Strona główna Aktualności Negatywne skutki odchudzania się, zobacz jakie są ?

Negatywne skutki odchudzania się, zobacz jakie są ?

przez admin
Głód może być spowodowany świadomym ograniczeniem podaży energii, czyli kuracjami odchudzającymi. Może także zaistnieć w wyniku ograniczenia dostępności do żywności, a także w wyniku anoreksji, czyli jadłowstrętu psychicznego. Niedożywienie może spowodować niedobór jednego lub większej ilości składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Energia z pożywienia potrzebna jest nam do wykonywania codziennych czynności, ale i także do podstawowych czynności fizjologicznych np.: bicie serca, utrzymania temperatury ciała. Gdy spożycie kalorii równa się ilości energii wydatkowanej nasza masa ciała pozostaje bez zmian. Tyjemy wówczas, gdy spożywamy większą ilość kalorii ponad zapotrzebowanie.
Jeżeli kuracje odchudzające trwają długo mogą wystąpić niedobory składników odżywczych. Należy również pamiętać, iż nie tylko masa ciała jest kryterium prawidłowego odżywienia. Wcale nie rzadko zdarzają się przypadki, w których osoby z prawidłową lub podwyższona masa ciała wykazują niedobory witamin, czy składników mineralnych.
Gdy stosujemy kuracje odchudzające możemy odczuć poniższe dolegliwości:
– wypadanie włosów
– zmniejszenie się masy mięśniowej
– opóźnianie i utrata miesiączek
– niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza
– obniżona odporność
– zmniejszenie gęstości mineralnej kości, zwiększone ryzyko osteoporozy
– zaparcia
– niedobór witamin i składników mineralnych
– obniżone libido
– utrata masy ciała
W wyniku ograniczenia podaży energii zdolność do prawidłowego działania mózgu jest ograniczona. Odczuwamy obniżenie poziomu funkcji poznawczych. W wyniku tych zmian może wystąpić:
– zwiększone ryzyko wystąpienia objawów związanych z depresją
– obniżenie umiejętności do podejmowania decyzji
– drażliwość
– lek
– zmęczenie
– letarg
– osłabiona koncentracja
Na zakończenie warto podkreślić, iż nie warto jest spożywać nadmiernej ilości energii, gdyż to zawsze powinno wiązać się z redukcją masy ciała. W wyniku redukcji masy ciała nasz organizm jest osłabiony, bardziej podatny za negatywne czynniki zewnętrzne. Profilaktyka i trzymanie ręki na pulsie (pasie), wydaje się być lepszą metodą niż długotrwałe kuracje odchudzające.
Arkadiusz Tuwalski

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej