Strona główna Aktualności Produkty, w których ukrył się cukier

Produkty, w których ukrył się cukier

przez admin

Cukier – brzmi złowrogo. I słusznie! Sacharoza, tradycyjnie zwana cukrem ma bardzo niekorzystny wpływ na organizm. Jej nadmiar prowadzi do otyłości, zaburzonej gospodarki węglowodanowej, która skutkuje cukrzycą, próchnicy zębów oraz hiperinsulinemii, która m.in. przyspiesza starzenie organizmu!

Wielu z nas uważa, że można łatwo go uniknąć: wystarczy przestać słodzić kawę, czy herbatę, nie jeść zbyt dużych ilości słodyczy, czy wybierać produkty typu light. A tymczasem wcale nie jest tak łatwo pozbyć się cukrów prostych z diety. Bowiem poza produktami, co do których możemy się spodziewać, że posiadają cukier (jak słodkie jogurty, serki homogenizowane, czy soki owocowe te kupowane w sklepach), jest on dodawany do wielu produktów, które wcale nie kojarzą nam się ze słodkim smakiem lub są produktami powszechnie uznanymi za korzystne dla zdrowia. A należą do nich:

  • serki do smarowania pieczywa
  • płatki śniadaniowe
  • herbatki granulowane (uwaga! Również te przeznaczone dla niemowląt)
  • kakao rozpuszczalne
  • ketchup
  • gotowe zupy
  • pieczywo
  • chrzan tarty
  • musztarda
  • a nawet przekąski, typu chipsy

Nie powinny nas zmylać nawet produkty dla niemowląt i małych dzieci polecane przez różne instytuty medyczne. Na przykład szereg serków z etykietą zawierającą symbol potwierdzający rekomendacje takich placówek zawiera bardzo dużo cukru dodanego, który jest wybitnie niekorzystny dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Zbyt wczesne przyzwyczajanie dziecka do słodkich smaków sprawia bowiem, że dziecko nie będzie lubiło innej żywności, np. warzyw, bez których prawidłowy rozwój jest niemożliwy. Ponadto przyczyni się do nadmiernego wzrostu masy ciała, a otyłe dziecko, to zazwyczaj otyły dorosły. Weryfikacją, czy produkt jest odpowiedni (nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych) powinna więc być informacja o składzie produktu zamieszczona na etykiecie. Jeżeli na jedynym z  pierwszych miejsc widnieje cukier, nie warto podawać go maluchom.

Pamiętajmy, że nie każdy cukier jest zły! Ten naturalnie zawarty w produkcie (jest go sporo w owocach i warzywach) jest zupełnie inaczej metabolizowany dzięki obecności błonnika pokarmowego i nie działa tak niekorzystnie, jak cukier dodany. Dlatego dietetycy, polecając soki owocowe mają na myśli tylko te bez dodatku cukru, najlepiej świeżo przygotowane w domu, a nie te ze sklepu z długą datą przydatności do spożycia. Podobnie węglowodany złożone zawarte w produktach zbożowych są niezbędne dla zachowania równowagi w organizmie i wbrew niektórym wytycznym tzw. „diet cud” nie powinno się ich unikać. 

Justyna Jessa, dietetyk

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej