Strona główna Aktualności 8 sposobów na efektywne planowanie czasu

8 sposobów na efektywne planowanie czasu

przez admin

Umiejętność planowania zadań przydaje się w życiu zawodowym i osobistym. Pracuje się i żyje z terminami! Dlatego dobrze jest być zorganizowanym. Jak jednak skutecznie zarządzać sobą w czasie?

Czas pod kontrolą

Brian Trancy, jeden z największych amerykańskich specjalistów w zarządzaniu zasobami ludzkimi i organizowaniu czasu, proponuje sposoby na zwiększanie efektywności pracy i radzenie sobie z opóźnieniami w realizacji zadań. W swojej książce „Zjedz tę żabę” opisuje metody, jak skutecznie wykonywać obowiązki. Tytułowa ”żaba” jest największym zadaniem, które musisz wykonać w określonym czasie. Wszystko na pewno przebiegnie sprawnie, jeśli będziesz pamiętał o 8 podstawowych zasadach:

1.    określ konkretny cel działania – jeśli wiesz, czego chcesz, wszystko jest łatwiejsze. Wtedy nie marnujesz czasu, tylko zmierzasz do realizacji celu. Skupiasz się na tych najważniejszych zadaniach, a pomijasz mniej istotne. Jesteś bardziej produktywny i efektywny! Jak wyznaczyć cel i zwiększyć jego wykonanie? Po pierwsze, sprecyzuj go i zapisz – tylko 3% osób to robi. Jednak to oni osiągają 5 lub nawet 10 razy więcej niż inni. Myśl z ołówkiem w ręku, bo to najlepsza droga do sukcesu! Cel to spisane marzenie, które staje się realne. Po drugie, zrób listę czynności, które zbliżą Cię do osiągnięcia celu i stwórz plan działania. Zacznij od prostego, a potem go weryfikuj i ulepszaj. Działaj zgodnie z wyznaczonym planem, a wtedy ze wszystkim zdążysz. Po trzecie, ustal ostateczny termin wykonania i podziel go na etapy. Nie uda Ci się zrobić wszystkiego od razu, dlatego przemyślane etapy to podstawa skuteczności!
 
2.    organizuj dzień z wyprzedzeniem
– plan działania opracuj wcześniej, a zrealizuj go później. Zaplanuj kolejny dzień już wieczorem poprzedniego dnia. Zadania, które nie uda Ci się wykonać, możesz wpisać na listę innego dnia. Dzięki spisaniu zadań jesteś bardziej skuteczny i widzisz, że robisz postępy!

3.    stosuj zasadę 80/20 – jedna z najbardziej przydatnych metod w planowaniu czasu i życia. Nazywana zasadą Pareta, zakłada, że społeczeństwo składa się z „niezbędnej mniejszości” – 20% i „nieistotnej większości” – 80%. Zgodnie z zasadą większość osób odkłada w czasie najważniejsze i najpilniejsze zadania, by zajmować się mniej znaczącymi. Skutkiem tego jest mniejsza wydajność pracy i słabe wyniki.

4.    przemyśl konsekwencje działań
– przewidywanie skutków postępowania wpływa na ważność i przydatność działania. Poza tym poznając jego ewentualne skutki, możesz zaplanować reakcję, gdy się pojawią. Znajomość i obiektywna ocena sytuacji pomoże w przygotowaniu się do następstw działania.

5.    kieruj się w wyznaczonym kierunku – realizując dany cel, zajmuj się tylko nim. Im więcej uwagi zajmuje Ci planowanie i wyznaczanie priorytetów, tym szybciej uda Ci się osiągnięcie celu. Po spisaniu wszystkich zadań ustal kolejność wykonania, czyli określ swoje priorytety.

6.    skupiaj się na najważniejszych zagadnieniach – umiejętność koncentrowania się na istotnych problemach to też podstawa sukcesu. Zajmuj się kluczowymi zagadnieniami i nie trać czasu na te poboczne. Pamiętaj, że sukces jest „w Twoich  rękach”, dlatego nic nie powinno Cię rozpraszać.

7.    traktuj cel indywidualnie – każdy jest inny i ma różne etapy. Dlatego sprecyzowany cel wymaga odmiennego postępowania. Jeśli do każdego podchodzisz indywidualnie, Twoja efektywność wzrasta.

8.    zaczynaj od najtrudniejszych – aby ograniczyć zwlekanie w wykonywaniu zadań, zacznij od tych najtrudniejszych. Wymagają one najwięcej czasu i mobilizacji. Poza tym ich zrealizowanie jest większym powodem do dumy.

Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej