Strona główna Aktualności Kto jada ostatki…, czyli kulinarne pożegnanie z karnawałem

Kto jada ostatki…, czyli kulinarne pożegnanie z karnawałem

przez admin

To już naprawdę ostatni czas na karnawałową zabawę. Od tłustego czwartku, w tym roku przypadającego 7 lutego, do tak zwanego śledzika, czyli wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, trwają bowiem ostatki. To także szansa na kulinarne szaleństwa przed nadejściem Wielkiego Postu. Jak pożegnać karnawałową kuchnię? Oto propozycje kucharzy Knorr.

Z godnością pożegnaj mięso

W karnawale, tradycyjnie uznawanym za czas hucznych zabaw i powszechnego dobrobytu, na naszych stołach powinny często gościć potrawy mięsne, które mają być jego oznaką. Natomiast trzy ostatnie karnawałowe dni zwane są mięsopustem, co sugeruje, że w tym czasie opuszczamy, a więc żegnamy wszelkiego rodzaju mięsa. Aby pożegnanie to było godne, warto postawić na dania mięsne, serwując je rodzinie i znajomym podczas ostatkowych przyjęć. Kucharze Knorr polecają sięgać nie tylko po drób, z którego szczególnie chętnie przygotowujemy karnawałowe przekąski, ale również po inne gatunki mięs: wieprzowinę, wołowinę, cielęcinę. Przyrządzimy z nich wyśmienite dania główne na ostatkowy obiad lub kolację. Strzałem w dziesiątkę będą Duszona wołowina z warzywami, Polędwica wołowa z chrupiącymi ziemniakami lub Polędwiczki z orzechami. Te dania zaspokoją gusta wielbicieli tradycyjnych smaków. A dla zwolenników orientalnych połączeń – Wołowina z orzechami oraz Schab z jabłkami i sezamem.

Jeśli już natomiast koniecznie chcemy ugościć przybyłych daniem z drobiu, postarajmy się przyrządzić go w sposób wyjątkowy, przełamując kulinarną rutynę. Dobrym na to sposobem jest skorzystanie z przepisów nawiązujących do kuchni świata – dzięki przyprawom i dodatkom nieużywanym na co dzień dania z drobiu zyskają nowy, nieznany wcześniej domownikom i gościom smak. Kurczak po hiszpańsku, czyli uduszony w całości w towarzystwie podsmażonych warzyw: papryki, cukinii, cebuli, przyprawiony czosnkiem, rozmarynem, szałwią, i oczywiście, jak na kuchnię hiszpańską przystało, podany z oliwkami to wyśmienita propozycja szefa kuchni Knorr, Piotra Murawskiego. Możemy też sięgnąć do kuchni francuskiej i przygotować Kurczaka Cordon Bleu lub Piersi z kurczaka w cieście francuskim. Licznych inspiracji dostarczy nam również kuchnia orientalna, w której mięso drobiowe odgrywa istotną rolę. Długo by wymieniać te smaczne propozycje! Piotr Murawski, kucharz Knorr, poleca choćby szybkie i łatwe w przygotowaniu Udka z kurczaka w orzechowym sosie.

Kurczak Cordon Blue

Czas przygotowania: 50 minut
Ilość porcji: 3-5

Składniki:
– 2 jaja
– 4 filety piersi drobiowych
– 1 opakowanie Fix Spaghetti 4 sery z brokułami Knorr
– 1 opakowanie niebieskiego sera pleśniowego
– 1 szklanka słodkiej śmietany
– 1 szklanka bułki tartej
– 1/2 pęczka natki pietruszki
– 1/2 szklanki oleju
– 1/2 szklanki mąki
– 1 łyżka masła

Przygotowanie:

1. Przygotuj Fix Knorr, dodając śmietankę i gotując. Zdejmij z ognia. Dodaj kawałki sera i masło oraz posiekaną pietruszkę i mieszaj, aż składniki się połączą.
2. Wstaw przygotowaną masę do lodówki.
3. Umyj piersi z kurczaka i ponacinaj z boku nożem, aż do utworzenia kieszeni. Napełnij je masą serową z lodówki. Następnie schładzaj jeszcze 20 minut.
4. Dopraw do smaku i przygotuj grubą panierkę. W tym celu panieruj, zaczynając od mąki, następnie obtocz w jajku oraz w bułce tartej. Panierka musi być szczelna.
5. Smaż kotlety na głębokim tłuszczu ok. 5 do 10 minut z każdej strony. Podawaj z surówkami.  

Wyśledź najlepsze śledziki

Ostatki kojarzymy jeszcze z jednym charakterystycznym daniem, a właściwie przekąską – śledziami. Wtorek poprzedzający Środę Popielcową (w tym roku przypadający 12 lutego) zwykliśmy nawet nazywać śledzikiem. Tradycyjnie bowiem karnawałowe zabawy mają kończyć się wraz z wybiciem północy zwiastującej nadejście Wielkiego Postu. Dawnymi czasy w tym momencie ustawały tańce i hulanki, ze stołów znikały karnawałowe pyszności, ustępując miejsca potrawom postnym, w tym osławionym śledziom. Dziś nie czekamy już do północy, by po nie sięgnąć, i często zajadamy się nimi podczas ostatkowych zabaw i przyjęć. Jak zatem je przyrządzić? Szef kuchni Knorr, Piotr Murawski, wskazuje, że pomysłów na podanie śledzi może być bez liku, gdyż to produkt niezwykle w kuchni uniwersalny – będą znakomicie smakowały przygotowane na ostro, ale równie dobrze apetyty zaostrzą śledzie z nutą słodyczy, np. z suszonymi owocami. Gości lubiących znane już podniebieniom połączenia kulinarne zadowolą takie propozycje jak Śledź w śmietanie, Śledź w pomidorach po tatarsku czy Rolmops w zalewie octowej. Natomiast chcąc ich zaskoczyć, podajmy Śledzia w zalewie wiśniowej.

Śledzie rolmopsy w zalewie octowej

Czas przygotowania: 30 minut
Ilość porcji: 3-5

Składniki:

– 6 śledzi świeżych (najlepsze będą wyfiletowane)
– 150 ml octu
– 1 por
– 1 marchew
– 1 cebula
– Przyprawa uniwersalna Delikat Knorr
– 1 słoik ogórków kiszonych lub konserwowych
– szklanka białego wina
– 1 pęczek koperku
– 1 łyżka ziaren pieprzu
– 4 ziarna jałowca
– 1 gałązka tymianku
– listek laurowy

Przygotowanie:

1. Umyte śledzie natrzyj przyprawą Delikat. Jarzyny umyj, obierz i drobno pokrój.
2. Wymieszaj ocet i wino, dodaj warzywa oraz przyprawy i zagotuj. Trzymaj na małym ogniu jeszcze 5 minut.
3. Śledzie ułóż w naczyniu i zalej przygotowaną zaprawą. Dodaj posiekany koperek i pozostaw do ostudzenia.
4. Przekrój ogórki wzdłuż i owiń nimi filety śledziowe. Zepnij wykałaczką.
5. Tak przygotowane rolmopsy zanurz ponownie w zalewie i odstaw na kilka dni.


Osłodź sobie ten czas

Na ostatkowym stole nie może zatem zabraknąć mięs oraz śledzi. Ale to nie wszystko, bo czymże byłyby ostatki bez słodkości, a zwłaszcza tłusty czwartek bez pączków i faworków, zwanych też chrustem? Tradycyjnie tych pyszności unikano w okresie postu, dlatego tuż przed końcem karnawału spożywano je w szczególnie dużych ilościach. I to się nie zmieniło, dlatego w ostatki powinniśmy pokusić się najlepiej o domowe, własnoręcznie przygotowane pączki i faworki. Podpowiedzi, jak je zrobić, dostarczają szefowie kuchni Knorr, proponując poniższe receptury:

Faworki (chrust)

Składniki:

mąka pszenna – 750 gramów
cukier – 1 łyżeczka
żółtka – 4 sztuki
jajko – 1 sztuka
miękkie masło – 1 łyżka
sól – 1 łyżeczka
gęsta śmietana – 100 gramów
spirytus – 1 łyżeczka
Kostka Planty do smażenia – 4 sztuki
Cukier puder z wanilią do posypania – 1 szklanka

Przygotowanie:

Mąkę, cukier i sól wsyp do miski miksera i krótko zamieszaj na małej prędkości miksera
Dodaj kawałki margaryny, żółtka, jajko oraz śmietanę. Gdy cząstki ciasta zaczną się zlepiać, ciągle mieszając wlej spirytus po ściance miski.
Zatrzymaj mikser, wyjmij mieszadło i rękami zarób ciasto w całość, a następnie uformuj wałek. Owiń go folią i pozostaw na ok. 10 min, aby ciasto odpoczęło (najlepiej w lodówce).
Ciasto podziel na cztery części i rozwałkuj na podsypanej mąka stolnicy
Z ciasta za pomocą małego radełka wytnij prostokąty 4 cm na 10.
Pośrodku prostokąta zrób nacięcie i wywiń ciasto do wewnątrz przekładając jego górną część przez nacięcie
Faworki smaż w rozgrzanym tłuszczu, aż uzyskają złocistą barwę. Gotowe ciastka ułoż na papierowym ręczniku, aby pozbyc sie nadmiaru tłuszczu.Gotowe faworki posyp cukrem pudrem.

Świętuj w brytyjskim stylu

Jest jeszcze jeden sposób na godne pożegnanie karnawału, niezwykle popularny w Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy w szczególny sposób celebrują tam ostatni dzień przed nastaniem okresu postu, obchodząc tak zwany Pancake Tuesday. Wówczas na stół „wjeżdżają” naleśniki – na słodko, z mięsem, z warzywami – wybór jest ogromny! Brytyjczycy się nimi wprost zajadają! Możemy do nich dołączyć i także w ostatni wtorek karnawału przygotować dla rodziny pyszne naleśniki. Małym i dużym łasuchom kucharze Knorr polecają Naleśniki z dżemem i lodami waniliowymi oraz Czekoladowe poduszeczki z naleśników. Amatorów mięsnych smakołyków zadowolą Meksykańskie naleśniki z kurczakiem i oliwkami oraz Naleśniki z mięsem i suszonymi pomidorami, a dla wielbicieli warzyw strzałem w dziesiątkę okażą się Naleśniki z papryką i cukinią.

Naleśniki z suszonymi pomidorami i mięsem

Czas przygotowania: 30 minut
Ilość porcji: 3-5

Składniki:

Nadzienie:
– 150 g schabu
– 1 opakowanie Fix Schab a la Stroganoff Knorr
– 1 cebula, najlepiej biała
– 1/2 szklanki śmietany 36%
– 10 pieczarek
– 6 suszonych pomidorów
– 30 ml oliwy z oliwek
– szklanka wody

Ciasto:
– 1 szklanka mleka
– mąka
– 2 jaja
– 50 ml wody
– 1/2 pęczka natki pietruszki
– tłuszcz do smażenia

Przygotowanie:

1. Na początek przygotuj ciasto naleśnikowe, łącząc mleko, jaja, wodę, olej, mąkę oraz połowę posiekanej natki. Wymieszaj ciasto, aż do uzyskania najlepszej konsystencji, i upiecz z niego naleśniki.
2. Przygotuj Fix Knorr, dodając śmietanę oraz szklankę wody. Schab oraz suszone pomidory pokrój na cienkie paski. Pieczarki umyj i pokrój w ósemki, a cebulę pokrój w piórka.
3. Podgrzej oliwę i usmaż mięso, dodając stopniowo cebulę, pieczarki i pomidory. Dodaj przygotowany Fix Knorr i gotuj jeszcze 10 minut.
4. Na gotowe naleśniki wyjmuj łyżką cedzakową nadzienie z patelni, zwiń w rulony i podawaj z powstałym sosem. Możesz go jeszcze chwilę pogotować, aby zgęstniał.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej