Strona główna Aktualności Niania: czy to dobra decyzja i jak wybrać najlepszą?

Niania: czy to dobra decyzja i jak wybrać najlepszą?

przez admin

Opiekunka do dziecka to jedyna możliwość dla mamy na powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Dobra niania to SKARB. Odpowiednia powinna spełniać oczekiwania mamy i maluszka. Nie może być przypadkową osobą, gdyż to jej oddajesz pod opiekę dziecko – swój największy SKARB.

Proces szukania opiekunki

Perfekcyjna opiekunka istnieje w oczekiwaniach obu stron, czyli mamy i dziecka. Wyczulona i opiekuńcza mama, zanim ją zatrudni, musi ją przetestować. Dzień próbnej opieki jest zatem koniecznością. Przed przejęciem dziennej opieki nad dzieckiem opiekunka może przychodzić do maluszka, aby go poznać i żeby dziecko przyzwyczaiło się i zaakceptowało nową osobę.

jak znaleźć dobrą nianię

Przed testowaniem i adaptowaniem niani w domu dziecka trzeba znaleźć odpowiednią. Proces rekrutacji jest żmudny i długotrwały. Najpierw warto zapytać znajomych i przyjaciół, czy nie znają kogoś sprawdzonego, kto opiekował się ich dziećmi i aktualnie szuka pracy. Kolejnym źródłem informacji są sąsiedzi, którzy mogą kogoś polecić i udzielić rekomendacji. Polecona osoba jest godna zaufania, także i Ty możesz być z niej zadowolona. Inną metodą szukania niani jest korzystanie z pośrednictwa agencji niań i opiekunek, prowadzącej bazę kandydatek. Osoby wysyłane z agencji są bardziej wiarygodne i godne zaufania, ponieważ są sprawdzane pod względem kwalifikacji i doświadczenia: powinny być profesjonalistkami. Niektóre agencje mają strony internetowe, gdzie można się zarejestrować jako rodzic, aby zamieszczać ogłoszenia i kontaktować się z potencjalnymi kandydatkami. Ostatni sposób to samodzielne szukanie za pomocą ogłoszeń internetowych i prasowych. Jest ogromna baza portali, gdzie można dodawać głoszenie. Samodzielne poszukiwania bywają czasochłonne i mogą kończyć się niepowodzeniem, kiedy niania się nie sprawdzi albo okaże się, że opieka nad dzieckiem ją przerasta. Taka osoba wymaga podwójnej weryfikacji i matczynej czujności!

Nie jest ważne, jak długo opiekunka będzie przebywała z dzieckiem. Pewne jest natomiast, że po jakimś czasie stanie się częścią rodziny i przyjacielem podopiecznego. Dzieci przywiązują się do osób i z czasem mogą także i do opiekunki. Najważniejsze jednak jest to, żeby czuły się przy niej bezpiecznie i były pod najlepszą opieką. Tego pragnie każda matka.

Rysopis idealnej niani

Wybranie perfekcyjnej opiekunki nie jest łatwe, gdy pojawia się wiele kandydatek. Dlatego pierwsza rozmowa może być telefoniczna i spełniać funkcję wstępnej selekcji. Po pierwszej weryfikacji możesz umówić się na bezpośrednią w domu. Szukając opiekunki, warto wziąć pod uwagę:

• doświadczenie
– sprawdzona i przetestowana niania przez innych rodziców staje się bardziej wiarygodna i godna zaufania. Najbardziej poszukiwana jest wśród znajomych i sąsiadów oraz z referencjami. Cenne jest także wykształcenie pedagogiczne: wiedza i umiejętności. Coraz częściej rodzice oczekują, oprócz doświadczenia, wykształcenia kierunkowego. Atutem są dodatkowe kursy i szkolenia, które pomagają w organizacji czasu dziecka w sposób atrakcyjny i wartościowy.

jak znaleźć dobrą nianię


• predyspozycje
– nie wszystkie kobiety nadają się do opieki nad dzieckiem. Dziecko jest wymagającym podopiecznym. Potrzebuje uwagi i zainteresowania, cierpliwości i wytrwałości oraz energii i kondycji. Idealna kandydatka jest optymistką o życzliwym i szczerym uśmiechu, energiczna i jednocześnie stanowcza i konkretna. Powinna także charakteryzować się przyjaznym nastawieniem i kreatywnością, żeby zorganizować dziecku aktywnie czas. Przydatną umiejętnością jest udzielanie pierwszej pomocy oraz umiejętności plastyczne, muzyczne i taneczne. Niezbędna jest też umiejętność nawiązania kontaktu z dzieckiem.  

• referencje
– doświadczona niania może pochwalić się listami polecającymi razem z kontaktem do poprzedniego pracodawcy. Wiadomo, że niania nie będzie zajmowała się ciągle dzieckiem, tylko, np. do czasu aż pójdzie do przedszkola. Dlatego to praca, w której podopieczni często się zmieniają. Pozytywne rekomendacje ułatwią szukanie i zaświadczą o wiarygodności i kompetencjach.

• wiek – każdy wiek ma swoje zalety. Starsza kobieta jest bardziej doświadczona i ma więcej cierpliwości. Jest bardziej stanowcza i zdecydowana. Gdy sama ma dzieci albo jest babcią, tym bardziej wie, jak opiekować się szkrabem. Młoda kandydatka może mieć mniejsze doświadczenie, ale za to mnóstwo energii i kreatywności. Może także szybciej złapać kontakt z dzieckiem.

Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej