Strona główna Aktualności Witamina D w 1000 pierwszych dniach życia – dlaczego jest tak ważna?

Witamina D w 1000 pierwszych dniach życia – dlaczego jest tak ważna?

przez admin

Warto zadbać o właściwą ilość witaminy D w 1000 pierwszych dniach życia dziecka. To witamina, która we współpracy z wapniem wpływa na rozwój układu kostnego. Deficyt witaminy D jest powszechny w Polsce i całej Europie Środkowej. Przeczytaj za co dokładnie odpowiada witamina D w rozwijającym się organizmie. Dowiedz się jakie jest zapotrzebowanie na tę witaminę w ciągu 1000 pierwszych dni życia dziecka i jakie są zalecenia dotyczące jej dawkowania.

Znaczenie witaminy D i skutki niedoborów

Witamina D uczestniczy m.in. w gospodarce wapniowo-fosforanowej i, co za tym idzie, odpowiada za prawidłowy metabolizm tkanki kostnej. Odpowiednia jej ilość jest szczególnie ważna w 1000 pierwszych dni życia, kiedy to układ kostny jest na etapie szybkiego wzrostu. Prawidłowa podaż witaminy D sprzyja budowie mocnych kości, między innymi dlatego, że jej obecność pomaga w prawidłowym wchłanianiu wapnia, czyli ich głównego budulca. Jest niezbędna do tego by dziecko mogło pewnie stawiać pierwsze kroki, wspomaga mineralizację zębów. Niedobór witaminy D może mieć związek z rozwojem niektórych nowotworów, chorób serca oraz chorób o podłożu autoimmunologicznym, m.in. cukrzycy i reumatoidalnego zapalenia stawów. Szczególnie narażoną na niedobory witaminy D grupą są dzieci w wieku 13-36 miesięcy.

Źródła i zapotrzebowanie na witaminę D

Witamina D jest wytwarzana w skórze  pod wpływem promieniowania UV.  W praktyce musi być jednak spełnionych jednocześnie kilka warunków, co sprawia, że skuteczna synteza w skórze pokrywająca zapotrzebowanie na tę witaminę często nie jest możliwa. Bardzo ważna jest zróżnicowana i zbilansowana dieta oraz zdrowy tryb życia. Należy zwrócić uwagę na produkty naturalnie w nią bogate, jak i te dodatkowo wzbogacane, szczególnie w okresie od jesieni aż do wiosny. Warto wprowadzić do codziennego jadłospisu źródła tego cennego składnika: tłuste ryby morskie, oleje rybne czy jaja, a także produkty dodatkowo wzbogacane w witaminę D jak: mleko modyfikowane czy kaszki. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na witaminę D po pierwszym roku życia jest sześciokrotnie wyższe niż u osób dorosłych w przeliczeniu na kilogram masy ciała.

Zawsze w pierwszej kolejności należy dostarczyć wszystkich składników ze zróżnicowanego jadłospisu. W teorii zbilansowana dieta rzeczywiście dostarcza wszystkich składników odżywczych i zapobiega niedoborom. W praktyce prawidłowe skomponowanie menu juniora jest trudniejsze i w efekcie niedoborowa dieta występuje u niemal każdego małego dziecka w Polsce. Eksperci wyraźnie podkreślają, że mleko modyfikowane może być wykorzystywane jako element strategii walki z tym problemem ponieważ już ok. 400 ml (2 kubki) mleka pomagają uzupełnić zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze[5]. Podawanie mleka modyfikowanego zamiast mleka krowiego może zatem w prosty sposób pomóc w zapewnieniu zbilansowanej diety, tak ważnej dla prawidłowego rozwoju malucha.

Zalecenia dotyczące suplementacji

Z powodu alarmujących wyników badań związanych z niedoborem tego składnika eksperci zalecają suplementację witaminy D zarówno u niemowląt, małych dzieci, jak i dorosłych. Na co dzień mamy bowiem niewiele okazji do spędzania czasu na słońcu i równocześnie zdajemy sobie sprawę z konieczności stosowania filtrów ochronnych, w efekcie czego produkcja witaminy D jest zaburzona. Stąd też zaleca się codzienne przyjmowanie suplementów tej witaminy, w tym nawet latem gdy np. w dni pochmurne, gdy starannie ubrani, chroniąc się przed chłodem uniemożliwiamy syntezę witaminy D w naszej skórze.

Kobiety ciężarne i planujące ciążę – kobiety planujące ciążę powinny rozpocząć lub utrzymać suplementację zgodnie z wytycznymi dla dorosłych. Kobietom w ciąży rekomenduje się dawkę 1500-2000 IU na dobę. Suplementacja powinna się rozpocząć przynajmniej od drugiego trymestru ciąży.

Noworodki i niemowlęta – witamina D przenika w niewielkiej ilości do pokarmu kobiecego, dlatego suplementacja u matki nie rozwiązuje problemu zaopatrzenia w tę witaminę niemowlęcia. Stąd zalecenie suplementacji w dawce 400 IU, czyli 10 μg na dobę do szóstego miesiąca. 400-600 IU między 6. a 12. miesiącem w zależności od dawki witaminy przyjmowanej z pożywieniem.

Dzieci powyżej 1. roku życia – suplementacja w dawce 600-1000 IU na dobę (zależnie od masy ciała) od września do kwietnia lub cały rok, jeśli w okresie letnim nie można zagwarantować odpowiedniej syntezy witaminy D przez skórę.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej