszczania czy ciągłego uważania, aby tylko się nie porysowały.

Dla kogo soczewki

Soczewki wskazane są dla wszystkich osób, które nie czują się komfortowo w okularach oraz dla wszystkich, którym okulary przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Szczególnie zalecane są tym, których wada wzroku przekracza 6 dioptrii (+/-), których równowzroczność przekroczyła 3 dioptrie, a także osobom, u których wada występuje tylko w jednym oku. Ponadto, soczewki pomagają korygować niedoskonałości przy uszkodzeniach gałki ocznej, a także złożone wady wzroku, jak np. astygmatyzm czy presbiopia. Lekarze stosują również soczewki, jako opatrunek po zabiegach wykonywanych na gałce ocznej.

soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe są idealnym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport czy pracujących fizycznie. Przy tego rodzaju aktywnościach czuć zawsze dyskomfort ograniczenia swobody ruchu czy zsuwających się z nosa okularów – ten problem może zniknąć na zawsze. Dzięki noszeniu soczewek kontaktowych możemy zupełnie zapomnieć o wadzie wzroku i oddać się całkowicie swoim zajęciom. Soczewki kontaktowe są też dużo lepszym rozwiązaniem dla kierowców, ponieważ nawet przy słabym świetle można lepiej ocenić odległości od innych pojazdów, a dzięki ostremu widzeniu centralnemu i peryferyjnemu znika problem z dostrzeganiem szczegółów.

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za soczewkami kontaktowymi jest fakt, że podnoszą samoocenę oraz dodają pewności siebie. Soczewek kontaktowych nikt nie zobaczy, więc nikt nie będzie wiedział, że dana osoba boryka się z wadą wzroku. Jest to także bardzo ważne szczególnie dla kobiet, które nie muszą już ukrywać makijażu za okularami.

Rodzaje soczewek
Soczewki rozróżnia się zazwyczaj za pomocą trzech głównych kryteriów – rodzaju wady wzroku, czasu noszenia oraz materiału wykonania. Pod względem rodzaju wady wzroku, soczewki dzielimy na: sferyczne (najbardziej popularne, korygujące krótko i dalekowzroczność), toryczne (dodatkowo korygujące astygmatyzm) oraz progresywne (przeznaczone dla osób po 45 roku życia z problemem „starowzroczności”, dostosowują się do odległości, na jaką patrzymy). Pod kątem czasu noszenia, na rynku dostępne są soczewki: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne oraz kwartalne. Warto wspomnieć, że na rynku są dostępne również soczewki całodobowe, które można nosić przez 28 dni i nocy bez ściągania – można w tych soczewkach spać. Coraz większą popularność zdobywają soczewki kolorowe, zmieniające kolor tęczówki. Są one dostępne dla osób mających wadę wzroku oraz w wersji plano (bez wady).

Soczewki jednodniowe są bardzo higienicznym rozwiązaniem. Nie musimy stosować do nich specjalnych płynów do pielęgnacji, ponieważ po dniu noszenia po prostu je wyrzucamy. Są one szczególnie polecane alergikom, ponieważ w przypadku niedostatecznego wyczyszczenia soczewki z pyłków, nie aplikujemy ich do oka dnia następnego. Są także idealnym rozwiązaniem w okresie wakacyjnym, gdy nie chcemy się martwić o higienę soczewek wielokrotnego użytku. Z kolei, jeśli używamy soczewek wielokrotnego użytku musimy pamiętać, że wymagają one codziennego przeczyszczenia z zanieczyszczeń, które mogły się na nich osadzić. Odpowiednia pielęgnacja zapobiega zakażeniom oka.

soczewki kontaktowe jak nakładać

Pod względem materiału wykonania dzielimy soczewki na hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Te drugie to dużo nowsze rozwiązanie, obecnie polecane przez większość specjalistów. Materiał silikonowo-hydrożelowy jest z reguły dużo lepiej tolerowany przez ludzkie oko, a także jest zdrowszy dzięki większej przepuszczalności tlenu do rogówki. Z kolei soczewki hydrożelowe, już starszej generacji stosowane są głównie przez osoby, które noszą soczewki od lat i nie widzą one powodu do zmian. Soczewki te są też tańsze.

Bardzo duży wpływ na dobór odpowiednich soczewek ma indywidualna tendencja każdego z nas do wysychania oczu. Pamiętajmy, że pierwsze soczewki powinny być zawsze dobierane przez wykwalifikowanego specjalistę, ponieważ złe ich dopasowanie może skutkować pogorszeniem wady wzroku, a także rozwojem innych chorób oczu.

Obawa przed soczewką

Wiele osób, słysząc nieraz przeróżne plotki o soczewkach, podchodzi do nich z dystansem. Jednakże zdecydowana większość z popularnych przekazów jest nieprawdą, jak np. mit o tym, że soczewka może przemieścić się za gałkę oczną – jest to fizycznie niemożliwe. Obawiamy się także zakładania soczewki – „że wsadzamy palce do oka”, „że zakładanie jest trudne”, „że może sprawiać ból”. Aplikacja soczewki kontaktowej na początku może być nieco kłopotliwa ze względu na brak wprawy, ale już po kilku dniach cały proces aplikacji ograniczymy do kilku sekund. Często można także słyszeć opinie, że soczewki kontaktowe powodują infekcje, co jest oczywiście nieprawdziwą tezą, wystarczy zachować podstawowe zasady higieny (zawsze czyste ręce, codzienna dezynfekcja soczewek specjalnym płynem i dokładne czyszczenie soczewki, regularna wymiana) wtedy żadna infekcja nie zostanie spowodowana przez fakt noszenia soczewek. Należy bardzo ściśle przestrzegać wskazówek specjalisty, który aplikował soczewki kontaktowe, a na pewno nic złego się nie będzie działo z naszymi oczami.

Jak zacząć?

Soczewki kontaktowe powinien dobrać specjalista – lekarz okulista lub optometrysta. Podczas wizyty w gabinecie soczewki kontaktowe dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Specjalista także nauczy zakładania, zdejmowania oraz pielęgnacji soczewek kontaktowych. Bardzo ważne jest, aby pierwsza para soczewek była zaaplikowana w gabinecie. Wtedy mamy pewność, że mamy dobrane i dopasowane soczewki idealnie dla naszych oczu. Warto podkreślić, że podczas wizyty pacjent powinien otrzymać bezpłatnie soczewki próbne, które po przenoszeniu określonego czasu musi skontrolować specjalista w gabinecie – wtedy mamy 100% pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych.

Alejakobiet.pl
na podstawie materiałów bezokularow.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej