Strona główna Aktualności Zadbaj o skórę wokół oczu

Zadbaj o skórę wokół oczu

przez admin

Skóra wokół oczu to najdelikatniejsza część naszej twarzy. To właśnie tu najszybciej widać efekty nie tylko starzenia, ale także stresu, nieprzespanej nocy czy choroby. Ponieważ jest najcieńsza i najwrażliwsza, potrzebuje specjalnej ochrony. Jak o nią dbać, żeby była zawsze w dobrej kondycji?

Kiedy i dla kogo?

O skórę wokół oczu warto zacząć dbać już od około 20. roku życia. W tym czasie wiele z nas zaczyna pracować lub studiować, a w związku z tym jest narażona na stres, nieprzespane noce, zmęczenie oczu przez komputer czy naukę. W tym okresie o wiele częściej niż wcześniej sięgamy po kolorowe kosmetyki, które mocno obciążają delikatne powieki. Coraz więcej się też opalamy, a skóra nie jest już na słońce tak obojętna, jak wtedy, gdy jesteśmy nastolatkami. Na początek trzeba stosować kremy delikatne, mające na celu przede wszystkim nawilżanie, nieobciążające skóry. Potem, koło 25. roku życia, warto sięgać już po preparaty regenerujące i napinające. Im jesteśmy starsze, tym bardziej wymagająca jest nasza skóra, a tym samym musimy sięgać po coraz bardziej specjalistyczne preparaty. Ponadto zaczynamy borykać się z coraz większymi problemami ze skórą wokół oczu. Dla wielu z nas na porządku dziennym stają się sińce pod oczami, opuchnięte i opadające powieki, pojawiają się też pierwsze zmarszczki. Każdy z tych problemów wiąże się z innym aspektem skóry, każdy też wymaga nieco innego traktowania, a tym samym innego kremu. Niestety, nie mamy wpływu na to, kiedy pojawią się pierwsze zmarszczki, a podkrążone oczy często nie są związane z nieprzespaną nocą, tylko po prostu z typem naszej cery i skłonnościami. W związku z tym dbałość o skórę okolic oczu jest szczególnie ważna, ponieważ to właśnie tutaj widać pierwsze oznaki starzenia się.

Kosmetyk kosmetykowi nie równy 

Przede wszystkim należy pamiętać, że pod oczy trzeba stosować inny krem niż do całej twarzy. Są one o wiele mniej delikatne i mogą powodować alergię. Kremy pod oczy zazwyczaj są hypoalergiczne, mają lżejszą konsystencję, lepiej się wchłaniają. Poza tym trzeba też zwrócić uwagę, z czym mamy największy problem: czy są to sińce, czy worki, a może opuchnięte powieki? Krem na opuchliznę nie zadziała na zaczerwienioną skórę wokół oczu, a ten na worki pod oczami nie poradzi sobie z kurzymi łapkami.  Dlatego  kiedy wybieramy kosmetyk do skóry wokół oczu, kierujmy się nie wiekiem, ale głównie kondycją wokół oczu. Jednocześnie jednak pamiętajmy o tym, że nikt nie zaleci dwudziestolatce kremu z intensywnym retinolem, ponieważ istnieje ryzyko, że skóra się rozleniwi i w konsekwencji będzie wymagała specjalistycznych preparatów na stałe. Po drugie liczy się też sposób nakładania kosmetyku – trzeba go aplikować delikatnie, nie rozciągając skóry podatnej na wszelkie otarcia, naciągnięcia i inne czynniki zewnętrzne.

Trzy strefy oka

Każda część oka wymaga innego traktowania. I tak: powieki dolne wymagają najczęściej ujędrnienia, redukcji obrzęków, spłycenia zmarszczek i rozświetlenia. Kąciki oczu potrzebują wygładzenia zmarszczek i spłycenia linii mimicznych, a powieki górne wymagają wzmocnienia i liftingu. Krem często nie wystarczy, dlatego warto stosować raz na jakiś czas masaż, nakładać kostki lodu, serum, a także wybrać się do kosmetyczki na specjalistyczne zabiegi.

Główne problemy

Kurze łapki – malutkie zmarszczki pojawiające się wokół oczu. Najlepszym sposobem na ich zlikwidowanie jest preparat z małym aplikatorem, dzięki któremu krem czy  żel odpowiednio głęboko wniknie w zmarszczkę. Warto stosować kremywitaminowe, z peptydami, a jeśli zależy nam na natychmiastowym działaniu, warto sięgnąć po preparat z mikrocząsteczkami o działaniu wypełniającym. Na kilkanaście godzin zmarszczki wypełnią się i nie będą prawie widoczne.

Opadające powieki – są wynikiem osłabienia struktury skóry. Jest to m.in. związane z uszkodzeniem włókien kolagenowych, na skutek promieniowania słonecznego czy innych czynników środowiskowych,  co prowadzi do utraty jędrności i elastyczności. Tutaj trzeba zastosować kurację mającą na celu zatrzymanie wody, przywrócenie nawilżenia i wzmocnienie bariery ochronnej. Trzeba stosować preparaty silnie odmładzające, nawilżające, napinające.

Cienie i obrzęki – są związane z nagromadzeniem płynów (limfy, tłuszczu) pod skórą. Są związane z alergiami, nieprzespanymi nocami, złym trybem życia, chorobami, a także, niestety, skłonnościami genetycznymi. Pozbycie się ich wymaga wykonywanie regularnie masażu okrężnymi ruchami, który będzie stymulował przepływ płynów ustrojowych. Zastosowany kosmetyk powinien pobudzać mikrokrążenie i mieć elastyczny aplikator.

Agnieszka Rachwał

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej