Strona główna Aktualności Chcesz się wyspać? Wybierz dobry materac!

Chcesz się wyspać? Wybierz dobry materac!

przez AlejaKobiet.pl

Czego oczekujemy od materaca do spania? Większość osób odpowiedziałaby – wygody. Komfort użytkowania materaca to pochodna wielu czynników. W artykule przyjrzymy się kilku z nich: rozmiarowi materaca, komponentom materaca oraz transportowi materaca od producenta lub sprzedawcy do klienta finalnego.

Jaki rozmiar materaca wybrać?

Odpowiadając na powyższe, można by rzec, banalne pytanie – rozmiar materaca powinien być dopasowany do rozmiaru łóżka. Wybór materaca jest zatem uzależniony od przestrzeni, w której ma być umieszczony. I tutaj nie mamy zazwyczaj problemów jeśli chodzi o szerokość oraz długość materaca. Czasami problemem jest wysokość materaca – zapominamy zmierzyć wysokość od stelaża łóżka do jego krawędzi. Gruby materac potrafi mierzyć ponad 25 cm i jeśli zamówiliśmy taki materac przed złożeniem łóżka może okazać się, że więcej niż połowa materaca wystaje pomad krawędź łóżka, co stawia estetykę oraz funkcjonalność takiego materaca pod znakiem zapytania.

Dobry materac jest wykonany z….?

Dobry materac to taki, który oferuje cechy na pierwszy rzut oka nie do pogodzenia: elastyczność oraz odpowiednią twardość, a także przepuszczalność powietrza oraz wytrzymałość. Te cechy udaje się osiągalność dzięki rozmaitym rodzajom elementów składowych materaca. W konkretnych modelach materacy są one zazwyczaj łączone w różnych proporcjach. Spójrzmy na podział materacy według materiałów z których są produkowane – pod lupę weźmiemy 2 rodzaje materacy.

jak wybrać dobry materac

Materace piankowe

Materace, w których zastosowano piankę wysokoelastyczną charakteryzują się tym, że błyskawicznie dopasowują się do kształtu ciała użytkownika pod wpływem ciężaru ciała oraz tak samo szybko wracają do pierwotnego kształtu.
Trochę inaczej zachowuje pianka termoelastyczna (zwana także pianką „leniwą” lub „memory foam”). Tutaj oprócz ciężaru znaczenie ma także ciepłota ludzkiego ciała – skutek jest taki, że nasze ciało jest niejako otulone materacem. Tego rodzaju produkty są zalecane osobom, które śpią niespokojnie lub mają problemy zdrowotne np. z kręgosłupem. Zanim zdecydujemy się na materac z pianki termoelastycznej uświadommy sobie własne preferencje – trzeba wiedzieć, że tego rodzaju materace akumulują i oddają ciepło, co niektórym osobom może przeszkadzać, szczególnie latem.

Materace lateksowe

Materace lateksowe jak sama nazwa wskazuje są wykonane z pianki lateksowej. Choć nie tylko – innym materiałem używanym do produkcji tego rodzaju materacy jest mleczko kauczukowe. Oba materiały charakteryzują się właściwościami antygrzybicznymi, hipoalergicznymi a także sprężystością i wytrzymałością. Budowa materacy lateksowych umożliwia swobodną cyrkulację powietrza podczas snu – dzieje się tak dlatego, że te produkty są konstruowane na zasadzie płyt perforowanych. Ta cecha predestynuje materace lateksowe jako wybór dla osób z alergiami. Z kolei bardzo duża wytrzymałość materiałów sprawia, że materacami lateksowymi powinny zainteresować się osoby ważące 100 i więcej kilogramów.

Transport kupionego materaca

Bardzo wiele osób kupuje materac przez internet. Czyniąc to warto upewnić się co do dwóch kwestii związanych z transportem naszego nowego podłoża do spania. Po pierwsze, optymalna forma transportu to taka, która nie oznacza konieczności rolowania materaca. Druga kwestia dotyczy szczególnie dużych i ciężkich materacy – powinny być one transportowane na stojąco, a nie na leżąco. Materac w rozmiarze 140×200 cm często waży ponad 20kg – wyobraźmy sobie stertę 15 produktów, te na dole są poddawane obciążeniom ponad 200 kg, co mimo dużej wytrzymałości materiałów może skutkować różnymi odkształceniami.

Śpiąc spędzamy 1/3 życia, więc wybór materaca nie powinien być sprawą szybkiej decyzji, a raczej spokojnego zastanowienia się.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej