Strona główna Aktualności Wiatry i wzdęcia – dwie strony tego samego medalu.

Wiatry i wzdęcia – dwie strony tego samego medalu.

przez AlejaKobiet.pl

Powstawanie gazów jelitowych jest fizjologicznym procesem, który trwa praktycznie bez przerwy. Problem zaczyna się gdy ilość gazów jelitowych przekracza fizjologiczną normę – skutkiem są wiatry lub wzdęcia. Oba objawy są w większości przypadków wynikiem błędów żywieniowych, a nie stanów chorobowych. Dowiedz się, co robić i czego nie robić, aby nie cierpieć na „gazowy” problem.

Nadprodukcja gazów jelitowych – tego nie jedz

Wśród potraw wzdymających trzeba wymienić te, które zwierają kapustę, fasolę, groch, cebulę. Duże ilości spożywanego białka, cukru oraz tłuszczu też przyczyniają się do powstawania wzdęć. Produkcja gazów jelitowych zwiększa się także gdy pijemy napoje gazowane. Z diety wyeliminuj również chleb razowy, grube kasze, sery pleśniowe, część owoców (jabłka, brzoskwinie, śliwki – jako zasadę można przyjąć, że duża zawartość błonnika w danym owocu sprzyja powstawaniu wzdęć).

Wzdęcia to Twoja przypadłość? Tego nie rób!

Oprócz tego, co jemy warto też zwrócić uwagę jak jemy. Jedzenie w pośpiechu, połykanie jedzenia bez uprzedniego dokładnego rozgryzienia i przeżucia prowadzi to nieprzyjemnych i niepożądanych reakcji ze strony układu pokarmowego. Wzdęcia są do uniknięcia dla większości z nas jeśli będziemy celebrować spożywanie posiłków – im wolniej jemy tym automatycznie dokładniej gryziemy i przeżuwamy pokarm.

Wzdęcia powstają również jako skutek połykania powietrza, dlatego korzystniej jest nie rozmawiać w czasie gdy mamy pokarm w ustach.

                                            Fot: Dom zdjęcie utworzone przez diana.grytsku – pl.freepik.com

Jeśli jesteś osobą z niedoborami enzymów trzustkowych staraj się zminimalizować ilość przyjmowanych produktów nabiałowych lub nawet je całkowicie wyeliminować. Zawierają one laktozę (cukier mleczny), który jest słabo trawiony przez osoby z niedoborami enzymów trawiennych.

Przed wszelkimi biesiadami zaplanuj strój, który nie będzie uciskał brzucha. Nie powstrzymuj tzw. „wiatrów” – druga strona tego „medalu” to właśnie wzdęcia i ból brzucha. Unikaj potraw smażonych (lepsze będą te gotowane lub duszone). Nie przesadzaj z przyprawami.

Po wprowadzeniu tych zmian wzdęcia powinny ustąpić. Jeśli tak się nie stanie wskazana jest wizyta u lekarza oraz przeprowadzenie stosownych badań (m.in. zdjęcie jamy brzusznej, USG, kolonoskopia, gastroskopia).

Alejakobiet.pl

 

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej