Strona główna Aktualności Nocne karmienie – pytania i odpowiedzi.

Nocne karmienie – pytania i odpowiedzi.

przez admin

Młode matki mają wiele wątpliwości dotyczących nocnego karmienia. Nie są pewne, czy jest to odpowiednia pora na posiłek, sporną kwestią jest również wiek, w jakim należy odzwyczaić dziecko od jedzenia w nocy. Oto kilka najczęściej zadawanych pytań.

1. Ile razy karmić dziecko w ciągu nocy?

W przypadku noworodków i małych niemowląt powinno się to odbywać na żądanie dziecka, ale nie rzadziej niż raz w nocy. Jeśli dziecko chce jeść częściej znaczy, że właśnie tego mu potrzeba, zwłaszcza jeśli zjada niewielkie porcje.

karmienie piersią


2. Dziecko śpi. Budzić je na karmienie?

Wszystko zależy od tego, w jakim jest wieku. Niemowlę do 3. miesiąca życia powinno być karmione w nocy przynajmniej raz, aby miało stały zapas energii, tak potrzebny w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju. Maksymalna przerwa w karmieniu w przypadku zdrowego brzdąca to 6 godzin, przy 6-7 karmieniach na dobę.

3. Dlaczego dziecko, które przesypiało już noc, nagle zaczyna się budzić kilka razy?

Im starsze niemowlę, tym coraz więcej wrażeń ma do przeżycia każdego dnia. W ferworze zabawy może zapomnieć o butelce i głodzie, ale w końcu jego mały brzuszek się odzywa. Dlatego dziecko może chcieć nadrabiać braki nocą.

Innymi powodami mogą być ząbkowanie lub powrót mamy do pracy – stęsknione dziecko budzi często w nocy chcąc się nią nacieszyć. Warto to sobie uświadomić i  nie traktować każdego nocnego płaczu dziecka jako oznaki głodu.

4. Jak oduczyć nocnego karmienia ponad roczne już dziecko?

Jeśli maluch w tym wieku wciąż się budzi i domaga karmienia, przeważnie tak naprawdę wcale nie jest głodne. Potrzebny jest mu tylko pewien rytuał, który pozwoli mu zasnąć. Bez znaczenia, czy jest to butelka do karmienia, czy matczyna pierś – najczęściej jest to połączone z przytuleniem się do mamy i ukołysaniem.

Jeśli jednak powodem pobudki jest faktycznie głód może to oznaczać, że dziecko w ciągu dnia otrzymuje nie dość kaloryczne posiłki.

Rezygnacja z nocnych posiłków nie będzie dla dziecka łatwa, ale jest konieczna. Warto bowiem pamiętać ostrzeżenia lekarzy, że nocne dokarmianie może później grozić nadwagą.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej