Strona główna Aktualności Jak się skutecznie uczyć?

Jak się skutecznie uczyć?

przez admin

Zmorą uczących się na każdym etapie edukacji jest samodzielna praca w domu. Obowiązującą normą jest zasada „ZZZ” – zakuć, zdać i zapomnieć, która sprawia, że godziny spędzone na intensywnej nauce są po prostu marnowane. Aby nauka była zarazem skuteczna i przyjemna, eksperci marki PONS przygotowali nową „zasadę”: PPP (Polub, Powtarzaj, Pamiętaj), dzięki której nie tylko przyswoimy trudną do zapamiętania i zawiłą wiedzę, ale będziemy się przy tym także bawić.

Po pierwsze: POLUB

„Najtrudniejszy pierwszy krok” – słyszymy w jednej z polskich piosenek. Prawda ta odnosi się także do nauki – aby jej uniknąć, wymyślamy często dodatkowe zajęcia, które odrywają nas od nielubianych czynności. Takie podejście jest jedną z pierwszych przeszkód do skutecznej edukacji. Przekładając termin rozpoczęcia, zabieramy sobie bardzo potrzebną w przyswajaniu wiedzy rzecz – czas. – Aby nauka przynosiła lepsze efekty, należy zmienić takie nastawienie – twierdzi Krzysztof Baran, ekspert marki PONS, wydawcy fiszek językowych. – Jest to możliwe przez dostrzeżenie korzyści, jakie niesie ze sobą zwiększenie naszej wiedzy. Nie chodzi tu o dobre oceny czy zdany egzamin, ale np. większe szanse na znalezienie pracy czy swobodę posługiwania się obcym językiem w czasie planowanego wyjazdu. Kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że zdobyta wiedza będzie dla nas faktycznie przydatna, chętniej po nią sięgniemy.

jak się skutecznie uczyć, nauka w domu

Potwierdzają to wyniki raportu firmy Sedlak & Sedlak, która badała wpływ znajomości języków obcych na zarobki. Okazuje się, że osoby płynnie posługujące się językiem angielskim mogą zarabiać nawet do 82% więcej niż ludzie na tych samych stanowiskach, nieposiadający tej umiejętności.1

Po drugie: POWTARZAJ
Wśród młodych ludzi popularna jest zasada „ZZZ” – zakuć, zdać i zapomnieć. Na pierwszy rzut oka takie podejście może wydawać się skuteczne. W długim okresie nie jest jednak korzystne.

– Nieutrwalona wiedza szybko znika z naszej pamięci
– przypomina Krzysztof Baran, ekspert PONS, wydawcy Wielkiej Gramatyki Angielskiej. – Jeśli w ten sposób będziemy uczyć się obcego słownictwa czy zasad gramatycznych, szybko okaże się, że godziny spędzone nad książką będą tak naprawdę zmarnowane. Aby utrwalić wiedzę, konieczne jest jej powtarzanie. Im więcej razy będziemy wracać do przerabianego materiału, tym większą jego część zapamiętamy.

jak się skutecznie uczyć, nauka w domu

Powtórki powinny być oddzielone od siebie czasowo. Pierwsza musi nastąpić już po
10 minutach. Następna po godzinie, dobie, 48 godzinach, tygodniu i miesiącu. Dzięki takim interwałom, materiał, który chcemy utrwalić, pozostanie w naszej pamięci na długi czas. Dobrym rozwiązaniem ułatwiającym zapamiętywanie jest także wykorzystanie fiszek. Mogą być na nich zapisane trudne zwroty i słowa, daty czy wzory matematyczne. – Przyklejone w najczęściej odwiedzanych częściach domu, np. na lodówce w kuchni, czy na lustrze w łazience, będą pomocą w powtarzaniu słów sprawiających największe trudności, podczas wykonywania codziennych czynności – radzi Krzysztof Baran, PONS.

Po trzecie: PAMIĘTAJ
Ostatnim punktem na drodze do edukacyjnego sukcesu jest skuteczne zapamiętanie zdobytych informacji. Okazuje się, że jest to najłatwiejsze, gdy nauce towarzyszą częste przerwy. Najlepsze wyniki osiągamy, gdy stosujemy system 20 minut pracy, po których następuje 5-minutowy odpoczynek. To sprawdzone i skuteczne rozwiązanie, które powinno zwiększyć wydajność naszej nauki. Powszechnie wiadomo też, że najlepiej zapamiętujemy początek i koniec informacji, które do nas docierają. Im więcej jest więc przerw, tym więcej treści zostanie zapamiętanych.

jak się skutecznie uczyć, nauka w domu

„Będę uczył się przez cały weekend” – takie słowa często padają z ust studentów, którzy po raz kolejny odkładają naukę na następny dzień. Niestety takie podejście jest ryzykowne z dwóch powodów – po pierwsze ambitne plany często nie dochodzą do skutku, po drugie – długie godziny spędzone z notatkami i podręcznikami nie są skuteczną metodą edukacji. – Nasz umysł szybko się męczy i nudzi. Dlatego wraz z upływającym czasem coraz łatwiej się dekoncentrujemy i mniej zapamiętujemy – przypomina Krzysztof Baran,  – Wyjściem w takiej sytuacji może być wykorzystanie ciekawych, pobudzających kreatywność sposobów nauki lub pomocy edukacyjnych, których forma będzie wzbudzała ciekawość i zachęcała do dalszej pracy.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej