Strona główna Aktualności Praca opiekunki w Niemczech – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Praca opiekunki w Niemczech – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

przez AlejaKobiet.pl

Niemiecki rynek pracy jest niezwykle chłonny. Chętnie przyjmuje pracowników z innych krajów, w tym Polski. Nasi rodacy najchętniej podejmują pracę w sektorze medycznym. Ten jest jednym z największych pracodawców w Niemczech i stale poszukuje nowych pracowników. Polacy zatrudnieni w sektorze medycznym w Niemczech najczęściej w ramach swoich obowiązków m.in. opiekują się seniorami. Co warto wiedzieć o tej pracy i jak się do niej przygotować?

Co zrobić, aby wyjechać do pracy w opiece w Niemczech?

Aby móc podjąć prace jako opiekunka osoby starszej konieczna jest znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym. Dla osób władających językiem naszych sąsiadów ofert pracy jest więcej, a wynagrodzenie jest wyższe. Warto tu jednak zaznaczyć, że na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ pojawiają się też oferty dla osób nie umiejących niemieckiego. Im zatrudnienie często proponują polskie rodziny mieszkające od lat w Niemczech lub też te poszukujące opiekunki dla seniora nie mówiącego. W takiej sytuacji umiejętność rozmowy po niemiecku nie jest konieczna, choć warto przed wyjazdem poznać kilka podstawowych zwrotów, które ułatwią zakupy, zakup biletu w transporcie publicznym czy wizytę u lekarza.

Jakie są minimalne wymagania dla opiekunki seniora w Niemczech?

Co do zasady pracę opiekunki seniorów w Niemczech może podjąć każda osoba. W wielu przypadkach nie ma konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego, kursów, certyfikatów, a nawet doświadczenia na podobnym środowisku. Nie ma jednak wątpliwości, że osoby posiadające wysokie kwalifikacje liczyć mogą na atrakcyjniejsze oferty zatrudnienia. Niemieckie rodziny cenią przede wszystkim osoby z ukończonymi studiami pielęgniarskimi, z zakresu rehabilitacji, dietetyki, medycyny. In plus będzie postrzegane też ukończenie kursu pierwszej pomocy czy psychologii z nakierowaniem na osoby starsze. W przedstawionym agencji pośrednictwa CV warto również zaznaczyć, czy miało się doświadczenie w opiece nad seniorem – spisać należy nie tylko to odbyte podczas pracy w szpitalu, ale też w takcie opieki nad członkiem rodziny.

Jakie są zasady zatrudnienia w branży opieki w Niemczech?

Podejmując zatrudnienie za pośrednictwem agencji pośrednictwa, możesz liczyć na legalną umowę z ubezpieczeniem zdrowotnym i emerytalnym. Agencja gwarantuje również wypłatę wynagrodzenia na czas, szereg benefitów np. premię za prace w święta oraz możliwość urlopu na przyjazd do Polski. Najczęściej kontrakty dla opiekunek seniorów w Niemczech trwają ok. 3 miesiące z możliwością przedłużenia. W tym czasie opiekunka zagwarantowane ma zakwaterowanie i wyżywienie w domu podopiecznego.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej