Strona główna Aktualności Jak pokonać nieśmiałość?

Jak pokonać nieśmiałość?

przez admin
Zdecydowanie, pewność siebie i przebojowość to cechy pożądane na rynku pracy i klucz do sukcesu zawodowego. Osobom dynamicznym żyje się lepiej – są pewne swojej wiedzy i kwalifikacji oraz świadome możliwości. Wiedzą, czego chcą i do tego uparcie dążą.
Wróg numer 1 
Sukces to zawsze pojęcie indywidualne. Jeśli największym osiągnięciem jest dobra praca, która przynosi satysfakcję oraz jest wykonywana z pasją i charyzmą, jesteś szczęściarzem. W każdym miejscu pracy masz kontakt z ludźmi, a relacje interpersonalne to podstawa udanej współpracy. Nieśmiałość przeszkadza w codziennych kontaktach zawodowych oraz utrudnia wykonywanie służbowych obowiązków. Poza tym uniemożliwia nawiązywanie znajomości i rozwijanie obecnych. Kiedy boisz się odezwać i robi Ci się gorąco, gdy musisz nawiązać z kimś konwersację, praca staje się udręką, a powinna być przyjemnym wyzwaniem.
Stres, spowodowany kontaktami z innymi, jest efektem nabytej nieśmiałości życiowej. To też odbiera Ci szansę na fascynujące znajomości i kontakty zawodowe. Nieśmiały ukrywasz swój potencjał – umiejętności, wiedzę i talent. Nie rozwijasz pasji i nie wychodzisz z inicjatywą, ponieważ obawiasz się krytyki i wyśmiania. Nie da się żyć długo z nieśmiałością. Zamykając się na ludzi i unikając kontaktów z otoczeniem, cofasz się w rozwoju. Twój talent zasługuje na to, abyś go rozwijał.
Jako nieśmiały masz problem ze znalezieniem partnera. Chociaż doskwiera Ci samotność, to nie chcesz zostać perfidnie wyśmianym i odrzuconym. Unikasz bezpośrednich spotkań z płcią przeciwną i uciekasz od bezpośredniej konfrontacji. Powodów nieśmiałości jest tyle, ile takich osób. Najczęściej to: doświadczenia z przeszłości, niska samoocena i próg krytyczny – nadwrażliwość na opinie i sugestie innych. Większość to nabyte przeświadczenia, z którymi możesz walczyć!
5 leków na nieśmiałość
1. myśl pozytywnie – mów dobrze o sobie i dostrzegaj zalety. Jeśli nie wiesz, co jest w Tobie dobrego, poproś kolegę lub koleżankę, aby wypisali Twoje mocne strony i za co Cię lubią i doceniają. Wysoka samoocena i poczucie własnej wartości podbudowują zdolności komunikacyjne i redukują efekty nieśmiałości. Doceniaj sukcesy i ucz się z porażek.
2. żyj w grupie i z grupą – nie izoluj się od społeczeństwa. Możesz sobie tym bardzo zaszkodzić. Unikając ludzi, hamujesz rozwój głównych umiejętności społecznych, np. asertywności i komunikatywności. Bez grupy nie masz szansy na rozwój. W zespole pracuje się szybciej, efektywniej oraz z humorem. Zrób coś dla innych i dla grupy, a pokażesz się z lepszej strony i zyskasz pierwszych przyjaciół. Pomaganie zbliża oraz pomaga rozwijać talenty i umiejętności komunikacyjne oraz przełamuje stereotypy na Twój temat.
 
3. trenuj komunikację – wchodzenie w dialog społeczny w miejscu pracy, w szkole i na ulicy zaczynaj metodą „małych kroków”. Stawiaj sobie wyzwania, np. zapytaj obcego o godzinę albo o to, czy był już autobus. Za każdym razem wyznaczaj coraz to nowe, aby budować w sobie poczucie, że to nie jest takie trudne.
4. słuchaj aktywnie – nie zawsze musisz być mówcą. Oprócz wyrażania zdania, myśli i uczuć, naucz się słuchać rozmówcę. Warto zmienić rolę i posłuchać, co inni mają do powiedzenia. W dialogu słuchaj i reaguj – nie bądź biernym słuchaczem i okazuj zainteresowanie rozmówcą i tematem. Wtedy inni chętnie nawiązują z Tobą dialog i nie czujesz się odrzucony i osamotniony.
5. rozmawiaj z pasją – szukaj ludzi o podobnych pasjach i zarażaj swoimi. Wspólne zainteresowania to sposób na odezwanie się i rozpoczęcie rozmowy. Pewny siebie i przebojowy szybko odnajdziesz się w dialogu i przełamiesz bariery komunikacyjne.
Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej