Strona główna Aktualności Z niejednego pieca się chleb jadało – chleb domowy i sklepowy

Z niejednego pieca się chleb jadało – chleb domowy i sklepowy

przez admin

Pieczenie chleba ma bardzo długą historię, która sięga nawet 12 tysięcy lat. Wielu z nas z pewnością pamięta nasze babcie i prababcie wyjmujące ciepły chleb z domowego pieca. Takie kaflowe piece kuchenne odeszły niestety w zapomnienie, ale czy wraz z nimi zaprzestano wypiekać własny chleb? Na szczęście nie.

Chleb to bardzo ważny produkt spożywczy dla naszej kultury. Trudno się temu dziwić, bo stanowi postawę naszego menu. Motyw chleba od lat pojawia się w literaturze, muzyce, malarstwie i codziennych obrzędach. Szacunku do chleba jako owocu ciężkiej pracy uczy się małe dzieci. Powiada się, że chleba nie wolno wyrzucać do śmieci. To tylko niektóre przykłady…

Chleb, czyli…

Czym tak właściwie jest produkt nazywany słowem chleb? Przechadzając się po sklepowych półkach można przekonać się, że temu pojęciu przypisuje się w zasadzie bardzo różne wyroby. Chlebem mianuje się solidne razowe wypieki, ale też takie, które w swoim składzie zawierają spulchniacze, konserwanty, a nawet karmel, który ma pełnić rolę atrakcyjnego dla oka barwnika. 


Ros-Sweet

„Prawdziwy chleb” nie powinien ich zawierać. Znawcy tematu – dietetycy i piekarze, zgodnie twierdzą, że zdrowy wypiek, który nam nie zaszkodzi i będzie smaczny to taki, który jest przygotowany ze składników naturalnego pochodzenia. Dobrze, jeżeli zawiera duże ilości ziaren, np. dynię, słonecznik i len. Te ostatnie są szczególnie cenne, ponieważ zawierają dobre oleje, błonnik i witaminy. Smakosze lubią także chleby na słodko, np. ze  śliwką, suszoną żurawiną, czy rodzynkami. Modne i smaczne są również chlebki z cebulą, suszonymi pomidorami i wędlinami. Takie dodatki z całą pewnością potrafią urozmaicić smak naszych posiłków.

Prawdziwy chleb…

Każdy z nas, będąc każdego dnia rano w dziale z pieczywem, dokonuje wyborów, które potrafią wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Jak zatem wybrać dobry chleb? Wyjścia są dwa: należy starannie czytać naklejkę ze składnikami użytymi do wypieku lub zaopatrzyć się w dobrej jakości mąkę, garść ziaren lub suszonych owoców, odrobinę wolnego czasu i wypiec chleb samodzielnie. W przypadku tego drugiego zyskujemy stuprocentową pewność, że nie spożyjemy produktów, które nie są odżywcze dla naszego organizmu. 

Pieczenie własnego chleba to ostatnio wręcz bardzo modna czynność. Robią to nie tylko starsze babcie, ale także ludzie w wieku średnim i młodzi. Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne, jak by się mogło wydawać – przekonują o tym celebryci i ludzie mediów, którzy chętnie chwalą się swoim zdrowym stylem życia. Czy mówią prawdę?

to smaczny…

Zabierając się za pieczenie chleba można sięgnąć do notatek naszych babć, mam i cioć. Jeśli nie mamy do nich dostępu, możemy skorzystać z książki kucharskiej. Najprostszy i najłatwiejszy sposób na dotarcie do sposobów na smaczny chleb to posługiwanie się internetową przeglądarką. Tam znajdziemy

wiele odnośników do bardzo prostych przepisów. Od takich warto zaczynać. Zastanawiać może także, czy w naszej nowoczesnej kuchence z elektrycznym piekarnikiem taki wypiek uda się. Z pewnością tak. Poza tym na rynku pojawiło się wiele niedrogich urządzeń, tzw. automatów do pieczenia chleba, z pomocą których nie istnieje obawa wypieczenia zakalca lub chleba spalonego. Taka maszyna zazwyczaj nie tylko piecze, ale także miesza i ugniata ciasto. Naszą rolą jest jedynie włożenie składników w odpowiedniej proporcji. Czas pieczenia naszego przysmaku może być długi (ok. 3 godzin), ale w tych godzinach możemy wykonywać każdą inną dowolną czynność – automat pilnuje wszystkiego sam. 

i zdrowy posiłek…

Jeśli już znamy proporcje składników, musimy zastanowić się, jaki typ mąki i dodatków powinniśmy użyć. Mąka zasadniczo dzieli się na dwa rodzaje: pszenną i żytnią, a wśród każdej z nich wyróżniamy różne typy, np. razową, jasną, sitkową, graham. Możemy używać każdej, pod warunkiem, że jej typ będzie wyższy lub równy 550. Jeśli chcemy uzyskać chleb na zakwasie, do jego produkcji najłatwiej użyć mąki żytniej o typie w okolicach 1000. Zasada jest tu bardzo prosta – im wyższy typ mąki, tym więcej składników mineralnych ona zawiera. 

Dużo większy wybór mamy w przypadku dodatków do chleba, np. ziaren. Jeśli chcemy obniżyć swój poziom cholesterolu i spożywać więcej cynku, dołóżmy do mąki pestki dyni. Bardziej kaloryczny od nich jest słonecznik, ale za to zawiera potas, magnez, żelazo i witaminy, które redukują niedoskonałości skóry. Len z kolei wpływa bardzo dobrze na funkcjonowanie układu pokarmowego. Podobne działanie ma kminek, z tą różnicą, że nie zawiera błonnika tak, jak siemię, ale posiada właściwości przeciwskurczowe. Ciekawą propozycją są również chleby z sezamem. Sezam nie tylko obniża cholesterol, pomaga w walce z nowotworami i wspomaga przemianę materii, ale jest także przez niektórych uważany za afrodyzjak.  Dodatki pozwalają na stworzenie chleba o różnym smaku i zaletach. Wszystko zależy od naszych preferencji i fantazji. 

na każdą kieszeń.

Co ważne, chleb domowy jest nie tylko zdrowy, ale też tańszy od chleba gotowego. Szacuje się, że wypieczenie chleba o wadze 800 g z mąki różnego rodzaju i z bogatymi dodatkami to koszt rzędu 2 zł (wlicza się w to koszt zużycia energii elektrycznej). W sklepie należałoby odpowiednio zapłacić 5-8 zł, a nawet więcej. 

Warto zatem zacząć swoją przygodę z chlebem własnej roboty. Kto wie, może okaże się, że posiadasz talent, założysz kulinarnego bloga i zyskasz sławę. Nawet jeśli do tego nie dojdzie, ważne jest, że po prostu wiesz, co jesz. Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej