Strona główna Aktualności Ból głowy? Winna może być Twoja dieta

Ból głowy? Winna może być Twoja dieta

przez AlejaKobiet.pl

Bardzo trudno spotkać człowieka, którego nigdy nie bolała głowa. Rodzaje bólu głowy tak jak i jego przyczyny są bardzo różne. Jeśli boli Cię głowa to na początek poszukaj przyczyny w swojej diecie. Oto na jakie produkty spożywcze należy uważać.

Ból głowy? Odstaw czerwone wino

Zdarzają się sytuacje, gdy ból głowy pojawia się po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, a konkretnie czerwonego wina. Przyczyną są najpewniej związki fenolowe zawarte w ciemnych owocach jagodowych (winogronach, czarnych porzeczkach czy aronii – dlatego ból głowy może wywołać także wino z porzeczek czy aronii).

Jeśli nie chcemy rezygnować z picia czerwonego wina możemy spróbować je rozcieńczać wodą i obserwować reakcję organizmu. Alternatywą jest zastąpienie czerwonego wina białym.

Cytrusy – gorzkie pomarańcze, cytryny, mandarynki

Dolegliwości bólowe głowy mogą być też spowodowane związkiem organicznym (występującym naturalnie) o nazwie synefryna. Synefryna odpowiednio stosowana może przyśpieszyć proces odchudzania (jest termogenikiem – intensyfikuje spalanie tłuszczu), jednak u niektórych osób powoduje ból głowy.

Uwaga na nabiał oraz wędliny

Ból głowy może być spowodowany spożywaniem tyraminy. Organizm większości osób potrafi metabolizować tyraminę do substancji obojętnych ze zdrowotnego punktu widzenia, choć u niektórych ból głowy jest skutkiem spożywania:

  • nabiału – najwięcej tyraminy zawierają sery pleśniowe oraz wędzone, bezpieczniejsze są sery żółte, a najmniej tyraminy z produktów nabiałowych zawierają kefiry oraz jogurty
  • wędzonych ryb

Ból głowy może być także spowodowany azotanami i azotynami obecnymi w gotowych wędlinach.

Kawa, herbata

Kofeina zawarta w obu napojach jest jak broń obosieczna – z jednej strony działa przeciwbólowo, z drugiej jednak strony za duża podaż kofeiny w zbyt krótkim czasie może skutkować wywołaniem bólu głowy – wtedy należy postarać się wypłukać kofeinę z organizmu po prostu pijąc wodę (ok. 1 – 1,5 l).

Jeśli podejrzewasz, że ból głowy, którego doświadczasz jest spowodowany przez któryś z powyższych produktów spożywczych wyeliminuj je ze swojego jadłospisu. Pamiętaj jednak, żeby nie wykluczać ich z diety jednocześnie, ponieważ wtedy nie będzie można określić, który z nich był przyczyną bólu głowy.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej