Strona główna Aktualności Pożyczki pozabankowe – warto?

Pożyczki pozabankowe – warto?

przez admin

Wydaje nam się, że na temat pożyczek pozabankowych wiemy już wszystko. W ciągu ostatnich lat zrobiło się bardzo głośno w związku z rosnącym zadłużeniem Polaków. Wina za zaistniałą sytuację spadła na parabanki, które rozluźniły znacznie kryteria przyznawania pożyczek. Prawda jest jednak taka, że problemy zaczynają się od niespłaconych pożyczek bankowych. Dopiero potem ludzie ratują się innymi sposobami m.in. zaciągając zobowiązanie w instytucji pozabankowej. W naszym artykule odpowiadamy na pytanie: czy warto zaciągnąć pożyczkę w parabanku?

Pożyczki pozabankowe – definicja

Pożyczki pozabankowe będą to wszystkie zobowiązania udzielane przez instytucje z sektora pozabankowego. Zarówno krótkoterminowe chwilówki, jak i pożyczki ratalne oraz pod zastaw towaru. Nie reguluje ich ustawa Prawo bankowe tylko kodeks cywilny. Pożyczkodawcą z reguły jest instytucja, ale może to być także każda osoba fizyczna udzielająca nam pożyczki. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej dla naszego bezpieczeństwa, ale nie jest to wymóg konieczny.

Pożyczki pozabankowe – zalety

Zgadza się, nawet pożyczki zaciągane w parabankach mają zalety, przez które tak wiele osób decyduje się na takie zobowiązanie. Jakie? Poniżej lista:

  • Możliwość pobrania szybkiej gotówki bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić wniosek online. Gotówka zostanie przelana na nasze konto. Jeśli potrzebujemy gotówki na już, mimo że mamy dobrą historię kredytową, to wizyta w banku może się przedłużyć. Zdarza się, że odpowiedź lub przelew otrzymamy dopiero następnego dnia. Dla osób, które nie mogą ryzykować spóźnieniem, to pożyczka pozabankowa będzie lepszym rozwiązaniem.
  • Brak zbędnych formalności. W przypadku chwilówek mamy szansę otrzymać pożyczkę na sam dowód osobisty. Przy większych kwotach, rozkładanych na raty często jest wymagane zaświadczenie o zarobkach lub tylko wyciąg z konta z wpływem wynagrodzenia na nasze konto.
  • Możliwość otrzymania także mniejszych kwot. W banku musimy pobrać minimum 1000 zł, parabanki udzielają pożyczek nawet od 50zł.
  • Możliwość otrzymania gotówki bez względu na posiadanie wpisów w bazach BIK, BIG czy KRD. Przy udzielaniu chwilówek krótkoterminowych parabanki zwykle nawet nie weryfikują tych baz. Są one zawsze sprawdzane przy pożyczkach pozabankowych ratalnych. Jednak fakt posiadania drobnych problemów ze spłatą w przeszłości nie skreśla całkowicie naszych szans na pożyczkę.
  • Brak potrzeby posiadania zgody współmałżonka, zabezpieczeń i poręczycieli.

 

 

Pożyczki pozabankowe – skąd tak negatywna opinia?

Nagonka na firmy udzielające chwilówek pojawiła się gdy wielu ludzi zaczęło mieć problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. Przedłużający się termin spłat chwilówek krótkoterminowych wiązał się z lawinowo rosnącymi kosztami. Zdarzały się sytuacje, w których pożyczkobiorcy płacili koszty przewyższające kwoty pobranej gotówki. Na szczęście wprowadzony wariant chwilówek ratalnych wykluczył takie zagrożenie. Teraz mamy możliwość pobrania większej kwoty i rozłożenia spłaty na dogodne raty dopasowane do naszych możliwości finansowych.

Koszt pożyczek pozabankowych odstrasza klientów?

Koszt jest niewątpliwie największą wadą chwilówek. Znacznie przekracza on opłaty, jakie naliczają sobie banki za udzielane kredyty gotówkowe i ratalne. Oprócz oprocentowania, przyjdzie nam zapłacić prowizję i często także różnego rodzaju opłaty manipulacyjne. Ostateczny koszt naszego zobowiązania poznamy dzięki RRSO. Nadal zdarzają się na rynku oferty gdzie RRSO przekracza 1000%. Korzystajmy tylko ze sprawdzonych firm i porównajmy dostępne oferty. Wystarczy dokonać odpowiedniego wyboru, by później nie mieć żadnych problemów ze spłatą naszego zadłużenia.

Więcej korzyści czy wad?

Jak widzimy pożyczki pozabankowe mają sporo zalet, ale wysoki koszt niestety przeważa szalę, by unikać chwilówek, gdy chcemy jedynie spełnić nasze zachcianki. Nie powinniśmy raczej korzystać z tej formy pożyczek, gdy myślimy o zakupie dóbr luksusowych. Jednak, gdy gotówka jest nam potrzebna na rzeczy ważne, bez których sobie nie poradzimy, to jak najbardziej warto skorzystać z pożyczek pozabankowych.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej