Strona główna Aktualności Wada wzroku w okresie ciąży – okulary czy soczewki?

Wada wzroku w okresie ciąży – okulary czy soczewki?

przez admin

Wszystkie ciężarne kobiety doświadczają w swoim ciele licznych zmian. Poziomy hormonów się wahają, puchną stopy, a oczy mogą zmienić swój kształt. Ciśnienie krwi w ciąży również się zmienia, co może powodować „puchnięcie” oczu. Poniższy poradnik pomoże Ci zdecydować, jak korygować swoją wadę wzroku w ciąży. Wybrać okulary czy soczewki?

Zmiany hormonalne w ciąży
W trakcie ciąży następuje przestrojenie hormonalne, wpływające również na Twój wzrok. Hormony sprawiają, że zmienia się skład filmu łzowego i w oczach powstają duże osady. Oczy również zmieniają w pewien sposób swój kształt. Rogówka nabiera wody i zmienia swoją krzywiznę.
Soczewki kontaktowe w ciąży
Jeśli do tej pory noszenie soczewek było dla Ciebie w pełni komfortowe, w ciąży może się to zupełnie zmienić. Soczewki mogą zacząć Cię uwierać, podrażniać oko i wysuszać je. W okresie ciąży w oku gromadzą się osady i uniemożliwiają komfortowe noszenie soczewek. Zmienia się również krzywizna rogówki oraz jej wielkość (rogówka staje się nabrzmiała) i soczewki, które nosiłaś do tej pory, przestają pasować do Twoich oczu. Po okresie ciąży i karmienia sytuacja wraca do normy i z powrotem możesz korzystać ze swoich soczewek.
 
Nowe soczewki kontaktowe
Jeśli trudno Ci się rozstać z soczewkami, udaj się na wizytę do okulisty. Lekarz wykona badanie wzroku i dobierze dla Ciebie odpowiedni rodzaj soczewek. Po ciąży musisz jednak po raz kolejny odwiedzić okulistę i ponowie zbadać wzrok. Z pewnością będziesz potrzebowała zupełnie innych soczewek niż w trakcie ciąży.
Soczewki i właściwe nawilżenie oczu
Kobiety podczas ciąży doświadczają licznych zmian w swoim ciele, a jednym z nich może być nadmierna suchość oczu. Jeśli nosisz soczewki, musisz szczególnie zadbać o dobre nawilżenie śluzówki oka. Używaj specjalnych kropli do oczu, które nie tylko nawilżą oko, ale także pomogą usuwać osady z oczu.
Okulary
Kiedy soczewki przestają być dla Ciebie wygodne i podrażniają oczy (nawet jeśli zakupiłaś w ciąży nową parę), wróć do okularów. Zanim jednak założysz okulary sprzed ciąży, udaj się na wizytę do okulisty. Twoje oczy się zmieniły, więc potrzebujesz okularów z inną mocą optyczną. Po dokładnym badaniu, lekarz wyda Ci receptę na nowe okulary.
Wybór soczewek lub okularów w ciąży zależy od Twojego komfortu. Jeśli soczewki nie podrażniają oczu, nie powodują swędzenia i zaczerwienienia, możesz nadal je nosić. Warto jednak, żebyś odwiedziła swojego okulistę i wybrała nowe soczewki dostosowane do zmieniającego się oka.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej