Strona główna Aktualności Problemy ze snem? Poznaj pięć sposobów na dobry sen

Problemy ze snem? Poznaj pięć sposobów na dobry sen

przez AlejaKobiet.pl

Kłopoty z zasypianiem oraz częste wybudzenia nocne mogą przydarzać się sporadycznie każdemu z nas. Problem pojawia się, gdy nie potrafimy zasnąć niemal co noc. Poznaj pięć sposobów na łatwiejsze zasypianie i zdrowy sen.

Lekki posiłek przed snem

Na około cztery godziny przed snem powinniśmy zjeść ostatni, lekki posiłek. Rezygnowanie z niego jest błędem, gdyż kładziemy się wtedy do łóżka z pustym żołądkiem. Uczucie głodu potrafi zaś wybudzić nas nawet z głębokiego snu. Niemniej jednak kolacja nie powinna być ciężkostrawna ani zbyt kaloryczna. Syty posiłek może spowodować przeciążenie układu pokarmowego i trudności z zasypianiem. Pamiętajmy również, aby przed spaniem nie sięgać po napoje pobudzające, które zawierają teinę bądź kofeinę. Ostatnią kawę powinniśmy wypijać maksymalnie o godzinie 16-stej.

Leki na bezsenność

W aptece dostępnych jest wiele preparatów, które poprawią jakość nocnego wypoczynku. Większość z nich zawiera melatoninę, która nazywana jest nawet hormonem snu. Możemy również sięgnąć po preparaty ziołowe, oparte między innymi na:

  • melisie,
  • szyszkach chmielu,
  • wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego.

Leki oparte na ziołach bądź melatoninie wykazują, poza działaniem nasennym, także i działanie uspokajające. Jeśli jednak ogólnodostępne preparaty nam nie pomogą, zwróćmy się po pomoc do lekarza. Zaleci nam on stosowanie leków na bezsenność dostępnych wyłącznie na receptę.

 

 

Fot. pixabay.com

Regularność snu

Pewnej dobowej regularności, w tym również regularności snu, jesteśmy uczeni już od dziecka. Z czasem pory czuwania i snu mogą się zmieniać, jednak w dalszym ciągu warto zadbać o to, aby zawsze kłaść się spać o mniej więcej tej samej porze. Nasz organizm przyzwyczaja się do stałej pory snu – zaczyna produkować melatoninę na około dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Zanim jednak pójdziemy spać, warto się nieco wyciszyć. Zrezygnujmy z oglądania telewizji na około godzinę przed snem. Weźmy ciepłą kąpiel, przeczytajmy kilka stron ciekawej książki.

Odpowiednie przygotowanie sypialni

Idealna temperatura w sypialni powinna wynosić około 20 stopni. Zarówno za niska, jak i za wysoka temperatura powietrza przyczyniają się do pogorszenia jakości snu. Lepiej, by w sypialni było nieco chłodniej, niż za gorąco. Zainwestujmy więc w rolety zaciemniające, aby promienie słońca nie nagrzewały wnętrz. Dodatkowo sprawimy, że do pomieszczenia nie będzie wpadać światło, które również może wpływać na problemy ze snem. Zanim położymy się spać pamiętajmy o przewietrzeniu pokoju sypialnianego.

Zatyczki do uszu

Zatyczki, które dostępne są w każdej aptece, mogą znacząco poprawić jakość naszego snu. Powinny w nie zainwestować w szczególności osoby, które do zasypiania potrzebują idealnej ciszy. Co więcej, jeśli w nocy wybudzają nas hałasy z ulicy czy nawet chrapanie, to zatyczki do uszu okazują się być nieodzowne. Trudno bowiem, szczególnie w miejskich warunkach, osiągnąć ciszę, która pomoże nam zasnąć i przespać całą noc. Jeśli cierpimy na jakiekolwiek choroby laryngologiczne, dobrze jest zakup zatyczek skonsultować wcześniej z lekarzem.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej