Strona główna Aktualności Jak można zarazić się bakterią Chlamydia pneumoniae?

Jak można zarazić się bakterią Chlamydia pneumoniae?

przez AlejaKobiet.pl

Chlamydia pneumoniae to bakteria atakująca najczęściej górne drogi oddechowe. Co ważne, ryzyko zakażenia się tą bakterią jest niestety bardzo duże. Wynika to z faktu, że przenosi się ona drogą kropelkową. Do zakażenia Chlamydia pneumoniae może zatem dojść w wyniku zwykłego kichnięcia, kaszlu bądź po prostu kontaktu z przedmiotami należącymi do osoby zakażonej. Co istotne, bateria ta nie daje często żadnych objawów. Innymi słowy, w wyniku zakażenia można ciężko zachorować bez żadnych wcześniejszych symptomów.

Jakie są objawy zakażenia Chlamydia pneumoniae?

Jak wspomniano, zakażenie bakterią Chlamydia pneumoniae może nie dawać żadnych objawów. Oznacza to, że bardzo duża grupa nosicieli może sobie w ogóle nie zdawać sprawy z tego, że choruje. Okres wylęgania się bakterii wynosi około miesiąca. Jeśli w tym czasie pojawiają się jakiekolwiek objawy, to często są one przypisywane innym chorobom dróg oddechowych. Wynika to właśnie z tego, że z bakterią Chlamydia pneumoniae nie wiążą się żadne charakterystyczne objawy, które od razu świadczyłyby by o tym, że ma się do czynienia właśnie z tą bakterią. Wśród tych objawów wymienić można ból mięśni, stawów, gardła i głowy, gorączkę, chrypkę, a także kaszel.

Jak diagnozuje się Chlamydia pneumoniae?

W celu zdiagnozowania Chlamydia pneumoniae konieczne jest przeprowadzenie badań serologicznych, dzięki którym możliwe będzie określenie miana przeciwciał w organizmie świadczących o zakażeniu bakterią. W ranach badań serologicznych wykonuje się tzw. test Elisa. Określa on przeciwciała IgM (wynik dodatni oznacza rozwijającą się infekcję), IgG (wynik dodatni oznacza przejście infekcji w przeszłości) oraz IgA (wynik dodatni oznacza przewlekłą postać zakażenia). Diagnostyka Chlamydia pneumoniae może również polegać na przeprowadzeniu analizy fluorescencyjnej. W ostateczności możliwe jest także wykonanie testu PCR.

Foto: Pexels

Jakie choroby wywołuje bakteria Chlamydia pneumoniae?

Bakteria Chlamydia pneumoniae wywołuje przede wszystkim choroby górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Wśród nich wymienić można przede wszystkim zapalenie gardła, krtani, zatok, ucha środkowego, a także zapalenie oskrzeli oraz płuc. Warto tu dodatkowo wskazać, że konsekwencje zakażenia bakterią Chlamydia pneumoniae, mogą być dużo poważniejsze. Może to bowiem doprowadzić także do innych schorzeń układu oddechowego o charakterze przewlekłym. Mowa tu choćby o astmie oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, czy sarkoidozie.

Jak przebiega leczenie zakażenia bakterią Chlamydia pneumoniae?

Leczenie w tym przypadku polega przede wszystkim na farmakoterapii. Pacjent przyjmuje leki antybiotyki makrolidowe bądź tetracykliny. Warto wiedzieć, że są to jedyne środki, na które bakteria nie jest odporna. Leczenie trwać powinno około 2 tygodni. Dłużej terapia farmakologiczna trwać musi w przypadku zakażenia przewlekłego. Okres ten wynosić może nawet kilka tygodni. Pamiętać także trzeba, aby w czasie terapii przyjmowane były także środki probiotyczne i przeciwgrzybiczne, które wzmocnią organizm i uchronią przed ewentualnymi innymi infekcjami.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej