Strona główna Aktualności Lśniące i zdrowe zęby – to możliwe!

Lśniące i zdrowe zęby – to możliwe!

przez admin
Zdrowe i mocne zęby to atut i atrybut każdego! Olśniewający i śnieżnobiały uśmiech dodaje odwagi i pewności siebie. To pomaga w nawiązywaniu nowych relacji i szukaniu pracy. Gdy masz piękne i białe zęby, kochasz się uśmiechać i robisz to jak najczęściej. 

Zdrowa dziąsła to zdrowe zęby
Tak samo ważne jak zęby są dziąsła. Dlatego nie lekceważ, kiedy krwawią przy myciu zębów i są zaczerwienione, bo to pierwszy objaw stanu zapalnego. Jeśli go nie leczysz, to prowadzi nawet do utraty uzębienia. Dziąsła chorują tak jak zęby i potrzebują wyjątkowej opieki. Gdy masz problemy z dziąsłami:
1. myj zęby ruchem wymiatającym – najlepiej po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie, ruchem wymiatającym, czyli od dziąsła do zęba.

2. masuj dziąsła – myjąc zęby, delikatnie masuj dziąsła. To też pomaga w ich powrocie do różowego, zdrowego koloru. Dziąsła możesz masować również palcem. Po umyciu zębów przepłucz usta ciepłą wodą – usuwa resztki pokarmów oraz rozszerza naczynia krwionośne. Potem delikatnie masuj swoje dziąsła po zewnętrznej stronie okrężnymi ruchami dwa razy dziennie.

3. stosuj miękką szczoteczkę – wrażliwe i zaczerwienione potrzebują szczoteczki z miękkimi włóknami. Wymieniaj ją przynajmniej co trzy miesiące. 

jak dbać o zęby

4. nitkuj zęby – tam, gdzie nie dotrze szczoteczka, to konieczna jest nitka. Delikatnie wprowadź ją między zęby i powoli przesuwaj wzdłuż ich krawędzi, by nie uszkodzić dziąseł. Nitką wyczyścisz dokładnie zęby i zapobiegniesz chorobom dziąseł. 

5. stosuj specjalną pastę i płukanki – do pielęgnacji wrażliwych dziąseł niezbędna jest specjalna pasta i płukanki, np. ziołowe z szałwią i z rumiankiem. Dziąsłom pomagają pasty z mleczanem glinu i alantoiną, które zmniejszają ich krwawienie i przyspieszają regenerację.

6. usuwaj kamień nazębny – raz na pół roku albo przynajmniej raz w roku czyść zęby z kamienia nazębnego u stomatologa. Osadzający się kamień jest winowajcą zapalenia dziąseł. Kamień możesz usunąć poprzez saling – mechaniczne usuwanie za pomocą przyrządu i piaskowanie – usuwanie węglanem sodu zmieszanym z wodą.
Dieta pod kontrolą
Sama kontrola dentystyczna, higiena i dobre nawyki to za mało, żeby mieć zdrowe i mocne zęby. Dodatkowo niezbędna jest właściwa dieta bogata w wapń, fluor fosfor oraz witaminę D, A i C. Fluor pomaga walczyć z próchnicą i jej zapobiegać, ponieważ wzmacnia szkliwo i ma właściwości antybakteryjne. Jego nadmiar może Ci jednak zaszkodzić. Fluor jest obecny, np. w herbacie i w produktach zbożowych. Witamina D zapewnia mocne, zdrowe i twarde zęby – ma największy wpływ na ich stan. Pomaga w przyswajaniu wapnia i fosforu. D zawiera tłuste produkty mleczne i ryby, np. łosoś, tuńczyk, śledź i masło. W diecie przydadzą się również witaminy A i C, które gwarantują zdrowe dziąsła i pomagają w walce z bakteriami – działanie bakteriobójcze. Znajdują się w maśle, rybie, jajkach, zielonych warzywach, kapuście, czarnej porzeczce, wiśniach truskawkach, brokułach i ziemniakach. Gwarancją mocnych zębów jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta – pełnowartościowa! 
Niezbędne jest ograniczenie spożywania nadmiaru słodyczy. Najlepiej je jeść raz w tygodniu. Cukier jest głównym wrogiem zębów – jest najlepszą pożywką dla bakterii, które wytwarzają kwasy, powodujące niebezpieczną dla zębów próchnicę. Nie musisz rezygnować ze słodyczy i innych produktów bogatych w węglowodany, ale pamiętaj o umiarze. Powstrzymaj się także przed smakołykami na noc. Najbardziej zębom szkodzą takie, które się kleją, np. cukierki i ciasta. 
Głównym powodem próchnicy i innych chorób przyzębia jest dieta. Dlatego jeśli zależy Ci na białych i zdrowych zębach, spożywaj pełnowartościowe pokarmy. Nie ma bowiem znaczenia ile jesz cukru, ale jak często pojawia się on w ciągu dnia. Zamiast podjadać przez cały dzień ulubione smakołyki, zjedz większą ilość. Potem umyj zęby i zapomnij o słodyczach do końca dnia. Postaw na profilaktykę i zdrowy tryb życia – zapobiegaj zamiast leczyć. 
Nie pomogą cudowne pasty z telewizyjnych reklam. Częste używanie pasty z fluorem leczy tylko skutki powstałej próchnicy, ale jej nie zapobiega. Poza tym nadmiar fluoru w naszym organizmie bywa niebezpieczny. Najlepszym sposobem w walce o zdrowe i mocne zęby jest usunięcie winowajcy, czyli cukru. Regularne mycie zębów i płukanie jamy ustnej jest tylko wspomaganiem. 
Wioleta Nowicka 

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej