Strona główna Aktualności Swatanie: czy ma sens?

Swatanie: czy ma sens?

przez admin
Swatanie uważane jest za passe – jednak nadal działa w nowej odmianie. Swatka to nie zawód, ale misja łączenia w pary. Kiedyś była nią zatrudniana osoba. Dziś to bliska, której zależy na szczęściu swatanej. Czasem przesadza, ale ma dobre intencje. 
Swatka a swatany
Czasem szczęściu trzeba trochę pomóc. Współczesna swatka to mama, siostra, koleżanka albo znajoma.numer! A randka się nie udaje, bo to nie ten typ urody i charakteru. 
5 zasad mądrego swatania:
1. nie działaj w konspiracji – podstęp wyklucza swatanie! Dlatego powiadom osoby o spotkaniu, a unikniesz pretensji i żalu. Podstęp to najgorsze rozwiązanie i może się źle skończyć. Nie kłam i nie koloryzuj! Koniecznie powiedz, kto na nich czeka. Każde oszustwo zostanie odkryte – nie pracuj w konspiracji nad znalezieniem partnera. 

2. nie umawiaj na siłę – bez chęci nie ma przyjemności z poznania nowej osoby. Jeśli zmuszasz kogoś do spotkania, swatasz na siłę. A tak możesz tylko sobie zaszkodzić i stracić przyjaciela. Poleć komuś kandydata, ale nie nalegaj. Swatanie wymaga rozwagi i delikatności. Presja męczy, a spotkanie bez zgody obojga nie wyjdzie. 

3. przeprowadź test zgodności – osoby swatane muszą do siebie pasować i być zgodne, co do charakteru, temperamentu i wzajemnych oczekiwań Powinny też być w swoim typie! Kiedy do siebie absolutnie nie pasują i są totalnym zaprzeczeniem, swatanie to porażka! Znając osoby, zakładasz prawdopodobieństwo zgodności. 

4. zapoznaj w codziennej sytuacji – nie organizuj od razu randek w bajecznej scenerii. To nie zadziała! Poza tym trema, nieśmiałość i niecodzienna sytuacja paraliżuje. Gdy pierwsze spotkanie będzie w swobodnej atmosferze i bez zobowiązań, to jest większa szansa na rozwój znajomości. To delikatna i krępując sprawa – pamiętaj o tym!

5. pozwól zdecydować – Twoja rola kończy się na poznaniu dwóch osób. Potem pozwól na naturalny rozwój sytuacji bez presji i perswazji. Nie namawiaj i nie przekonuj, że ta osoba jest najlepszym partnerem. Decyzja należy do nich!
Swatanie bez rewelacji
Nie zawsze swatanie ma sens. Nie każdy myśli o zeswataniu, chociaż dobrze jest mieć kogoś bliskiego. „Nie wyobrażam sobie, żeby ojciec czy matka mieli mi szukać męża” – Internauta jednym z forów poświęconych rodzinie. Inny forumowicz uważa, że „są ludzie, którzy tego potrzebują i są osoby, które się tym zajmują. Jeśli swatka i swat ma pomóc w odnalezieniu szczęścia – czemu nie”. „Współcześnie mamy swatki w postaci biur matrymonialnych i randkowych. To nowa wersja tej profesji”. „Swatanie to trochę odpowiedzialna sprawa. Bo jeśli coś się nie ułoży, pretensje są do swatającego” – pisze kolejna osoba na forum.
Temat swatania może budzić kontrowersje, bo jak można obce osoby poznawać z zamiarem stworzenia związku. Niektórzy odbierają to także jak wtrącanie w ich prywatne życie. Relacje międzyludzkie to delikatna sprawa i łatwo kogoś zranić. Lepiej zapytaj i nie komplikuj!
Nie zawsze samotność przeszkadza. Gdy osoba z własnego wyboru jest singlem, nie swataj. Singiel niekoniecznie jest typem nieszczęśliwego samotnika – nie generalizuj. Swatany przez Twoją ingerencję poczuje się gorszy, bo sam nie potrafi poderwać. 
Swatanie ze skutkiem
Swatanie ma uroki. Spontaniczne, niekonwencjonalne, zaskakujące i zabawne bywa spotkanie z nieznajomym. To zakręcona zabawa dla dwojga! Niektórzy mają powodzenie, przyciągają i wabią płeć przeciwną – nie mogą opędzić się od adoratorów. Pozostali to osoby, dla których swatka jest ratunkiem albo dodatkowym wspomaganiem. Każdy jednak zasługuje na miłosne uniesienie i magiczne oczarowanie. Zdarza się, że to swatka zamiast zeswatać sama zostaje zeswatana. 
Gdy swatanie kończy się sukcesem, powstaje nowy związek z perspektywą na ślub. Pamiętaj, że świadoma decyzja i miłosne przyciąganie doprowadzi do ołtarza i / lub urzędu stanu cywilnego 
Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej