Strona główna Aktualności Jaskra

Jaskra

przez admin

Jaskra to bardzo niebezpieczna choroba prowadząca do znacznego pogorszenia wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet jego całkowitej utraty. Powoduje je podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, które uciska na nerw wzrokowy.

Najbardziej narażone na jaskrę są osoby powyżej 35 roku życia aczkolwiek coraz częściej zdarza się zachorować osobie dużo młodszej. W grupie podwyższonego ryzyka są także osoby z krótkowzrocznością, których bliscy kiedyś chorowali na jaskrę, lub osoby mające częste migreny, niskie ciśnienie, są narażone na silny stres. Istnieje jednak skuteczny sposób na zahamowanie postępowania choroby i zapewnienie pacjentowi odpowiedniej ostrości widzenia!
Leczenie laserowe jaskry jest nieinwazyjnym zabiegiem laserowym polegającym na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów chorujących na jaskrę. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa dosłownie kilka minut. W zależności od anatomicznej budowy gałki oka istnieją
dwa sposoby leczenia jaskry:
1. jaskra kąta otwartego

2. jaskra kąta zamkniętego

W leczeniu jaskry z kątem otwartym stosuje się trabekuloplastykę laserową. Polega ona na poszerzeniu otworów odpływu płynu. Następstwem tego zabiegu jest obniżenie ciśnienia w oku.

W jaskrze z kątem zamkniętym przeprowadza się irydomię laserową. Polega ona na wykonaniu otworków w tęczówce oka. Ważne jest, aby zrobić to tak, by gdy droga odpływu cieczy jest zamknięta, ciecz wodnista mogła odpłynąć przez dodatkowe otwory.

 

Na czym polega i jak odbywa się zabieg leczenia laserowego jaskry?

Bezpośrednio przed zabiegiem przeprowadzane jest badanie okulistyczne. W trakcie jego trwania wykonuje się pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ponadto badana jest ostrość wzroku pacjenta. Następnie podaje są krople, które skutecznie zwężają źrenice, zapewniając przy tym więcej przestrzeni dla zogniskowania wiązki lasera. Ostatni krok przed zabiegiem polega na aplikacji kropli znieczulających.

Zabieg leczenia laserowego jaskry polega na dostarczeniu delikatnych impulsów światła lasera do odpowiednich struktur gałki ocznej. Ułatwia to odpływ cieczy znajdującej się w oku. Dzięki temu dosłownie w ciągu maksymalnie trzech dni dochodzi do zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Na większe rezultaty trzeba poczekać do około 6 tygodni. Po upływie tego czasu aż u 80% pacjentów następuje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego nawet o 25-30%.
Po zabiegu pacjent musi pozostać pod obserwacją okulisty do 30 minut. Konieczna jest również późniejsza kontrola okulistyczna, która odbywa się zazwyczaj po około 7 dniach od zabiegu.
Cały zabieg leczenia laserowego jaskry należy wykopnąć w profesjonalnym i sprawdzonym gabinecie. Warto w tym celu udać się do CMP – Centrum Medycyny Profilaktycznej, gdzie pracuje wielu doświadczonych lekarzy.

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej