Strona główna Aktualności Uczucie ciężkich nóg – czy to już schorzenie?

Uczucie ciężkich nóg – czy to już schorzenie?

przez admin
Często po pracy dokucza ci uczucie ciężkich nóg, a także opuchlizna i obrzęk? Nie warto ich lekceważyć, ponieważ mogą prowadzić one do poważniejszych schorzeń takich jak przewlekła niewydolność żylna. 
Krew w kończynach dolnych u człowieka dopływa do serca dwoma rodzajami układów żylnych – głębokim oraz powierzchniowym. Są one ze sobą połączone, aby krew z żył powierzchniowych dostawała się do głębokich. W tym procesie ważną rolę odgrywają zastawki żylne, które zapobiegają cofaniu się krwi. Przy długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej lub siedzącej krew płynąca żyłami może mieć problemy z dotarciem do serca. Powoduje to wobec tego zwiększenie ciśnienia, co z kolei może być przyczyną uszkodzenia zastawek żylnych i powstawania choroby żylakowej, która sprzyja zakrzepicy żył głębokich, co z kolei jest symptomem przewlekłej niewydolności żylnej.
Co sprzyja uczuciu ciężkich nóg?
Szacuje się, że aż 47 proc. Polek miało lub ma problem z obrzękami i uczuciem ciężkości nóg. Dotyczy to przede wszystkim kobiet dojrzałych, a także kobiet pracujących w pozycji stojącej lub siedzącej. Także czynnikami sprzyjającymi pojawianiu się przewlekłej niewydolności żylnej są płaskostopie, otyłość, zażywanie środków antykoncepcyjnych, ciąża, a ponadto czynniki genetyczne.
Objawy przewlekłej niewydolności żylnej
Oprócz wspomnianego uczucia ciężkich nóg oraz opuchlizny i obrzęków pojawiają się także takie objawy jak skurcze mięśni łydek, świąd skóry, przebarwienia na udach oraz widoczne niebieskawe żyłki i żyły na łydkach, ponadto zespół niespokojnych nóg, zwłaszcza podczas snu i wypoczynku. Objawy mogą nasilać się wieczorem, w przypadku stania, siedzenia, przy wyższych temperaturach, na przykład w upalne dni lub podczas kąpieli czy prysznica.
Reaguj szybko
Ciężkie nogi nie oznaczają od razu pojawienia się przewlekłej niewydolności żylnej, niemniej warto zareagować jak najszybciej, aby zapobiec rozwojowi schorzenia. Warto przede wszystkim postawić na aktywność fizyczną – rower, spacery, bieganie czy pływanie, a podczas pracy na krótkie przechadzki, ćwiczenia, masaż nóg.
Można wspomagać się specjalnymi specyfikami zawierającymi heparynę, która ma właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, na przykład w postaci żelu Lioton 1000. Także warto wybierać środki z wyciągiem z kasztanowca, który wzmacnia naczynia krwionośne, wzbogacić swoją dietę o witaminę C oraz rutozydy, ograniczyć spożycie soli, zrzucić nadprogramowe kilogramy, zrezygnować z wysokich obcasów oraz unikać noszenia obciskających spodni, rajstop i skarpetek. Dodatkowo też nie poleca się zakładania nogi na nogę, podczas wypoczynku najlepiej umieszczać nogi powyżej reszty ciała.

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej