Strona główna Aktualności Jak walczyć z molami odzieżowymi?

Jak walczyć z molami odzieżowymi?

przez admin
Koniec lata i początek jesieni wiążą się nie tylko z krótszymi i chłodniejszymi dniami. Jest to okres kiedy wszystkie krótkie spodenki, przewiewne sukienki i kapelusze wracają do szafy. Zanim jednak schowamy lekkie bluzki i koszulki na dno garderoby, musimy pamiętać o „niebezpieczeństwie” jakie może je tam spotkać.
Wrogiem numer jeden wszelakich tekstyliów są mole odzieżowe. Zjadają wszystko, począwszy od ulubionych ubrań, przez firanki po dywany.
Mole zjadają do 30 kg ubrań rocznie
Te uciążliwe szkodniki dostają się do naszych domów na kilka sposobów: przyniesione na tkaninach lub odzieży, skuszone zapachem lepu, bądź przepędzone od sąsiada. Najchętniej pojawiają się w mieszkaniach, w których jest dużo odzieży. Dlatego zamiast magazynować ubrania, zalecam regularny przegląd szafy. Jeżeli dopuścimy do zagnieżdżenia się moli w domu, w ciągu roku mogą zjeść do 30kg wełny. To tak jakby nagle z szafy zniknęło 5 par spodni, 7 sukienek, 10 swetrów i 12 bluzek.
jak walczyć z molami
Walka z molami promieniami słonecznymi
Kampanię przeciwko szkodnikom, należy zacząć od przejrzenia garderoby w poszukiwaniu siedliska larw. Trudno jest uratować zaatakowaną odzież, dlatego najlepiej się jej pozbyć, aby gąsienice nie przedostały się na inne ubrania. Pozostałe rzeczy trzeba wyprać i zostawić do wysuszenia na zewnątrz. Mole bardzo nie lubią przeciągów, a promienie słoneczne, szczególnie dla larw, są zabójcze.
Z domowych sposobów, najczęściej polecane są naftalina i mięta pieprzowa, co poniekąd działa. Środki te jednak nie zabijają moli, a tylko odstraszają. Dobrym pomysłem, na bezpieczne przechowywanie płaszczy, szczególnie w dłuższym okresie czasu, są pokrowce antymolowe. Specjalne worki, wydzielające delikatny zapach, chronią przed molami oraz zabrudzeniami. Warunkiem ich działania jest szczelność, a także regularne wietrzenie. Dostępne w sklepach ogólno chemicznych oraz ogrodniczych, środki owadobójcze dają najszybsze efekty, niestety nie rozwiązują kwestii larw, które są bardziej odporne. Dlatego, zabiegi chemiczne polecam powtarzać raz w miesiącu, by nie dopuścić nowych moli do składania jajeczek.
Przy zastosowaniu powyższych wskazówek, mole przestaną być problemem, a staną się jedynie wspomnieniem.
Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz – Profesor SGGW, Katedra Entomologii Stosowanej w Warszawie

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej