Strona główna Aktualności Wakacje na okrągło…w antykoncepcji

Wakacje na okrągło…w antykoncepcji

przez admin

Wakacje to czas zawierania nowych znajomości, moment, w którym jesteśmy bardziej otwarci na przygodne romanse, miłość i seks. Czy w związku z tym częściej myślimy wtedy o antykoncepcji i staranniej ją stosujemy? Po zakończeniu wakacji każdy z nas może zrobić własny bilans, ale najnowsze badania pokazują, że wiele kobiet nie zachowuje w tej kwestii dyscypliny.
Według ankiety przeprowadzonej przez Millward Brown S.A.1 aż 34% kobiet uważa, że wakacje mają negatywny wpływ na sposób stosowania antykoncepcji i mniej staranne jej stosowanie. Badanie pokazuje także, iż 41% kobiet zetknęło się z sytuacją braku dyscypliny w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej podczas wakacji, a 17% z nich czyli co piąta kobieta nie zachowała jej osobiście.

„Letnie wyjazdy, zmiany w codziennym trybie dnia, większe rozluźnienie z pewnością mogą negatywnie wpływać na mniejszą staranność stosowania antykoncepcji. Jednak nieprawidłowe stosowanie wybranej przez kobietę lub jej partnera metody regulacji poczęć ma miejsce nie tylko podczas wakacji” – zwraca uwagę dr n med. Jacek Tomaszewski z II Katedry i Kliniki Ginekologii UM w Lublinie. „Dla przykładu – głównym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie skuteczności hormonalnych metod antykoncepcji jest ich stosowanie niezgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej błędy popełniają użytkowniczki tabletek antykoncepcyjnych. Od 47 do 71% kobiet zapomina o przyjęciu 1 tabletki, a 22% pomija więcej niż jedną pigułkę w ciągu miesiąca. Brak dyscypliny w przyjmowaniu tabletki jest przyczyną co piątej nieplanowanej ciąży2” – dodaje ekspert.

Dostępne od niedawna także i w naszym kraju nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej pozwalają jeszcze w większym stopniu zminimalizować ryzyko niepożądanej ciąży związane z jej niewłaściwym stosowaniem. Wydaje się, że przyszłością antykoncepcji hormonalnej są metody, które nie wymagają codziennego podawania leku. Do takich „niecodziennych” metod antykoncepcji hormonalnej zalicza się pierścień dopochwowy stosowany raz w miesiącu, plaster przyklejany na skórę raz w tygodniu, zastrzyk hormonalny, który zabezpiecza na okres od jednego do trzech miesięcy, czy system wewnątrzmaciczny, który zakłada się raz na 5 lat.

Z badania Millward Brown wynika, że kobiety słyszały o metodach hormonalnych stosowanych rzadziej niż codziennie, ale niewiele z nich je stosuje. Paradoksalnie, najbardziej popularną w Polsce metodą antykoncepcji jest prezerwatywa, którą wskazuje aż 61% respondentek. Tabletki hormonalne, stosunek przerywany oraz metody naturalne (kalendarzyk, pomiar temperatury) stosuje odpowiednio 38%, 26 % oraz 14% badanych.

„Badanie Millward Brown jednoznacznie wskazuje na potrzebę zintensyfikowania działań edukacyjnych dotyczących wiedzy na temat efektywności dostępnych metod regulacji  poczęć wśród aktywnych seksualnie Polek. Aż 95% respondentek oczekuje od wybranej przez siebie metody antykoncepcji najwyższej efektywności, ale zdecydowana większość  z nich wybiera metody zawodne, obarczone wysokim ryzykiem niepowodzenia3. Wśród czterech najczęściej wskazywanych przez Polki metod regulacji poczęć, tylko dwuskładnikowa  tabletka antykoncepcyjna zapewnia kobiecie faktyczną kontrolę nad swoją płodnością. Co ciekawe, niewiele kobiet wie o dostępności innych hormonalnych metod antykoncepcji, których mechanizm działania jest taki sam jak tabletki, ale efektywność –  z uwagi na mniejsze ryzyko popełnienia błędu przez użytkowniczkę – jeszcze wyższa – komentuje dr Tomaszewski. Korzyści ze stosowania metod „niecodziennej” antykoncepcji hormonalnej jest wiele. Jednak główną ich zaletą, biorąc pod uwagę ich długotrwałe działanie antykoncepcyjne, jest zmniejszenie ryzyka zaistnienia przypadkowej ciąży, będącej konsekwencją „czynnika ludzkiego”- niezamierzonego błędu w stosowaniu tabletki lub innej metody kontroli urodzeń.

„Pierścień dopochwowy, plaster, zastrzyk hormonalny lub wkładka wewnątrzmaciczna – to dostępne aktualnie w Polsce „niecodzienne” metody antykoncepcji. Dwie ostatnie mają pewne ograniczenia. Obie są aplikowane przez lekarza, a wkładkę mogą stosować tylko kobiety, które rodziły.” – podkreśla lekarz.

W przypadku pierścienia i plastra – obie metody są stosowane przez kobietę samodzielnie  i pozostają całkowicie pod jej kontrolą. Elastyczny pierścień hormonalny wprowadza się do pochwy intuicyjnie, podobnie jak tampon. Zakłada się go raz w miesiącu – między 1 a 5 dniem cyklu miesięcznego – na okres 3 tygodni, a następnie wyjmuje w tym samym dniu tygodnia, w którym został wprowadzony. Po 7 dniowej przerwie do pochwy wprowadza się kolejny, nowy pierścień. Już po 3 dniach od założenia pierścienia hormonalnego dochodzi do zablokowania owulacji, a kobieta uzyskuje pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, pierścień można bezpiecznie usunąć na okres nie przekraczający 3 godzin (np. przed wizytą u ginekologa lub współżyciem), bez obawy o efekt antykoncepcyjny, a następnie po  opłukaniu wodą, ponownie  wprowadzić do pochwy.

Plaster przykleja się na skórę raz na tydzień przez kolejne 3 tygodnie, po czym następuje 7 dni przerwy. Optymalnym miejscem jest skóra pleców, ramiona, podbrzusze lub pośladki. Skóra, na którą naklejamy plaster powinna być zdrowa i nieuszkodzona, a przed przyklejeniem plastra nie może być smarowana żadnym kosmetykiem. Pewną niedogodnością może być fakt, że plaster może powodować zabrudzenia, a u kobiet z wrażliwą skórą – podrażnienia i odczyny alergiczne.

„Dzięki alternatywnej do doustnej drodze podania hormonów, uwalnianych z pierścienia dopochwowego lub plastra, substancje aktywne przenikają bezpośrednio do krążenia omijając układ pokarmowy. Dzięki temu ich dawka dzienna nie musi być tak wysoka jak w metodach doustnych. W przypadku krążka dopochwowego obciążenie organizmu hormonami jest najniższe. Warto pamiętać, że w przypadku obu tych metod ich skuteczności nie osłabiają wymioty, biegunka czy stosowanie antybiotyków” – dodaje dr Jacek Tomaszewski.

„Kobiety powinny aktywnie podchodzić do problematyki związanej z metodami regulacji poczęć. Nie bójcie się zapytać swojego ginekologa o poradę antykoncepcyjną. Jestem przekonany, że wspólnie z nim dobierzecie metodę antykoncepcji odpowiednią dla siebie. Wybór ten jest zawsze indywidualizowany, w zależności od stanu zdrowia, potrzeb i stylu życia kobiety” – podkreśla dr Jacek Tomaszewski.

Dostępne aktualnie metody regulacji poczęć umożliwiają kobiecie wybór skutecznego i bezpiecznego sposobu zapobiegania nieplanowanej ciąży, z którym będzie czuła się komfortowo i bezpiecznie, i niezależnie od pory roku będzie miała „wakacje na okrągło”.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej