Strona główna Aktualności Co trzeba brać pod uwagę przy rozwodzie?

Co trzeba brać pod uwagę przy rozwodzie?

przez AlejaKobiet.pl

Zaledwie w pierwszym półroczu 2021 roku do sądów wpłynęło 38,7 tys. pozwów o rozwód w pierwszej instancji. Nie jest tajemnicą, że coraz więcej małżeństw decyduje się na rozwód, szczególnie w ostatnich latach. Jeśli Ty również rozważasz takie rozwiązanie, koniecznie dowiedz się, co trzeba brać pod uwagę przy rozwodzie.

Co trzeba brać pod uwagę przy rozwodzie?

Zaledwie w pierwszym półroczu 2021 roku do sądów wpłynęło 38,7 tys. pozwów o rozwód w pierwszej instancji. Nie jest tajemnicą, że coraz więcej małżeństw decyduje się na rozwód, szczególnie w ostatnich latach. Jeśli Ty również rozważasz takie rozwiązanie, koniecznie dowiedz się, co trzeba brać pod uwagę przy rozwodzie.

Konsekwencje prawne rozwodu

Choć pierwszą rzeczą, o której myślą małżonkowie w kontekście przyszłego rozwodu, jest zakończenie małżeństwa, a tym samym związku z drugą osobą, konsekwencje rozwodu są o wiele bardziej poważne. W szczególności należy pamiętać o tym w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, gdzie skutki prawne dotyczyć mogą między innymi możliwości ubiegania się o alimenty, ale też kontaktów z dziećmi czy podziału majątku. Jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód należy przeprowadzić długą rozmowę ze swoim prawnikiem rozwodowym w Poznaniu czy innym mieście. Prawnik dokładnie wyjaśni, jakie będą konsekwencje prawne rozwodu. Pozwoli to na podjęcie dobrej decyzji – między innymi wybór pomiędzy rozwodem z orzekaniem o winie a bez niego. Z całą pewnością decyzja o rozwodzie nie powinna być spontaniczna.

Rozwód – o czym należy pamiętać?

Zastanawiasz się nad złożeniem pozwu o rozwód, jednak nie masz pewności, z czym dokładnie może się to wiązać? Poniżej znajdziesz informacje na temat kilku kwestii, które z pewnością pojawią się w trakcie postępowania. Warto o tym pamiętać i dobrze się przygotować!

Osobiste pytania

Postępowanie w sprawie rozwodowej może być bardzo wyczerpujące dla małżonków, z uwagi na fakt, że w sądzie pojawi się wiele osobistych pytań. Dotyczyć one mogą między innymi powodów rozkładu pożycia małżeńskiego, okoliczności i terminu ostatniego współżycia seksualnego, stosunków pomiędzy małżonkami – na przykład tego, czy partnerzy w dalszym ciągu darzą się uczuciem, a także wielu innych kwestii. Należy odpowiednio się do tego przygotować, najlepiej przy wsparciu adwokata rozwodowego, który pozwoli na przygotowanie się do tak osobistych pytań.

Alimenty

Podczas postępowania w sprawie rozwodowej z pewnością pojawi się kwestia alimentów. Uwaga: może tutaj chodzić nie tylko o alimenty na dzieci, ale też na byłego małżonka. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie małżonek winny nie może żądać alimentów od małżonka niewinnego – ten ostatni z kolei może liczyć na wyższe świadczenia.

Sprawdź również Kalkulator alimentów na dziecko.

Kontakty z dziećmi

Sąd może regulować sprawy związane z opieką nad dziećmi i kontaktami z nimi. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu podjęta zostanie decyzja, czy opieka nad dziećmi udzielona zostanie obojgu małżonkom, czy tylko jednemu z nich, a także jak będą wyglądać kwestie związane z opieką. Jeśli stosunki pomiędzy małżonkami są poprawne, warto ustalić tutaj rozwiązania, którego będą najmniej szkodliwe dla małoletnich dzieci.

Podział majątku

Kolejna istotna kwestia, o której należy pamiętać w przypadku sprawy rozwodowej, to podział majątku. W tym przypadku ostateczna decyzja należy do sądu. Po orzeczeniu rozwodu ustaje ustawowa wspólność majątkowa. Co istotne, wina nie ma tutaj żadnego znaczenia – nie ma ona wpływu na to, w jaki sposób podzielony zostanie majątek.

A może separacja?

Separacja może być swego rodzaju alternatywą dla małżonków, którzy nie są pewni co do zasadności rozwodu. Jeśli chodzi o separację, jest to uchylenie wspólnoty małżeńskiej. Konsekwencją separacji jest to, że żaden z partnerów nie może ponownie zawrzeć związku małżeńskiego, w przeciwieństwie do rozwodu. Separacja jest też odwracalna.

Rozwody – przygotuj się najlepiej, jak to możliwe

Choć każda sprawa rozwodowa jest inna, każdemu takiemu postępowanie towarzyszą ogromne emocje. Warto jak najlepiej przygotować się do całego postępowania, najlepiej w kontakcie ze swoim adwokatem rozwodowym w Poznaniu lub innym mieście. Pamiętaj – im lepiej będziesz przygotowany do sprawy rozwodowej, tym pewniej będziesz czuł się na sali sądowej.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej