Strona główna Aktualności Żyję z egoistą

Żyję z egoistą

przez admin

Fundamentem szczęśliwego związku jest szczerość, zaufanie, szacunek i bezinteresowna pomoc. W prawdziwej miłości nie ma miejsca na egoizm. Zdarza się jednak, że partner z początku wydaje się być tym właściwym, a z czasem pokazuje swoją egoistyczną naturę.

Koncepcja miłości

Bogdan Wojcieszke, autor „Psychologii Miłości”, wymienia 3 miłosne czynniki: namiętność, intymność i zaangażowanie. Intymność wyraża się poprzez dbanie o dobro i interesy partnera, wzajemny szacunek oraz zrozumienie, zaufanie i emocjonalne wsparcie. Zaangażowanie to wszystkie działania i słowa, które zapewniają, że związek jest udany i trwały. Bezinteresowna pomoc jest gwarancją szczęśliwej i zdrowej relacji. W związku powinno się wzajemnie o siebie dbać, interesować się swoim życiem i spełniać wzajemne potrzeby – rozpieszczać się i rozkochiwać codziennie. To najlepszy sposób, aby udowodnić obustronne zainteresowanie.

Związek opiera się także na dzieleniu się i na dawania jak najwięcej z siebie oraz pomaganiu sobie w trudnych chwilach i doradzaniu w podejmowanych decyzjach. Dlatego wykluczona jest egoistyczna postawa. Prawdziwa miłość to dawanie, a nie tylko branie.

jak żyć z egoistą

Egoistyczna relacja

Zdarza się, że masz partnera, wokół którego „wszystko musi się kręcić”. Jest najważniejszy w związku, dlatego kobieta musi mu się całkowicie podporządkować i spełniać jego rozkazy, czyli być na zawołanie. Wszystko musi być tak, jak on chce i kiedy chce. Taki facet przejawia cechy narcystyczne, ponieważ chce być w centrum zainteresowania. Facet egoista to także narcyz, który pragnie dominować. Dlatego szuka partnerki, która będzie spełniała wszystkie oczekiwania, potrzeby i zachcianki, ale bez wzajemności, gdyż to jemu wszystko się należy. Ma go także uwielbiać i chwalić. Kobieta jest dla niego gorszym, podległym gatunkiem, więc nie umie wejść w partnerską relację. Skupia się bowiem na swoich potrzebach i nie daje nic z siebie. Dodatkowo ogranicza wolność drugiej osoby – zniewala ją i kontroluje.

Egoistyczny partner uważa, że jest ideałem, chociaż nie zauważa potrzeb ukochanej kobiety i zaniedbuje ją. Nie opiekuje się nią i nie interesuje jej życiem – skupia na swoich problemach i angażuje w nie kobietę, pomijając jej. Egoistyczna postawa przejawia się także, gdy nie pyta ją o zdanie, zapomina o jej urodzinach, imieninach i ważnych dla niej datach, nie dotrzymuje słowa i zawsze robi to, co chce i decyduje o wszystkim, bo zawsze ma rację. Egoizm pojawia się nie tylko we wzajemnych relacjach. Kobieta ma również spełniać jego oczekiwania i sprawiać mu przyjemność – dbać o jego zadowolenie!

Ostateczna rozgrywka

Życie z egoistą do łatwych nie należy. Czasem pomaga szczera i konstruktywna rozmowa, która pozytywnie wpływa na jego zachowanie. Na egoizm nie można pozwolić i nie można go zaakceptować. Żyjesz z egoistę, ponieważ pozwalasz mu na takie zachowanie. Krzywdzisz tym samym siebie i stresujesz się. Jeśli partner poważnie myśli o związku i ma skłonności egoistyczne, to musi zacząć nad sobą pracować. Robi to dla przyszłości związku i zdrowej relacji. Nie toleruj egoistycznych postaw i mów otwarcie, że to Ci się nie podoba. Akcentuj swoje potrzeby i oczekiwania oraz rozliczaj go ze wszystkich niespełnionych obietnic. Mów głośno o potrzebach, niech w końcu zauważy, że Ty też je masz. Bądź przy tym stanowcza i konkretna. Wymagaj od partnera i bądź nieustępliwa.  

Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej