Strona główna Aktualności Esencja hiszpańskiego smaku

Esencja hiszpańskiego smaku

przez admin

Jak w najprostszy sposób określić kuchnię hiszpańską? Wyrazista, z licznymi nutami dominujących smaków. Zmysłowa, przesiąknięta przyprawami i żywymi kolorami podkreślającym kontrastowy smak. Jej królewskie kolory radują oczy potrawami, na których żółty od szafranu ryż lub złoty odcień tamtejszych jaj, miesza się z czerwoną barwą papryki i kawałkami rumianych pomidorów. Kształtowana wpływami wielu kultur, dziś kuchnia ta jest uważana za jedną z najlepiej obrazujących bogactwa swojego kraju.

Rozpoczęło się już w starożytności. Dzięki naukom Fenicjan, mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego nauczyli się tłoczyć najlepszej jakości  oliwę z oliwek, która do dziś jest podstawowym tłuszczem używanym w kuchni. Lata najazdów oraz liczne wyprawy do Nowego Świata urozmaiciły Półwysep Iberyjski o czosnek, orzechy, cebulę oraz czekoladę. Najsilniejszy jednak wpływ na kulturę Hiszpanii wywarli Arabowie, pozostawiając po sobie cenną spuściznę w postaci nowych przypraw takich jak: cynamon, kolendra, kmin czy migdały. Przepełniona słońcem ziemia pozwala na uprawę różnorodnych składników. To stanowi źródło najlepszego smaku regionalnych potraw.

Zróżnicowany klimat Hiszpanii oraz ukształtowanie terenu powodują, że poszczególne części różnią się pomiędzy sobą. W centrum dominuje teren urodzajny, bogaty w lasy i równiny. Na południu, podczas gorących letnich temperatur, rozkwita uprawa warzyw i owoców oraz hodowla bydła i owiec. Dzięki morskiemu bogactwu, na stole serwowane są śródziemnomorskie specjały z ryb, ośmiornic i wodorostów. Te i inne wytworzone w tradycyjny i naturalny sposób najwyższej jakości produkty stanowią o dumie hiszpańskiej kuchni. Zostały one docenione i oznaczone unijnym certyfikatem jakości DO (Denominación de Origen).

Niemal każdy region był kiedyś niezależnym państwem z odrębnymi tradycjami. Mimo późniejszego zjednoczenia , mieszkańcy poszczególnych części kraju chcieli zachować swoją kulturę. Dzisiejszą Hiszpanię stanowi 19 autonomicznych wspólnot, w których pielęgnowana jest lokalna kuchnia. Tutejsze kuchnie to: galicyjska (północny zachód), baskijska (północ), katalońska (północny wschód), kastylijska (centrum Hiszpanii) oraz andaluzyjska (południe). Choć każdy z regionów może poszczycić się indywidualnymi, spotykanymi tylko na danym obszarze specjałami, istnieje wiele dań, które występują niemal w całej Hiszpanii i są rozpoznawalne jako typowe potrawy hiszpańskie na świecie. Do nich zaliczyć należy paellę, chłodnik gazpacho i krem kataloński.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej