Strona główna Aktualności Pierwsze karmienie piersią

Pierwsze karmienie piersią

przez admin

Pierwsza doba po porodzie jest trudnym czasem zarówno dla matki jak i dziecka. U młodej mamy pojawia się niepewność, czy poradzi sobie w nowej roli. Najwięcej niepokoju budzi jednak karmienie piersią. Pojawia się mnóstwo pytań, m.in. o to, czy dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi i czy się najada. Pierwsze tygodnie z dzieckiem są czasem intensywnej nauki i przyzwyczajania się do nowej sytuacji. Zachowanie spokoju oraz troska o wypoczynek pomogą gładko przejść początkowy etap.

Kiedy i jak często należy podawać dziecku pierś?

Ważne, by do piersi przystawić noworodka najszybciej jak to możliwe, ponieważ pierwsze krople pokarmu są niezwykle cenne. Pierwszy pokarm, nazywany siarą, zawiera mnóstwo wartościowych składników, które zabezpieczają dziecko przed infekcjami oraz alergiami. Bezcenny pokarm stanowi dla maluszka naturalną szczepionkę, dzięki której może bezpiecznie zaadaptować się w nowym otoczeniu. Siara zawiera bardzo dużo przeciwciał będących naturalną ochroną przed bakteriami. Dodatkowo pierwszy pokarm matki ma silne właściwości przeczyszczające, dzięki czemu smółka jest szybko wydalana z organizmu dziecka. Szybkie pozbycie się smółki minimalizuje możliwość rozwoju żółtaczki fizjologicznej, która bywa nie lada utrapieniem dla mamy i dziecka, ponieważ wiąże się z dłuższym pobytem w szpitalu. Dziecko z żółtaczką musi być nagrzewane specjalnymi lampami, co bywa uciążliwe, zwłaszcza latem. Kolejną istotną funkcją, jaką posiada mleko matki, jest działanie uszczelniające na układ pokarmowy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania alergii – układ pokarmowy jest chroniony przed czynnikami alergizującymi. Noworodka należy przystawiać do piersi dosyć często ze względu na małą pojemność dziecięcego żołądka. Maluszek nie jest w stanie zjeść jednorazowo dużej porcji mleka, je zatem często, ale niewielkie ilości.

karmienie, karmienie piersią

Częste przystawianie do piersi ma także ważne znaczenie psychologiczne dla dziecka, które potrzebuje bliskiego kontaktu z matką. Pozostawanie przy piersi daje noworodkowi ogromne poczucie bezpieczeństwa, czuje bowiem nie tylko zapach mamy, ale także słyszy znajome mu bicie serca.

Techniczne aspekty, czyli jak karmić piersią?

Przede wszystkim należy wybrać dla siebie wygodną pozycję, ponieważ dziecko je powoli. Dla jednych kobiet wygodnie jest karmić leżąc na boku, inne muszą siedzieć. Pomocne bywają specjalne poduszki do karmienia. Ważne jest, byś czuła, że pewnie trzymasz maluszka, dbając przy tym, by pierś nie utrudniała mu oddychania nosem. Zadbaj o to, byś miała pod ręką szklankę z wodą: bardzo często mamy podczas karmienia odczuwają intensywne pragnienie picia. Kolejną kluczową sprawą jest to, aby podać dziecku sutek wraz z cała otoczką. Zbyt płytkie podanie piersi będzie utrudniało dziecku ssanie oraz spowoduje bolesne poranienie brodawek. Jeżeli czujesz ból w sutku, to prawdopodobnie dziecko źle chwyciło pierś i musisz przerwać karmienie. Wystarczy, że włożysz palec w kącik ust malucha – to spowoduje wypuszczenie piersi, którą postaraj się podać ponownie, dbając o odpowiednio, by głęboko chwycił brodawkę. W sytuacji, kiedy czujesz się bardzo niepewnie, poproś o pomoc doświadczoną położną lub konsultantkę laktacyjną.

Karmienie piersią jest rzeczą naturalną, dlatego nie obawiaj się nadmiernie. Nie przejmuj się pojedynczymi niepowodzeniami. Z czasem nabierzesz doświadczenia i pewności siebie. Zanim zdążysz się obejrzeć, twój szkrab zacznie traktować piersi jak stołówkę samoobsługową, a ty będziesz musiała zacząć planować kolejny proces – jak odstawić dziecko od piersi.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej