Strona główna Aktualności Jak stosować płyn dootrzewnowy?

Jak stosować płyn dootrzewnowy?

przez AlejaKobiet.pl

Pomimo wielu zalet, jakie wiążą się z laparoskopią, wśród których można wymienić szybką rekonwalescencję, czy mniejsze dolegliwości przebyta operacja może również powodować pojawienie się adhezji. Oznacza to, że po takiej operacji wykonanej na obszarze jamy brzusznej mogą pojawić się powikłania w postaci zrostów. Płyn dootrzewnowy to produkt, który minimalizuje ryzyko wystąpienie takiego zjawiska. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Płyn dootrzewnowy – sposób zastosowania?

Płyn ten należy stosować podczas wykonywania chirurgicznego zabiegu laparoskopowego, który to jest wykonywany na obszarze jamy brzusznej. Płyn ten bierze udział w dializie dootrzewnowej. Przed wprowadzeniem produktu powinien być doprowadzony do temperatury ciała pacjenta.

Płyn dootrzewnowy – propozycje dostępne na rynku

Płyn dootrzewnowy to produkt dość kosztowny. Jednym z dostępnych na rynku płynów jest Adept 1,5 litra (4%). Klienci mogą nabyć roztwór ikodekstryny adept w aptekach. Z produktu korzystają profesjonaliści i cieszy się on sporą popularnością. Ma on za zadanie stanowić barierę, która ma na celu zapobieganie adhezji. Produkt ten stanowi środek płuczący, a także wprowadza się go na sam koniec operacji we wlewie. Dzięki jego wykorzystaniu pacjent może uniknąć wystąpienia zrostów po przebytej operacji. Preparat ten wykorzystuje się u osób dorosłych.

Foto: Pexels

Płyn dootrzewnowy – w jakiej sytuacji należy go stosować?

Płyn ten wykorzystywany jest podczas operacji wykonywanych metodą laparoskopową. Takiemu zabiegowi są poddawane osoby, u których we wnętrzu jamy brzusznej pojawił się stan zapalny, chorują na refluks żołądka, czy też zmagają się z przepukliną brzucha. Może on być wykorzystywany również w przypadku konieczności wycięcia pęcherzyka żółciowego. Do tego rodzaju zabiegów można zaliczyć również te, które mają za zadanie leczyć endometriozę, czy niepłodność. W tym wypadku będą to operacje ginekologiczne. Tego rodzaju operacja to spore ryzyko wystąpienia zrostów brzusznych. Osoby, u których one powstały, nierzadko zmagają się z nawracającymi dolegliwościami bólowymi. Zastosowanie tego płynu podczas takich zabiegów umożliwia na redukcje do minimum ryzyka ich powstania.

Płyn dootrzewnowy – przeciwwskazania

Choć płyn dootrzewnowy zapobiega sklejeniu tkanek i narządów, a tym samym powstawaniu zrostów istnieją pewne przeciwwskazania, uniemożliwiające wykorzystanie tego produktu. Przede wszystkim nie powinien on być stosowany u osób, które są uczulone lub mają nietolerancje na którykolwiek ze składników płynu. Często w jego skład wchodzi ikodekstryna. W przypadku wystąpienia nietolerancji organizmu na tę substancję nie można zastosować tego preparatu. Nie należy stosować płynu dootrzewnowego również w przypadku wystąpienia zapalenia na obszarze, gdzie produkt miałby być wprowadzany. Preparatu nie stosuje się również podczas wycinania wyrostka robaczkowego, a także resekcji jelita. Przeciwskazaniem do zastosowania jest również ciąża, laktacja, a nawet cierpienie na cukrzyce. Warto pamiętać, że produkt stosuje się wyłącznie u osób dorosłych.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej